Czy można zajść w ciąże po 60. roku życia?

Lęki i obawy

Luty 15, 2022
Czy można zajść w ciąże po 60. roku życia?

Choć odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, coraz częściej media donoszą o matkach, które rodzą dzieci po 60. roku życia. Jak to możliwe? Rozwiewamy wątpliwości.

 

Menopauza – ważny etap w życiu kobiety

Choć szczyt płodności kobiety przypada na okres między 20. a 30. rokiem życia, coraz częściej decyzja o ciąży odkładana jest na późniejsze lata. Wraz z wiekiem płodność maleje, aż do momentu przekwitania, który następuje w okolicy 50. roku życia. Czas zakończenia płodności zawsze jest sprawą indywidualną. Jeszcze w okresie menopauzalnym, czy ok. 5 lat przed ostatnią miesiączką i rok po menopauzie, kobieta może zajść w ciążę,  bo nieregularne cykle i wahania hormonów nie wykluczają płodności. Lek. Ewelina Stefanowicz na łamach Medycyny Praktycznej wyjaśnia, że:

Menopauza jest naturalnym i jednym z kluczowych momentów w życiu kobiety, będącym namacalnym dowodem zmian zachodzących w organizmie. Świadczy o zakończeniu funkcji układu rozrodczego, a w konsekwencji możliwości posiadania potomstwa. Menopauzą nazywamy ostatnią miesiączkę, po której przez 12 miesięcy nie wystąpią krwawienia z dróg rodnych przy wykluczeniu chorób i zaburzeń, które mogą doprowadzić do zatrzymania się menstruacji.

Po 60. roku życia natomiast, kiedy funkcja jajników całkowicie wygasła, zajście w ciążę jest praktycznie niemożliwe. A jednak są wyjątki.

 

Późne macierzyństwo

Jeszcze przed kilkoma dekadami kobiety zdecydowanie szybciej zakładały rodziny i rodziły pierwsze dzieci. Współcześnie bardziej świadomie podchodzą do sprawy macierzyństwa. Z reguły dążą do realizacji zawodowej i osobistej, dlatego podejmują decyzję o dzieciach dopiero po trzydziestce. Każda ciąża po 35. roku życia nazywana jest ciążą geriatryczną. Mimo to nie brakuje tzw. „późnych pierworódek”, czyli kobiet rodzących w wieku 40+ swoje pierwsze dzieci. Ciąża w tym wieku obarczona jest dużym obciążeniem dla matki i dziecka, np. ryzyko poronień wynosi aż 50%. Wiele kobiet w okresie menopauzalnym – obserwując zanikanie miesiączki – jest przekonana o wygaśnięciu jajników i zbyt szybko decyduje się na odstawienie antykoncepcji. Taka późna ciąża jest dla nich zaskoczeniem.

 

Macierzyński rekord i cuda medycyny

W 2007 roku lekarze odnotowali pacjentkę, która zaszła w ciążę w naturalny sposób w wieku 59 lat. W większości przypadków taka późna ciąża jest jednak wynikiem zastosowania metody in vitro. Stale trwają badania nad wydłużeniem płodności kobiet. Współczesna medycyna proponuje np. pobieranie zdrowej tkanki jajnika i zamrażanie jej, co stosuje się już m.in. u pacjentek onkologicznych, które planują zajście w ciąże po wyleczeniu. Wówczas podany fragment zostaje wszczepiony i uruchamia normalną pracę jajnika.

 

Dziadkowie w roli rodziców

Dziadkowie w roli rodziców z reguły nie spotykają się z aprobatą otoczenia. Szczególnie kobiety bardzo negatywnie odczuwają opinię, że są już „za stare” na dziecko. Dojrzałe rodzicielstwo nie jest jednak pozbawione zalet. Udowodniono na przykład, że dzieci „późnych pierworódek” osiągają lepsze wyniki w szkole i wchodzą w lepsze relacje z rodzicami niż ich rówieśnicy. Wynika to zapewne z faktu, że decyzja o dziecku jest bardziej świadoma, a doświadczenie życiowe i zdobyta przez lata pozycja społeczna oraz zawodowa pozwalają czerpać z macierzyństwa większą radość. Czas i uwaga poświęcona dziecku korzystnie wpływa na jego rozwój..

 

Znane mamy, które zdecydowały się na późne macierzyństwo

Nie tak dawno świat obiegła informacja, że w ciążę zaszła 62-lat Jenny, znana na Instagrama jako The Good Wifey. Co ciekawe, kobieta przeszła menopauzę 16 lat wcześniej, jej starszy o dekadę partner – wazektomię. Była to więc dla nich niespodzianka, a dla lekarzy wyjście poza ustalenia medycyny. Najstarszą znaną matką w Polsce jest Barbara Sienkiewicz, która w wieku 60 lat urodziła bliźnięta. Aktorka występująca w takich produkcjach jak „Ranczo” czy „Klan” zdradziła, że wcześniej nie czuła się na siłach fizycznie i psychicznie. Od początku ciąży kierowała się własną intuicją, a ta podpowiadała jej, że dzieci urodzą się zdrowe.

Zobacz artykuł Barbara Sienkiewicz – niezwykła historia późnego macierzyństwa

 

Podsumowanie

Odkładanie decyzji o dziecku na później jest istotnym czynnikiem występowania ciąż geriatrycznych. Zajście w ciążę po okresie menopauzy, kiedy funkcja jajników całkowicie wygasła, jest z punktu widzenia medycyny niemożliwe, ale lekarze przyznają, że znane są wyjątki, które stanowią znikomy procent ciąż. Naprzeciw marzeniom o późnym macierzyństwie wychodzi współczesna medycyna, dzięki której matkami mogą zostać kobiety w okresie menopauzy, a czasem – nawet po niej.

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz

Luty 15, 2022

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły