Babcia to brzmi dumnie! O sile rodzinnych więzi

Z ostatniej chwili

Styczeń 21, 2022
Babcia to brzmi dumnie! O sile rodzinnych więzi

Dzień Babci i Dziadka skłania do refleksji na temat rodzinnych więzi, które teraz – w dobie pandemii – zostały poddane ciężkiej próbie. Pomimo przeciwności warto pielęgnować dobre relacje, aktywność międzypokoleniową i celebrować ważne chwile. Jak to robić? O tym w artykule.

Relacje poddane ciężkiej próbie

Polacy przykładają duża wagę do pielęgnowania rodzinnych więzi. Komunikat z badań Centrum Badania Opinii Publicznej wskazuje, że członkowie rodzin na ogół mieszkają blisko siebie, a taka terytorialna koncentracja sprzyja wzajemnej zażyłości. Jeszcze w 2019 roku odnotowywano intensyfikację kontaktów z dziadkami, rodzicami i dorosłymi dziećmi (mieszkającymi osobno). Niestety, ten dobry trend został przerwany przez pandemię, która z dnia na dzień ograniczyła relacje dziadków z wnukami ze względu na rozpowszechnienie informacji o tym, że koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla osób starszych, z obniżoną odpornością lub chorobami przewlekłymi. W raporcie „Jakość życia osób starszych w Polsce w pierwszym roku pandemii COVID-19” sporządzonym w ramach działań Instytutu Polityki Senioralnej SeniorHub odnotowano, że pogłębia się osamotnienie społeczne seniorów. Wielkim wyzwaniem staje się zatem zbudowanie systemu wsparcia dla tej najstarszej grupy wiekowej. Pamiętajmy jednak, że podtrzymywanie rodzinnych więzi zależy przede wszystkim jednak od nas samych.  

Rodzinne więzi w nowej odsłonie

Pomimo ograniczenia kontaktów rodzinnych i społecznych, nadal są one bardzo ważne. Jak dziś podtrzymać ciepłe relacje? Oto trzy propozycje.

Dziadkowie na straży tradycji rodzinnych

W polskiej kulturze najstarsi członkowie rodziny dbali o przekazywanie wiedzy o własnej familii, w naturalny sposób podtrzymywali tradycje rodowe i regionalne, byli ostoją wiary oraz mądrości ludowej. Silny autorytet ludzi starszych sprawiał, że radzono się ich w ważnych sprawach, pytano o zgodę w swoich decyzjach życiowych. Choć z upływem czasu ich autorytet sukcesywnie spadał, to jednak i dziś okazuje im się szacunek, np. poprzez honorowe miejsce przy stole czy pomoc w potrzebie. Warto więc wspólnie stworzyć drzewo genealogiczne, przeglądnąć stare zdjęcia z rodzinnego albumu i zainteresować wnuki opowieściami sprzed lat. Gdy jednak osobisty kontakt musi być ograniczony, można skorzystać z różnego rodzaju aplikacji online czy nawet ze zwykłego telefonu. Może właśnie teraz wnuki są gotowe na tego typu sentymentalne opowieści? 

Babcia i smaki dzieciństwa

Nikt tak nie rozpieszcza wnuków jak babcia! Wspólnie spędzony z nią czas daje wiele radości i w dorosłym życiu ludzie często sięgają pamięcią do lat dziecinnych. Na myśl przychodzą również smaki – niezapomniane, niepowtarzalne i takie, które trudno odtworzyć nawet najlepszym restauracjom. Tradycje kulinarne są dziś szczególnie modne, dlatego nie wahaj się proponować wnukom wspólnego pieczenia ciasta lub ciasteczek. A jeśli wspólne spotkanie jest niemożliwe, podziel się z wnuczką Twoim ulubionym, starym przepisem. Może dzięki temu ocalisz go od zapomnienia! Zapach i smak tradycyjnej szarlotki to coś, czemu żaden wnuk się nie oprze...

Babcia online, czyli pozostańmy w kontakcie!

Choć pandemia nie stwarza dobrych warunków do spotkań rodzinnych, nie można z nich rezygnować całkowicie. Wykorzystaj więc wszystkie bezpieczne opcje – telefon, wideorozmowy, sms-y, mms-y, czaty – do podtrzymywania rodzinnych więzi. Chociaż kontakt cyfrowy nigdy nie zastąpi spotkań twarzą w twarz, z pewnością będzie bardzo pomocny w budowaniu i podtrzymywaniu relacji na odległość. Nawet wysłanie krótkiej wiadomości tekstowej będzie dla wnuków przypomnieniem, że o nich pamiętasz. Z pewnością odwdzięczą się tym samym. Jeśli tylko masz taką możliwość – zapisz się na kurs bezpiecznego korzystania z sieci, propaguj tego typu zajęcia wśród swoich znajomych. Ta wiedza z pewnością Ci się przyda i ułatwi kontakt z bliskimi.

Podsumowanie

W dobie pandemii trudno pielęgnować relacje rodzinne i aktywność międzypokoleniową, ale należy robić wszystko, by zapobiegać pogłębiającemu się osamotnieniu osób starszych. Jeśli sytuacja zdrowotna nie pozwala na bezpośrednie kontakty, należy wykorzystać nowoczesne technologie. Chociaż znajomość obsługi komputera wśród osób w wieku 60+ nie jest jeszcze powszechna, zawsze można skorzystać choćby z telefonu stacjonarnego, którym potrafi posłużyć się każdy. Odległość nie musi być przeszkodą!

 

Fot. Freepik.com

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz

Styczeń 21, 2022

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły