Uniwersytet Trzeciego Wieku – co oferuje i jak się zapisać?

Inspiracje

Maj 21, 2022
Uniwersytet Trzeciego Wieku – co oferuje i jak się zapisać?

Uniwersytet Trzeciego Wieku to placówka edukacyjna, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród osób po 60. roku życia. Czym jest Uniwersytet Trzeciego Wieku, kto może być słuchaczem i jak się zapisać? – na te i inne ważne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Co to jest Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Przejście na emeryturę to czas, kiedy seniorzy przestają być aktywni zawodowo, ale nie chcą rezygnować z życia towarzyskiego i społecznego. Z myślą o nich funkcjonują Uniwersytety Trzeciego Wieku, placówki edukacyjne, których celem jest umożliwienie zajęć pobudzających do aktywizacji, integracji oraz rozwoju w jesieni życia. Nie budzi bowiem wątpliwości fakt, że takie działania umożliwiają zachowanie sprawności, pomagają w adaptacji do zmieniających się warunków życia i zwiększają zaangażowanie w życie społeczne. Wiek nie wyklucza bowiem możliwości rozwoju osobistego w jesieni życia, które jest niezbędne dla dobrostanu osób starszych, szczególnie kobiet po 60. roku życia.

Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) powstał w 1975 roku w ramach Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Powołała go do istnienia prof. Halina Szwarc, zafascynowana ideą UTW na zjeździe gerontologów w Mediolanie. Jednak dopiero na początek XXI wieku przypada rozkwit tego typu działalności, wynikający z ogromnej potrzeby aktywizacji osób starszych w Polsce i na świecie. W świetle raportu Uniwersytety Trzeciego Wieku w Polsce 2018 opublikowanego przez GUS  największy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Polsce liczył aż 2536 słuchaczy, a liczba placówek UTW w 2018 roku wynosiła 640. Cały czas powstają nowe, ponieważ wartość tego typu przedsięwzięć jest nie do przecenienia.

Zajęcia organizowane na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie tylko nauczanie w formie wykładów, warsztatów i kursów, ale również organizacja życia kulturalnego miejscowej społeczności. Ważną rolę wśród form aktywizacji zajmuje dziś rozwijanie kompetencje potrzebnych seniorom we współczesnym świecie, szczególnie tych cyfrowych. Kurs obsługi komputera i smartfona oraz poznanie zasad bezpieczeństwa w sieci mają zapobiec e-wykluczeniu seniorów. Dzięki tego typu działaniom dostęp do technologii staje się coraz bardziej powszechny w tej grupie wiekowej. Srebrne pokolenie chętnie też korzysta z zajęć języka angielskiego i lubi uczestniczyć w wycieczkach krajoznawczych i zagranicznych. Spotkania okolicznościowe, warsztaty rozwijające zainteresowania i pasje – wszystko to daje możliwość rozwoju osobom starszym w Polsce.

Kto może się zapisać na Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Nie ma znaczenia czy jesteś emerytem, rencistą, osobą pracującą czy bezrobotną. Jeśli masz ukończone 50. lat, możesz zasilić szeregi UTW. Najczęściej na zajęcia uczęszczają emeryci nieaktywni zawodowo, którzy chcą brać udział w życiu społecznym i rozwijać na emeryturze swoją wiedzę i pasję. Dominują osoby w wieku 61-75 lat z wykształceniem średnim lub wyższym. Są to ludzie ciekawi świata, lubiące spędzać czas w miłym towarzystwie i pragnące angażować się w życie danej społeczności. Gdy cechuje Cię otwartość, bez wahania wstąp w szeregi słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Jak się zapisać na Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Zapisy na Uniwersytet Trzeciego Wieku odbywają się zwykle w ściśle określonych terminach. Placówki te najczęściej prowadzą stowarzyszenia, wyższe uczelnie i instytucje kultury, więc warto śledzić ich ofertę. Przy przyjęciu na UTW nie są brane pod uwagę żadne kryteria, najczęściej decyduje kolejność zgłoszeń. Zainteresowanie tego typu formą aktywności jest bardzo duże, więc warto się spieszyć. Pamiętaj, że działalność placówki finansowana jest m.in. z dotacji samorządowych, środków zewnętrznych, projektów oraz sponsorów, ale może funkcjonować również z funduszu zebranego ze  składek członkowskich. Warto więc zapytać, czy obowiązuje wpisowe i ile wynosi.

Uniwersytet Trzeciego Wieku. Korzyści dla osób po 60. roku życia

Aktywne uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku wpływa pozytywnie na jakość życia osób w wieku dojrzałym i starszym. Na podstawie wieloletnich badań nad tą formą aktywizacji można stwierdzić, że uczestnictwo w zajęciach UTW:

 • pozwala zachować sprawność umysłu na długie lata,
 • motywuje do aktywności społecznej,
 • pobudza ciekawość poznawczą,
 • przeciwdziała wykluczeniu ze względu na wiek, szczególnie społecznemu i cyfrowemu,
 • pozwala ciekawie i twórczo zagospodarować wolny czas,
 • jest okazją do poznawania nowych osób i miejsc,
 • daje szansę poszerzania wiedzy i rozwoju osobistego,
 • jest odskocznią od problemów codzienności i alternatywą dla biernego spędzania wolnego czasu,
 • buduje wysoką samoocenę i akceptację seniorów w społeczeństwie,
 • umożliwia twórcze inicjatywy i działania,
 • daje szansę na korzystanie z życia i akceptację ograniczeń związanych z wiekiem.

Wszystkie te zalety  mają ogromny wpływ na zachowanie dobrostanu osób dojrzałych i starszych.

 

Podsumowanie

Uniwersytet Trzeciego wieku jest jedną z najpopularniejszych form aktywizacji osób w jesieni życia. Ukończenie 50. roku życia to jedyne kryterium, jakie należy spełnić, by się do niego zapisać. Szczegółowe informacje dotyczące naboru kandydatów ustala konkretna placówka, najczęściej stowarzyszenie, organizacja kulturalna lub uczelnia wyższa, która organizuje zajęcia. Po zapisaniu się słuchacze mogą korzystać z różnego rodzaju zajęć dostosowanych do ich możliwości i potrzeb mających mają realny wpływ na podniesienie jakości ich życia na emeryturze.

Fot. freepik

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz

Maj 21, 2022

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły