Seks po 60

Lęki i obawy

Czerwiec 20, 2018
Seks po 60

Istotnym aspektem życia człowieka są kontakty seksualne. Ludzie w podeszłym wieku, wbrew obiegowym opiniom, nie stanowią wyjątku. Potrzeby seksualne kobiet i mężczyzn po 60 roku życia są zbliżone. Czynnikiem wpływającym na to, jest posiadanie podobnej ilości hormonów męskich u kobiet i żeńskich u mężczyzn, co sprzyja porozumieniu i stabilności życia intymnego. Na atrakcyjność zbliżeń, wpływa również większa dyspozycyjność fizyczna kobiet, ze względu na brak obawy przed zajściem w ciąże, większa ilość wolnego czasu, czy brak stresu związanego z pracą zawodową.

Sex po 60 – wpływ na organizm

Nie istnieje erotyczna emerytura, kobietą i mężczyzną jesteśmy do końca życia. Jeśli myślisz, że wraz z wiekiem, zbliżenia seksualne tracą na znaczeniu jesteś w błędzie. Seksuolodzy zgodnie twierdzą, że seks w dojrzałym wieku działa jak tabletka przeciwbólowa. W mózgu, który jest najważniejszym organem seksualnym, uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Substancje te pozytywnie wpływają na wygląd i funkcjonowanie organizmu. Spowalniają procesy starzenia, wzmacniają kości, co jest istotne dla kobiet w okresie menopauzalnym. Amerykańskie badania dowiodły, że seks i orgazm mają zbawienny wpływ na bóle pourazowe i artretyczne, które ustępują w pół godziny po stosunku seksualnym.

Jak często kobieta 60+ myśli o seksie

Temperament seksualny jest indywidualną cechą każdego człowieka, jest częścią osobowości, jest również uzależniony od ogólnej kondycji organizmu, zdrowia, diety, pracy, a także uczuć jakimi obdarzamy partnera. Dojrzałe kobiety, lepiej znają swoje potrzeby, potrafią swobodnie je wyrażać, dlatego czują się lepiej w sytuacjach intymnych. Kobieta po 60 ce ceni bliskość z partnerem. Jest świadoma własnego ciała i potrzeb, jest daleka od ocen. Statystyki podają, że 97% 60 latków myśli o seksie, a ponad 60% kobiet po 60 ce jest aktywna seksualnie, z czego 2/3 odczuwa zadowolenie z seksu. Doznania te polepszają samopoczucie, zwiększają stan samoakceptacji, samorealizacji i "przydatności". Jak wynika z badań 41% ludzi w wieku emerytalnym, prowadzi czynne życie seksualne, 15% natomiast jest gotowa na aktywność seksualną, ale ze względu na brak partnera ich erotyczna część życia pozostaje w sferze marzeń. Fakt, że posiadamy potrzeby seksualne, dobrze świadczy o kondycji samopoczucia, fizycznego i psychicznego.
Kobiety w dojrzałym wieku, w większości są samotne, większość z nich to wdowy, lub rozwódki, którym często, brakuje odwagi do stworzenia nowego związku. Polki 60+ nadal obawiają się braku zrozumienia ze strony rodziny, znajomych i  sąsiadów, dlatego rzadko decyduję się ponowne wejście w związek, a jeśli już to tylko ten formalny z obrączką na palcu. Zadowolenie z życia seksualnego u kobiet spada wraz z wiekiem. Co jest bezpośrednio związane z menopauzą i jej objawami np. złym samopoczuciem, suchością pochwy, spadkiem libido, stanami depresyjnymi. U kobiety, które decydują się na terapię hormonalną podczas menopauzy znacznie poprawia się samopoczucie, są bardziej aktywne seksualnie. Tymczasem jak wynika z badań regularne współżycie, łagodzi negatywne objawy menopauzy, a także sprawia, że  kobieta która klimakterium ma już za sobą cieszy się lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Seks po 60 – zdrowie psychiczne

Żeby cieszyć się udanym życiem intymnym powinnyśmy być w dobrym stanie psychicznym. Mając 60+, na co dzień borykamy się z różnymi trudnościami. Często jesteśmy samotne, lub tkwimy w niesatysfakcjonujących związkach, odczuwamy syndrom pustego gniazda, zmagamy się z problemami finansowymi, jesteśmy zmęczone. Taka sytuacja może być przyczyną depresji, która nie sprzyja zainteresowaniu seksem.
Kobiety, które przeszły zabiegi usunięcia narządów rodnych - macicy, jajników, lub po mastektomii niechętnie ponownie podejmują współżycie, z obawy, że ich atrakcyjność spadła i  że w oczach partnera nie są stuprocentowymi kobietami. Z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do podjęcia życia seksualnego już w kilka tygodni po operacji. Żaden z wyżej wymienionych zabiegów nie ogranicza zdolności odbierania bodźców erotycznych, bo to w mózgu jest umieszczony ośrodek przeżywania przyjemności. Zabiegi te, również nie mają wpływu na zmniejszenie libido, czyli popędu płciowego. U kobiet, które są niezaspokojone seksualnie, będących w związkach, w których występują różnice w temperamencie, jak również, u których występuje brak akceptacji siebie, może pojawić się tak zwany efekt wdowy, zwany Zespołem Kehrera, lub inaczej zespołem pięciu objawów. Zespół Kehrera doprowadzić może do zaburzenia narządów miednicy mniejszej (przednia ściana brzucha, poniżej pępka, lub okolice kości krzyżowej pleców), zapalenia dróg płciowych i moczowych, zakażenia bakteryjnego, lub grzybiczego. Kobiety często nie zdają sobie sprawy z przyczyny ich dolegliwości.

Seks po 60 – Jak pokonać problemy

Leczenie polega na poprawianiu jakości współżycia, skupiając się na potrzebach kobiet. Podjęcie regularnych zbliżeń w znacznym stopniu łagodzi przykre dolegliwości, a nawet je anuluje. Sposobem, który może pomóc samotnej kobiecie jest masturbacja. Jeżeli z przyczyn np. religijnych, ta metoda łagodzenia objawów menopauzy odpada, wówczas należy  udać się do lekarza ginekologa i opowiedzieć o swoich dolegliwościach.
Poziom zaspokojenia potrzeb organizmu wpływa na zdrowie psychofizyczne. Czasem, po ponownym rozpoczęciu współżycia, występuje u kobiet ból w czasie stosunku, lub bezpośrednio po nim, brak orgazmu, osłabienie wrażliwości, lub nadwrażliwość pochwy. Aby życie seksualne było udane, nie należy bagatelizować tych dolegliwości.
W przypadku suchości pochwy ulgę przyniosą kremy, lub globulki nawilżające, oraz lubrykanty. Koniecznie należy zwracać uwagę na odpowiedni styl życia, czyli zadbać o prawidłowe odżywianie, kondycję fizyczną, wzbogacanie diety o preparaty witaminowe (jeżeli organizm tego wymaga). W trosce o zdrowie psychiczne należy eliminować negatywne myśli, patrzeć na życie optymistycznie. Z czasem, lub podczas choroby, możliwości i potrzeby natury seksualnej mogą zanikać, wtedy bliskość, i czułość partnerów jest nieoceniona.

Zofia Klasik

Czerwiec 20, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły