Wybrałam wolność. Z CYKLU „KOBIECE HISTORIE MAJĄ MOC”

Z życia wzięte

Lipiec 24, 2022
Wybrałam wolność. Z CYKLU „KOBIECE HISTORIE MAJĄ MOC”

Pani Helena napisała do nas prośbę, by przekazać innym kobietom ważne przesłanie. Poznajcie jej historię, która może Was zainspirować do zmian.

Człowiek młody nie ma pojęcia o życiu, a podejmować musi ważne decyzje. Kim być, z kim się związać, jaki mieć pomysł na siebie – to pytania i wyzwania, którym musi sprostać.

I ja byłam kiedyś młoda. Zaraz po szkole wyszłam za mąż i wychowywałam dzieci. Powielam los mojej mamy, która całe swoje życie poświęciła mi i moim braciom.

Rola gospodyni domowej wcale mi nie pasowała. Męża nie było całymi dniami, a ja kręciłam się po domu. Kiedy dzieci dorosły, to wszystko straciło sens. Chciałam pójść do pracy, żyć czymś więcej niż tylko domowymi obowiązkami.

O ile dzieci entuzjastycznie przyjęły mój pomysł, mąż zareagował dość nerwowo. Roztaczał przede mną wizję trudów i niedogodności, jakie mnie czekają. Ale kiedy nie udało mu się mnie zniechęcić, wymyśli coś innego. Zaczął podkopywać moje poczucie wartości.

– Bez doświadczenia i znajomości cóż możesz osiągnąć? – powtarzał w kółko i to mnie zatrzymało na kilka lat.

Przestalam w siebie wierzyć, ale po cichu szukałam czegoś, co mnie porwie. Będąc grubo po 40. zaczęłam pierwszą pracę jako pomoc kuchenna. Było okropnie ciężko, ale wspominam ten okres jako najlepszy w życiu.

Minęło trochę czasu, a ja zostałam szefową kuchni w dużym mieście. Na początku dojeżdżałam, ale kiedy nasze relacje z mężem się popsuły, zdecydowałam się przeprowadzić.

Z jednej strony chciałam się realizować, z drugiej bałam się samotności. Rozstanie z mężem po  25 wspólnych latach nie jest łatwe. Do dziś nie podjęłam decyzji o rozwodzie, żyjemy w separacji. Po prostu wybrałam wolność, a on musiał to uszanować.

Tak jest do dziś. Pomimo wieku nadal jesteśmy aktywni zawodowo. Praca napędza nas do działania i chcemy, by tak było jak najdłużej.

 

Artykuł powstał w ramach cyklu „Kobiece historie mają moc” kierowanego przez Barbarę Górnicką-Naszkiewicz, red. naczelną kobietapo60.pl.

Chcesz się podzielić swoją historią? Napisz na barbara_gornicka@op.pl

 

 

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz

Lipiec 24, 2022

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły