Pierwsze razy po sześćdziesiątce

Lęki i obawy

Maj 30, 2018
Pierwsze razy po sześćdziesiątce

Pierwszy raz po sześćdziesiątce? Tak, to możliwe! To najlepsza pora, aby zrobić coś dla siebie. Odkrywanie ukrytych talentów, rozwijanie pasji i zainteresowań, rozwój osobisty i wiara w swoje nieograniczone możliwości – życie po sześćdziesiątce bywa niezwykle inspirujące.

 

Wydawać by się mogło, że życie po sześćdziesiątce zaczyna zwalniać. Dni stają się coraz dłuższe i ciężko uwierzyć, że jeszcze całkiem niedawno brakowało doby, aby sprostać wszystkim wyzwaniom dnia codziennego. Obowiązki, które kiedyś absorbowały mnóstwo czasu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki ustępują miejsca mniej pilnym sprawom, które mogą poczekać. Upragnione chwile dla siebie, o których każdy z nas marzy pędząc w codziennej gonitwie życia, nareszcie nadeszły, jednak stały się… nieznośnie długie i przytłaczająco puste.

Powiedz STOP nudnemu życiu 

Jeśli czujesz, że czas ucieka ci przez palce, a bezproduktywne chwile coraz częściej zabierają radość życia to odpowiedni moment, aby powiedzieć stop i zatrzymać ten pociąg pędzący donikąd. Odkryj na nowo energię, która drzemie gdzieś głęboko i tylko czeka na powiew świeżości i kreatywności! Nawet nie przypuszczasz, ile pierwszych razów może zdarzyć się po sześćdziesiątce!

Wypłyń na nieznane wody

Jeśli myślisz, że wiek usprawiedliwia marazm, obojętność i ogólne zniechęcenie to jesteś w błędzie. Często wydaje nam się, że nic dobrego nie może się już wydarzyć, bo limit został wyczerpany. Płyniemy z prądem, żyjemy z dnia na dzień, bez planów, marzeń, aspiracji. Brak ci odwagi? Wierz mi, nie tylko tobie. Ciężko wyjść ze swojej przytulnej strefy komfortu i zrobić coś zupełnie nowego, nieoczekiwanego, coś tylko dla SIEBIE. Boisz się tego, co powiedzą o tobie inni, nie chcesz narażać się na śmieszność, obawiasz się porażki. Marnujesz cenny czas i zamiast brać życie pełnymi garściami (nareszcie!), chowasz głowę w piasek i użalasz się nad sobą. Jedyne, czego potrzebujesz to otwarty umysł i dobre chęci – przekonaj się, że życie w każdym wieku jest po prostu piękne!

Inspirujący rachunek sumienia

Od czego zacząć? Zastanów się, czy jest coś, o czym zawsze marzyłaś, jednak nigdy nie miałaś możliwości tego doświadczyć? Poznanie swoich pragnień to pierwszy krok w drodze do wielkiej zmiany w twoim życiu. Czy jest coś, czego nigdy nie robiłaś? Na co zawsze brakowało czasu? Co może być twoim pierwszym razem? Odsuń od siebie przekonanie, że przeżyłaś już wszystko i widziałaś tak wiele, że za późno na nowe doświadczenia. To zgubne i bardzo płytkie myślenie, które nie wnosi w twój światopogląd nic dobrego. Odrzuć uprzedzenia i daj się ponieść fantazji. Dlaczego? Bo nareszcie możesz sobie na to pozwolić.

Przełam rutynę

Zacznij od czegoś bardzo prostego. Nie rzucaj się na głęboką wodę, jeśli nie czujesz się na to gotowa. Odważ się pierwszy raz w życiu przełamać rutynę i spędź czas zupełnie inaczej niż zwykle. Jeśli od wielu lat niezmiennie zaczynasz dzień od porannych rytuałów, zakupów, załatwiania spraw na mieście czy doglądania wnuków, wyłącz telefon, usiądź na tarasie z pyszną kawą i poczytaj gazetę. Przyjemnie, prawda? Świat się nie zawalił, a zaczęłaś budować zupełnie nową wartość w twoim życiu.

Skup się na sobie

Czy zastanawiałaś się nad tym, co w życiu sprawia ci największą radość? Jeśli nie, zrób to pierwszy raz w życiu. Starasz się wszystkim dogodzić, poświęcasz się dla innych, chcesz zadowolić cały świat. Często wydaje nam się, że bycie dla kogoś stanowi sens życia i gwarantuje szczęście. Zachęcam Cię do odrobiny zdrowego egoizmu, który sprawi, że nareszcie skupisz się na sobie. Nie, nie będziesz wyrodną matką /babcią/ żoną jeśli głośno zaczniesz mówić o swoich potrzebach.

Rozwijaj pasje

Świat jest pełen sposobów na rozwijanie różnych pasji. To, że jesteś w pewnym wieku w niczym cię nie ogranicza. Kiedy odhaczysz ze swojej listy dwa poprzednie punkty znajdziesz w sobie nowe pokłady energii, które gdzieś trzeba spożytkować. Niekoniecznie haftując serwetki w kole gospodyń wiejskich, czy udzielając się w kółku różańcowym (chyba, że to właśnie sprawia ci największą radość). Pierwszy raz w życiu zapisz się na kurs języka obcego, zacznij uprawiać jogę, zajmij się fotografią lub naucz się grać na instrumencie. Człowiek uczy się przez całe życie – czy to właśnie powtarzasz swoim wnukom? Bądź dla nich najlepszym przykładem. Radość i satysfakcja, która płynie z rozwijania pasji jest nieprawdopodobnym motorem napędowym życia. Poszerzaj swoje horyzonty – to sprawi, że twój świat zmieni się na lepsze.

Znajdź ukryte talenty

Rozwijanie pasji to najlepsza droga do odkrycia w sobie nieznanych talentów, na które zawsze brakowało czasu. Pierwszy raz w życiu daj się ponieść fantazji – namaluj obraz, stwórz rzeźbę, a może napisz wiersz? Twórcze zajęcia rozwijają duszę i wyciszają ciało. A co jeśli okaże się, że twoje prace są wyjątkowe i drzemie w tobie nieodkryty talent?

Uwierz w siebie

Kiedy poczujesz, że przejmujesz kontrolę nad swoim życiem i czerpiesz z niego radość, dużo łatwiej będzie ci uwierzyć w siebie. Jeśli kiedykolwiek pomyślałaś, że z wiekiem stajesz się niepotrzebna i już nic wartościowego nie możesz dać światu, to doświadczanie nowych rzeczy totalnie zmieni twoje nastawienie. Wiek nie jest żadnym ograniczeniem. Z wiekiem poczucie własnej wartości staje się zaburzone, dlatego tak ważne jest, aby stale udowadniać sobie, jak wiele możemy z siebie dać.

Zaskocz wszystkich

Rodzina, przyjaciele, znajomi – to oni znają Cię najlepiej. Od lat uczestniczą w twoim życiu i wiedzą, jaka jesteś. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i pierwszy raz zaskocz wszystkich! Jak? Sama musisz zdecydować. Co powiesz na wielką metamorfozę? Zmień kolor włosów, idź na zakupy i weź z wieszaka coś, czego nigdy wcześniej nie nosiłaś. Spakuj walizkę i jedź na weekend do spa, wróć odmieniona i  pełna energii. Jesteś samotna? Załóż profil na portalu randkowym i umów się z kimś interesującym na spotkanie. Jeśli to dla ciebie zbyt duże szaleństwo, zrób cokolwiek, co pokaże bliskim, że w twoim życiu rozpoczyna się zupełnie nowy rozdział.

Obudź w sobie kreatywność, a przekonasz się, jak wiele pierwszych razów przed tobą. Teraz jest najlepszy czas, aby pomyśleć o sobie. Nawet jeśli sądzisz, że wszystko, co dobre przeminęło, świat zwolnił, a szalona jazda na rollercoastrze życia już cię nie dotyczy, wiedz, że tylko od ciebie zależy, jak wykorzystasz swój czas. Rozpoczęłaś wyjątkowy etap – musisz nauczyć się czerpać z niego to, co najlepsze.

Dominika Zięba

Maj 30, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły