pielęgnacja

Lęki i obawy

Sierpień 21, 2018
pielęgnacja

Zdrowie to nie tylko brak choroby, ale stan dobrego samopoczucia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Żeby być zdrową, nie wystarczy pójść do lekarza w celu wyleczenia choroby, należy skupić się na profilaktyce, na wzmacnianiu zdrowia poprzez prowadzenie odpowiedniego stylu życia, sposobu myślenia i umiejętności radzenia sobie z emocjami. Żyjemy coraz dłużej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że większość z nas dożyje 80 lat lub więcej. Zdrowie warunkuje jakość Twojego życia, daje Ci możliwości do realizacji marzeń i planów.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Kobiety 60+ niechętnie poddają się badaniom profilaktycznym. Uwierz, że badania te w znacznym stopniu wpływają na zdrowie, a choroba wcześnie wykryta może być całkowicie uleczalna. Co trzecia Polka choruje na nadciśnienie, kobiety w zatrważającym tempie umierają na raka płuc. W 60% przypadków zbyt późno diagnozuje się raka szyjki macicy, nie lepiej przedstawia się sytuacja z rakiem sutka i jajnika.
Regularnie wykonywane badania profilaktyczne mogą uratować Ci życie.

W przeciągu najbliższych 20 lat niemal o 50% wzrośnie w Polsce liczba osób w wieku 60+. Nasz model życia uległ zmianom, nie tworzymy już rodzin wielopokoleniowych, gdzie dzieci opiekowały się swoimi starymi rodzicami. Coraz więcej kobiet 60+ żyje samotnie i musi zatroszczyć się o swój stan zdrowia i swoją starość.


Menopauza to nie choroba, ale…

Utrata hormonów płciowych powoduje zmiany u kobiety we wszystkich tkankach jej organizmu. Oprócz typowych objawów zmniejsza się apetyt na seks, występują dolegliwości w układzie płciowo-moczowym, („Dolegliwości intymne 60+") skóra staje się cieńsza i bardziej szorstka, zaobserwować możesz również gorszą kondycję włosów i paznokci. Dolegliwości te mogą z mniejszym lub większym nasileniem pojawiać się do 10 lat po menopauzie. Nie wszystkie z Was w taki sam sposób będą odczuwały skutki menopauzy.

Jak złagodzić dolegliwości menopauzy.
Aby nieprzyjemne dolegliwości menopauzy złagodzić, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem, który po przeprowadzeniu badań zaleci odpowiednią terapię dostosowaną do Twoich potrzeb. Może to być HTZ, czyli hormonalna terapia zastępcza, a może suplementy, polecane przez reklamodawców. Zawierają one fito estrogeny – substancje mające zbliżone działanie do estrogenów, pochodzą z roślin. Nie są lekami, czyli nie były testowane i badane, więc mogą nie być skuteczne. Ocenia się jednak, że w 60% w stosunku do HTZ minimalizują niepożądane objawy menopauzy. Istnieją lekarstwa rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Leczenia Menopauzy i Andropauzy. Leki te pozytywnie wpływają na typowe objawy menopauzy, poprawiają gęstość kości, pozytywnie oddziaływają na układ płciowy. Są bezpieczne dla kobiet będących w grupie ryzyka. Nie zawierają soi, czyli nie wywołują alergii.

Zadbaj o stawy
Mając 60+ nie rezygnuj z aktywności fizycznej, dawkuj ją w rozsądny sposób, a poprawisz stan stawów. Ich delikatna struktura z wiekiem się osłabia, chrząstka ściera, więzadła stają się mniej elastyczne, jest mniej mazi, przez co zwiększa się tarcie, powodując ból. Za ten stan odpowiada utrata kolagenu, który pomaga odbudować i wzmocnić strukturę stawów.
Składniki potrzebne do produkcji kolagenu znajdują się w nabiale, tłustych rybach, owocach, warzywach i ziarnach. Zalecane są również suplementy diety.

”Cichy złodziej” – osteoporoza 
Osteoporoza nazywana jest „cichym złodziejem”, gdyż okrada kobietę z minerałów. Jest chorobą, w wyniku której następuje utrata gęstości kości, a to prowadzi do zwiększenia ryzyka złamań. Narażone są głównie kobiety o szczupłej i drobnej sylwetce, z niedoborem witaminy D3, wapnia i unikające aktywności fizycznej. Przyjmowanie niektórych leków może również przyczyniać się do występowania osteoporozy. Leczenie choroby trwa do końca życia. U co trzeciej kobiety w wieku starszym stwierdza się osteoporozę. Szczególnie niebezpieczne jest pęknięcie główki kości udowej, którego ryzyko występowania jest większe niż ryzyko występowania raka sutka, jajnika, czy macicy i często dotyka kobiety 60+.

Rak to nie wyrok.

Kobiety po 60 roku życia koniecznie muszą pamiętać o wizytach u ginekologa w celu wykonania standardowych badań. Przynajmniej raz w roku zrób cytologię i USG. Nie zapominaj o samokontroli piersi oraz nie bagatelizuj wezwań na mammografię.
Rutynowe badanie ginekologiczne pozwoli wykryć raka trzonu macicy (rak endometrium), na który narażone są kobiety po menopauzie, najczęściej miedzy 55 a 77 rokiem życia. W okresie menopauzy i po niej wzrasta również ryzyko zachorowania na raka piersi (sutka) i jajnika. Aż 75% przypadków tego nowotworu początkowo nie daje żadnych objawów w związku z czym, jest wykrywany już w zaawansowanym stadium.

Nie bagatelizuj sygnałów, które wysyła ci ciało, jeżeli rak zostanie wcześnie wykryty i zdiagnozowany, istnieje szansa na pokonanie go.

Zadbaj o płuca i serce

Zarówno płuca, jak i serce starzeją się podobnie jak twarz, skóra czy włosy, ale tego nie widzimy, więc nie dbamy, dopóki nie dają nam znać o sobie. Główną przyczyną chorób płuc jest palenie papierosów, które szkodzi również sercu, ponieważ prowadzi do miażdżycy. A jeżeli dołożymy do tego brak aktywności fizycznej, stres, nieregularny tryb życia to powstaje groźna „mieszanka” dla serca, często śmiertelna. Miażdżyca uważana jest za plagę naszych czasów.
Estrogeny chronią serce przed groźnymi chorobami. Po menopauzie jest ich coraz mniej więc ryzyko chorób serca u kobiet właśnie w wieku 60+ wzrasta. Równie istotną przyczyną chorób serca, szczególnie dotkliwą u kobiet po 60 jest nadwaga.

Ćwicz mięśnie Kegla.

Bardzo nieprzyjemną i wstydliwą dolegliwością dla kobiet po menopauzie jest nietrzymanie moczu. Oprócz „popuszczania” może występować ból, parcie na pęcherz, częste korzystanie z toalety oraz trudności z oddawaniem moczu. Często wpływa to źle na stan psychiczny, może również powodować infekcje i zapalenie dróg moczowych. Przyczyną tej dolegliwości najczęściej jest osłabienie mięśni dna miednicy, spowodowane porodami, czy operacjami ginekologicznymi. Można stosować wkładki urologiczne albo poddać się zabiegom medycznym. Należy wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla, które również w znacznym stopniu przyczynią się do osiągania większej satysfakcji seksualnej w szczególności przez Twojego partnera.


Dyskretny zabójca – zakrzepica żył

 

Może przyjść nagle, zatrzymując układ krążenia i oddychania. Wśród osób starszych zakrzepica żył występuje dziesięciokrotnie częściej niż wśród młodszych. Dotyka tych, którzy są mało aktywni fizyczne, kobiety, które leczyły się hormonalnie czy przechodziły chemioterapie, te, które mają żylaki i są otyłe. Również zbyt długi lot samolotem albo złamanie nogi może być zagrożeniem występowania tej choroby. Zakrzepica żył może doprowadzić do zatoru płuc, udaru mózgu, zawału serca.

Choroby przenoszone drogą płciową, choć są powszechne, to jednak ciągle wstydliwe, a należą do jednych z najczęściej występujących chorób zakaźnych. Głównie przenoszą je panowie, (u nich przebiegają bezobjawowo) a konsekwencje ponoszą kobiety i chorują. Drobnoustroje chorobotwórcze mogą wywołać zakażenia miejscowe, ograniczone do narządów płciowych lub skóry, inne mogą powodować zakażenia ogólne. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepojące objawy, koniecznie poinformuj o tym ginekologa. Czy wiesz, że liczba kobiet zakażonych wirusem HIV w grupie wiekowej 50 - 59 i po 60 roku życia ciągle rośnie?. Seniorzy nie badają się, sądząc, że ich to nie dotyczy.

Zapraszamy do artykułu ZDROWA KOBIETA PO 60

Zofia Klasik

Sierpień 21, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły