Studia na emeryturze, czy to dobry pomysł?

Inspiracje

Październik 11, 2018
Studia na emeryturze, czy to dobry pomysł?

Emerytura jednoznacznie kojarzy się ze starością, a starość z chorobami i samotnością. Będąc na emeryturze, boimy się braku pieniędzy, często nadmiaru czasu. Z badań wynika, że 81% emerytów, przez minimum 4 godziny dziennie wolny czas spędza przed odbiornikiem telewizora, 70% kobiet poświęca czas wnukom, aktywność fizyczną zadeklarowało 71% osób. Niewielki odsetek preferuje inne formy relaksu jak: czytanie pism kolorowych, zajmowanie się ogródkiem, czytanie książek oraz spotkania z przyjaciółmi czy rodziną.


Emerytura to okres, kiedy stajemy się niezależne, przestajemy być odpowiedzialne za pracę za dzieci, możemy skupić się na sobie, polepszając poziom życia. Marzenia nie idą na emeryturę, więc zacznij je realizować. Jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej świadomym i nowoczesnym. Kobieta aktywna nie ma czasu i ochoty myśleć o chorobach, chce być zadowolona z siebie, cieszyć się życiem, podróżować, spędzać czas wśród przyjaciół i nowych znajomych. Jedne chcą uprawiać sport, inne siedzieć przy komputerze. Kobiety po 60-ce coraz częściej stawiają na rozwój potrzeb intelektualnych i nadrabianie zaległości edukacyjnych.

Jak aktywność fizyczna wpływa na sprawność umysłową?


Kiedy jesteś na emeryturze, to przede wszystkim pomyśl o swoim ciele, dbaj o nie, „w zdrowym ciele zdrowy duch” jak mówi przysłowie. Spaceruj, pływaj, ćwicz jogę. Możliwości jest wiele. Czy wiesz, że ćwiczenia fizyczne zwiększają możliwości mózgu, dostarczając glukozy i dotleniają go, co poprawia jego funkcjonowanie? Będąc aktywną nie tylko fizycznie, podnosisz jakość życia, dzięki czemu zwiększa się twoje poczucie szczęścia.

Dlaczego aktywność umysłowa jest ważna?

Starzenie się organizmu to naturalny proces, który dotyczy również mózgu. Jeżeli masz problemy z zapamiętywaniem, z koncentracją, z przetwarzaniem nowych informacji, jeżeli obniża ci się sprawność intelektualna, myślisz wolniej, to prawdopodobnie nie „ćwiczysz mózgu”. Nieużywany mózg zanika, jego komórki zamierają. Żeby zapobiec temu, ćwicz pamięć, w przeciwnym razie możesz zapaść na demencję, a w poważniejszych przypadkach na Alzheimera. Ćwicz pamięć regularnie i różnorodnie. Rób wciąż nowe rzeczy, dopasuj trening do siebie, czytaj, ucz się tekstów piosenek na pamięć, a może języków obcych albo gry na instrumencie. Doskonałym zajęciem są robótki ręczne, czy zajęcia plastyczne. Idąc do sklepu, zrezygnuj z listy zakupów, staraj się zapamiętać, naucz się na pamięć nowego przepisu, a na spacerze w parku licz spacerowiczów. Pobudzaj wszystkie zmysły. Możesz również skorzystać z zajęć grupowych organizowanych dla seniorów przez różne instytucje. Mózg jest bardzo plastyczny i może się regenerować. Jeżeli będziesz dostarczać organizmowi odpowiednią ilość snu, racjonalnie się odżywiać, dbać o odpowiednią dawkę ruchu i stymulować mózg z pewnością możesz opóźnić procesy starzenia.

Jakie formy kształcenia wybrać?

 

Nie zawsze będąc młodą, miałaś czas, aby zadbać o wykształcenie. Teraz kiedy masz więcej wolnego czasu i wiesz, jak ważne są ćwiczenia umysłu, możesz nadrobić zaległości.
Jedną z propozycji, znajdującą duże uznanie wśród ludzi dojrzałych i skierowaną do nich są Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW), które znajdują się zarówno w dużych, jak i w mniejszych miastach.
Tam możesz dokształcić się w wybranym kierunku, poszerzać wiedzę na dany temat, rozwijać zainteresowania z każdej dziedziny, dowiedzieć się więcej o współczesnym świecie, o sobie, zrozumieć nowoczesne społeczeństwo, zmierzyć się ze zmianami, być twórczą i aktywną i co ważne spotkać się z rówieśnikami.
UTW w Polsce jest około 400. Pierwszy z nich powstał w 1975 r. w Warszawie. Aby wziąć udział, należy opłacać składki członkowskie, które wahają się w granicach między 50 - 100 zł. Dla przykładu jeden z nich, oprócz nauki języków, pływania, wykładów dydaktycznych, proponował udział w filmowym klubie dyskusyjnym, w zajęciach plastycznych, tanecznych, wokalnych, informatycznych. Organizował również współpracę z seniorami z innych państw. Ponadto odbywały się wykłady dotyczące zdrowego żywienia, psychologii czy nordnic walking.
Innym przykładem jest Psychologiczny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sopocie, gdzie wykłady obejmowały tematy z zakresu psychologii, np. „Raniąca miłość: Różne oblicza przemocy”, czy „Jakie cechy osobowości sprzyjają zdrowiu, a jakie chorobie?.
Rozwijanie zainteresowań, pasji i twórczości możesz kontynuować na opolskim UTW. Działają tam koła zainteresowań, z zakresu: plastyki, literatury, gimnastyki, pływania, robótek ręcznych, brydża również działa sekcja wzajemnej pomocy, oraz chór.
Na Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który istnieje już 36 lat, seniorzy mogą brać udział w seminariach, warsztatach i konwersatoriach. Znajdują się tam również Samokształceniowe Koła Naukowe, gdzie można pogłębiać wiedzę wraz z osobami o zbliżonych zainteresowaniach. Bywa, że zajęcia są prowadzone w terenie, szczególnie dotyczy to studentów historii sztuki, historii czy astronomii, jak również tych, którzy interesują się przyrodą.
W Gdańsku przy Akademii Pomorskiej istnieje Akademia Trzeciego Wieku, a w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni powstała Akademia Każdego Wieku, gdzie organizowane są zajęcia warsztatowe dotyczące różnych zainteresowań, oraz z zakresu zajęć fizycznych. Odbywają się tam również wycieczki krajoznawczo-turystyczne oraz warsztaty filmowe.
Uniwersytet Każdego Wieku w Wyższej Szkole Biznesu w Chorzowie umożliwia kształcenie dorosłym niezależnie od wykształcenia i wieku. W UKW seniorzy mogą spędzać czas z młodszymi studentami, co sprzyja integracji.

Skorzystaj z wyszukiwarki Uniwersytetów Trzeciego Wieku lub Uniwersytetów Każdego Wieku a dowiesz się jakie placówki edukacyjne znajdują się w miejscowości, w której mieszkasz lub jej okolicach.
Innym rozwiązaniem dla seniorów jest uczestnictwo w zróżnicowanych zajęciach, które proponują Kluby Seniora, znajdujące się przy bibliotekach, domach kultury, radach osiedlowych, również przy parafiach. Uczestnictwo jest bezpłatne, kierowane do ludzi o różnym wykształceniu i w różnym wieku. Celem ich działalności jest wywieranie wpływu na rozwój intelektualny, poszerzanie horyzontów myślowych, rozwijanie i pielęgnowanie pasji czy hobby.
Nabywana przez kobiety 60+ wiedza i umiejętności przyczyniają się do aktywizacji i zaangażowania w życiu społecznym, kulturalnym, poznawania nowych ludzi, a systematyczne powtarzanie zdobytej wiedzy jest sposobem na utrzymanie kondycji fizycznej i intelektualnej na starość. Zdobyte umiejętności możesz wykorzystać w celu znalezienia pracy i dorobić do emerytury, a jednocześnie robić to, co lubisz w dogodnym dla siebie czasie.

Zofia Klasik

Październik 11, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły