Barbara Sienkiewicz – niezwykła historia późnego macierzyństwa

Barbara Sienkiewicz – niezwykła historia późnego macierzyństwa

Barbara Sienkiewicz wzbudziła mnóstwo kontrowersji, kiedy w wieku 59 lat urodziła bliźniaki. Niespotykana odwaga czy skrajna nieodpowiedzialność? Opinia publiczna przez wiele tygodni szeroko komentowała sytuację rodzinną aktorki. Czy kobieta po sześćdziesiątce ma szansę na szczęśliwe i piękne - późne macierzyństwo?

Barbara Sienkiewicz urodziła się w 1955 roku, a zawód aktorki wykonuje od 40 lat. Obecnie mieszka w Warszawie. Małe mieszkanie dzieli z ciężko chorą matką, oraz dwójką dzieci. Zagrała kilka mniejszych, drugoplanowych ról w serialach, takich jak „Ranczo” czy też „Klan”. Jest właścicielką stworzonego przez siebie teatru, w którym reżyseruje spektakle, a także sama w nich gra. Aktorka nie posiada w swoim dorobku szczególnych zawodowych osiągnięć, które mogłyby przynieść jej popularność wśród szerszego grona odbiorców. Rozpoznawalność zapewnił jej skandal związany z życiem prywatnym, kiedy okazało się, że stała się jedną z najstarszych pierworódek w Polsce.  

Teatr sposobem na życie

17 stycznia 1977 roku stawiała swoje pierwsze kroki na deskach Państwowego Teatru Lalka w Warszawie. W wywiadach wielokrotnie podkreśla, że nie zależało jej na sławie, co wyjaśnia jej długą nieobecność na szklanym ekranie. W 2017 roku aktorka obchodziła jubileusz czterdziestu lat pracy artystycznej. Barbara Sienkiewicz jest głównie aktorką teatralną, dlatego też zdecydowała się na stworzenie własnego teatru. W latach osiemdziesiątych występowała w teatrze Variete Gong, gdzie wystawiane były, jak sama przyznała, „lekkie” sztuki. Jako kolejny debiut w jej karierze można uznać występ w zorganizowanym w Los Angeles koncercie charytatywnym „Serce dziecku”. Ważny element życia scenicznego aktorki stanowiły spektakle dla młodych. 

Kontrowersyjna decyzja

Kobieta jako aktorka nie budziła zainteresowania mediów, ponieważ grała kameralne role. Co zatem sprawiło, że nagle niemalże cała Polska (a nawet reszta świata) zaczęły śledzić jej losy? Barbara Sienkiewicz nazywana jest obecnie „najstarszą matką w Polsce”. W wieku 60 lat urodziła bliźnięta. Czemu tak późno zdecydowała się na macierzyństwo? Sama w wywiadach przyznaje, że wcześniej nie czuła się na siłach z powodów psychicznych, jak również biologicznych. Wewnętrzne blokady nie pozwoliły jej podjąć tej decyzji – wówczas było to dla niej za trudne. Kobieta twierdzi, że od początku ciąży kierowała się własną intuicją, która podpowiadała jej, że dzieci urodzą się zdrowe i wszystko będzie w porządku. Tak też się stało! Dzięki temu aktorka wspomina ciążę jako najpiękniejszy okres w jej życiu – czas, w którym czuła się silną i niezależną kobietą, która podoła zadaniu wychowania dwójki dzieci mimo wielu przeciwności losu. Sienkiewicz przyznaje, że dzieci rozwijają się bardzo dobrze, a dzięki temu, że każde z nich jest inne i inaczej się zachowuje, opieka nad nimi sprawia jej ogromną przyjemność. 

Późne macierzyństwo

Późne macierzyństwo to temat, który z biegiem czasu budzi coraz mniejsze kontrowersje. Urodzenie pierwszego dziecka po czterdziestym roku życia powoli staje się normą, mimo że jeszcze kilkanaście lat temu stanowiło zdecydowaną rzadkość. Kobiety realizując swoje plany zawodowe odkładają decyzję o macierzyństwie na później, nie zastanawiając się nad konsekwencjami, które mogą z tego wynikać. Mimo tego, że świat i medycyna idą naprzód, starsze matki spotykają się z niesamowitą falą krytyki i swego rodzaju ostracyzmem społecznym, czego najlepszym przykładem okazała się Barbara Sienkiewicz. Aktorka przyznała, że po urodzeniu dzieci paparazzi śledzili każdy jej krok, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Również w środowisku aktorskim spotkała się z brakiem akceptacji i niezrozumiałą nienawiścią.

Ryzyko 

Badania wykazały, że starsze matki są zdecydowanie bardziej odpowiedzialne i świadome swoich decyzji, a ich stabilna sytuacja materialna zapewnia dzieciom lepszy start. Kontrowersje budzą dylematy etyczne, przed którymi stają kliniki ginekologiczne, zajmujące się przeprowadzaniem zabiegów in vitro. Najczęściej to właśnie w ten sposób dochodzi do zapłodnienia. Warto zaznaczyć, że nawet 10% ciąż kobiet w późnym wieku przebiega nieprawidłowo. Już po 35 roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu, a odsetek poronień jest zdecydowanie wyższy. Specjaliści podkreślają jednak, że wiele zależy od stanu zdrowia i kondycji przyszłej mamy. W przypadku Barbary Sienkiewicz ciąża przebiegła bez komplikacji, a dzieci mimo wieku matki urodziły się zdrowe i właściwie się rozwijają.

Brak akceptacji
Wiek, w którym Barbara Sienkiewicz została mamą budził niemałe kontrowersje. Społeczeństwo nie mogło przejść obok tej sprawy obojętnie – na aktorkę spało wiele słów krytyki. Sądzono, że nie podoła tak trudnemu zadaniu. Kobieta przetrwała falę nienawiści, która na nią spłynęła, ponieważ nie czytała negatywnych komentarzy i nie przejmowała się opinią innych. Jak sama przyznaje, nie opuszcza jej lęk o przyszłość – dzieci starszych matek bardzo często padają ofiarą drwin i nie są akceptowane wśród rówieśników. To przykre zjawisko ma destrukcyjny wpływ na rozwój psychiczny dziecka. 

Trudna sytuacja materialna

Utrzymanie dwójki dzieci wiąże się z dużymi kosztami, a aktorka utrzymywała się wyłącznie z emerytury w wysokości 1250zł. To bardzo niewielka kwota, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jej matka jest ciężko chora i porusza się na wózku inwalidzkim, a Sienkiewicz się nią opiekuje. Sytuację aktorki upublicznił aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich -  Olgierd Łukaszewicz, który zwrócił się o pomoc do władz, ponieważ matka bliźniąt nie otrzymała zasiłku macierzyńskiego, pobierając jednocześnie emeryturę. Świadczenie nie zostało jednak przyznane.

Barbara Sienkiewicz jako „fenomen”

Szczęśliwa matka i aktorka może być przykładem na to, że nie ma barier psychicznych, jak również biologicznych, których nie da się przełamać. Udowadnia, że mając 60 lat można poznawać uroki życia, takie jak późne macierzyństwo. Mimo trudnej sytuacji nie opuszcza jej optymizm – przyznaje, że przy dzieciach czuje się młoda i silna jak nigdy wcześniej.

Dominika Zięba

Sierpień 1, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły