Teresa Lipowska – jak zatrzymać młodość po osiemdziesiątce?

Teresa Lipowska – jak zatrzymać młodość po osiemdziesiątce?

Teresa Lipowska – serialowa Barbara Mostowiak, seniorka rodu Mostowiaków w popularnym i uwielbianym przez wielu widzów serialu M jak Miłość – w ubiegłym roku skończyła 80 lat. Mimo wieku nie zwalnia tempa – od przeszło 60 lat na scenie udowadnia wszystkim, że wiek nie jest żadnym ograniczeniem. W jaki sposób Teresie Lipowskiej udaje się oszukać nieubłaganie płynący czas?

Aktorka wszechstronna

Teresa Lipowska urodziła się 14 lipca 1937 roku w Warszawie. Ta znana i bardzo lubiana aktorka teatralna i filmowa wystąpiła w blisko stu pięćdziesięciu przedstawieniach teatralnych, ponad siedemdziesięciu filmach  i wielu spektaklach radiowych. W 1955 roku ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a następnie Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Bogaty i różnorodny artystyczny dorobek Teresy Lipowskiej to oprócz filmu i teatru role kabaretowe (przez wiele lat związana była z kabaretem Dudek), niezapomniany głos Teatru Polskiego Radia, a także liczne dubbingi, przede wszystkim w bajkach i animowanych produkcjach. Teresa Lipowska jest również wykładowcą w Akademii Dobrych Obyczajów, której założycielem był Janusz Zakrzeński.

Teresa Lipowska została wyróżniona radiową nagrodą Wielki Splendor, oraz platynową  Telekamerą. Widzowie pokochali serialową Barbarę Mostowiak za ciepły, serdeczny uśmiech i przyjazne usposobienie. Już od 18 lat aktorka wciela się w postać przemiłej nestorki rodu i jak sama przyznaje, widzi w sobie duże podobieństwo do bohaterki serialu. 

Pięknie umrzeć na scenie!

Praca na planie filmowym i kontakt z ludźmi nieustannie dodają aktorce energii i utrzymują ją w doskonałej formie. Mimo, że w swoim aktorskim dorobku nie posiada wielu spektakularnych sukcesów związanych z odgrywaniem pierwszoplanowych ról, to jednak widzowie kochają ją za autentyczność i świetny aktorski warsztat. Teresa Lipowska zawsze podkreśla, że nawet jeśli rola jest mała, trzeba z niej wszystko wydobyć. To właśnie praca pomogła aktorce w najtrudniejszych momentach życia, kiedy w 2006 roku po 44 latach małżeństwa odszedł jej ukochany mąż – Tomasz Zaliwski. Po latach ciężkiej walki z chorobą męża aktorka musiała zmierzyć się z najtrudniejszym wyzwaniem i jak sama twierdzi – uczyła się życia na nowo, mając świadomość, że najszczęśliwsze lata są już za nią. Zawodowa aktywność i para wspaniałych wnucząt pozwoliły aktorce rozpocząć nowy rozdział i ruszyć naprzód, z niespotykaną energią i pozytywnym nastawieniem do życia. Z pewnością można stwierdzić, że Teresa Lipowska jest jedną z najbardziej zapracowanych emerytek w branży filmowej. Z racji wieku i ilości obowiązków aktorka coraz częściej musi odmawiać i rezygnować z proponowanych ról, jednak mimo wszystko nie zwalnia tempa i udowadnia, że jej kariera aktorska jeszcze się nie kończy. W kalendarzu pani Teresy ciężko znaleźć wolny dzień – to przykład osoby, która całym sercem kocha to co robi i czerpie z pracy wiele radości.

Rower i basen 

Teresa Lipowska jest niezwykle żywiołową, energiczną i bardzo aktywną seniorką. Jej ogromną pasją jest jazda na rowerze. Umiarkowana, dostosowana do indywidualnych możliwości aktywność fizyczna doskonale wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie. Regularne przejażdżki pozwalają obniżać poziom cholesterolu, a jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, a serce lepiej pracuje. Aktorka podkreśla, że rower to jej ulubiony środek transportu, który pozwala rozluźnić się i odprężyć po długich godzinach spędzonych na planie filmowym. Pływanie to kolejna aktywność, która jest obecna w życiu aktorki. Czas spędzony w wodzie to doskonała okazja na wzmocnienie mięśni, nie obciążając przy tym stawów i kości. To szczególnie ważne dla osób po osiemdziesiątym roku życia.

Aktorka często odwiedza sanatoria – szczególnie odpowiada jej Augustów i Busko Zdrój, gdzie zażywa kąpieli siarkowych, które zbawiennie wpływają na kości. Odpoczynek i zdrowotne zabiegi niezmiennie łączy z aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu – w wolnych chwilach rozkoszuje się pięknem przyrody, jeżdżąc na rowerze, czy pływając w jeziorach. Pobyt w sanatorium to również doskonała okazja do kontaktu z ludźmi, zawieranie nowych znajomości i pielęgnowanie starych przyjaźni. 

Aktywny senior = niezależny senior

Teresa Lipowska chętnie angażuje się w promocję zdrowego stylu życia wśród seniorów. Aktorka w wywiadach zaznacza, że aktywność to klucz do niezależności, dlatego tak ważne jest, aby dbać o siebie po osiemdziesiątce. Starsi ludzie nie chcą być dla nikogo ciężarem i w miarę swoich możliwości radzą sobie z ograniczeniami wynikającymi z wieku. Regularna aktywność fizyczna znacznie im to ułatwia. Teresa Lipowska zachęca także do rozwijania swoich pasji i zainteresowań – dbanie o sprawność umysłową jest dla seniorów równie ważne jak troska o ciało. Siła, która płynie z aktywności fizycznej w nieprawdopodobny sposób napędza człowiek do działania – z radością i bez bólu wstaje się z łóżka, aby stawić czoła nowym wyzwaniom. To bardzo ważne, aby każdego dnia z optymizmem witać nowy dzień – Teresa Lipowska jest najlepszym przykładem na to, że nic tak nie odmładza jak uśmiech na twarzy!

Pogoda ducha

Pogodne usposobienie to recepta na długowieczność. Teresa Lipowska nie jest typem osoby, która pozwala sobie na narzekanie i marazm. Zamiast tego zawsze bierze sprawy w swoje ręce i rozwiązuje pojawiające się problemy i przeciwności losu. Pozytywna postawa wobec świata to klucz do sukcesu. Aktorka jest wielką optymistką – w każdej sytuacji potrafi znaleźć dobre strony. Teresa Lipowska podkreśla, że kocha świat, ludzi i otaczającą przyrodę, jest otwarta na nowości i nie boi się życia. To pozwala jej zachować wewnętrzną młodość, którą skutecznie zaraża wszystkich wokół. Rodzina, a w szczególności wnuki, są dla aktorki źródłem radości, z której czerpie pozytywną energię. Niezmiennie od lat praca i aktywność zawodowa dają aktorce niesamowitą satysfakcję i siłę do działania – to bardzo ważne z punktu widzenia każdego seniora. Starsi ludzie chcą czuć się potrzebni mimo upływającego czasu.

Dominika Zięba

Czerwiec 28, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły