Asertywna babcia to szczęśliwa babcia

Inspiracje

Czerwiec 23, 2018
Asertywna babcia to szczęśliwa babcia

Zaganiana, zmęczona, ciągle próbująca dogodzić wszystkim dookoła, zapomina o własnych potrzebach i marzeniach. Kobieta po 60 ce, matka, babcia, ale też kobieta. Czy pamiętasz jeszcze jak to jest być kobietą? Czy w natłoku codziennych obowiązków nie zapomniałaś o własnych potrzebach i pragnieniach?

Babcia w większości kultur to kochana ciepła osoba, która spotyka się z wnukami na święta, czasem zabiera je na wakacje. Babcia w Europie Zachodniej, na Wyspach Brytyjskich i w Stanach Zjednoczonych jest miłym i wyczekiwanym gościem. Na co dzień babcie na całym świecie realizują swoje marzenia i pasje. Pielęgnują swoje związki, lub aktywnie poszukują partnerów jeśli są samotne. Polska babcia również jest kochana i kochająca, ale…., no właśnie trochę tego ale się nazbierało, często przejmuje obowiązki matki, gosposi, niańki i kucharki. Polska babcia nie ma życia prywatnego, tylko rodzinne, nie ma czasu na przyjaciółki, dalekie podróże, czy randki.

Babcia nie musi być ciągle zapracowana

Ciągła pogoń za lepszym życiem, dążenie do realizacji marzeń, a także dynamiczna i niepewna sytuacja na rynku  pracy w latach 90- tych ubiegłego stulecia sprowadziły polskie babcie do roli gospodyń domowych. Kiedy pytamy kobiety po 60, jak w tym wieku dają radę zająć się swoim domem i sprawami, a potem jeszcze cały dzień zajmować się wnukami, prać, gotować i sprzątać większość odpowiada, że są już zmęczone. Polskie babcie, szczególnie te na emeryturze są bardziej zabiegane niż w czasach kiedy pracowały zawodowo. Nie mają czasu na przyjemności, pasje, czy realizowanie życiowych marzeń. A ich dzieci czasem z konieczności, a czasem z wygody bezradnie informują „Bez Ciebie mamo nie dam rady”

Asertywna babcia kocha tak samo

Odrobina asertywności i zdrowego egoizmu pomoże Ci uchronić się przed kolejnymi obowiązkami. Odmawiając bycia na każde zawołanie dzieci i wnucząt nie staniesz się gorszą babcią. Wnuki nie pomyślą, że przestałaś je kochać. A jeśli będzie im przykro, że zamiast babci w domu pojawia się niania, lub muszą iść do przedszkola postaraj się pokazać im dobre strony tej sytuacji. Natomiast twoje dorosłe dzieci powinny zrozumieć, że emerytura to zasłużony odpoczynek po latach ciężkiej pracy i masz do niego prawo. Postaw sprawę jasno, wyznacz granice i pory pomocy.

Wspólny plan babcinej pomocy

Kiedy twoje dzieci przestaną już się dąsać, że odmówiłaś bycia na każdy telefon, wytłumacz, że w określone dni i w określonych porach możesz nadal zajmować się wnukami, ale nie może to kolidować z twoimi planami. Przestaw dzieci i wnuki z myślenia, że jesteś w gotowości 24 h ba dobę i tylko czekasz na telefon. Wyjaśnij, że tak jak wszyscy nie lubisz się śpieszyć, odkładać własnych planów na wieczne nigdy. Opowiedz im o swoich marzeniach i chęci ich realizacji. Wreszcie spisz na kartce obowiązki, w których możesz wyręczyć bliskich, ale nie bierz na siebie wszystkiego. Przecież Ty też jesteś ważna i masz prawo samodzielnie decydować, jak chcesz spędzić resztę życia.

Kiedyś kobiety były zaradniejsze

To prawda pokolenie aktualnych kobiet 60+ rzadko korzystało z pomocy rodziców, babcia okazjonalnie zajmowała się wnukami i nigdy nie była sprowadzana do roli gosposi. Kobiety zaczynały pracę wczesnym rankiem tak jak teraz, szykowały siebie do pracy, dzieci do szkoły i przedszkola. Po pracy gotowały obiad, sprzątały, odrabiały lekcje z dziećmi. Pewnie były bardziej zmęczone i zaganiane, ale nie bazowały na pomocy swoim matek.

Babcia na wakacjach to nie koniec świata

Jeśli obawiasz się, że bez Ciebie cała rodzina i dom twojej córki lub syna zawali się, wybierz się na krótkie wakacje (minimum 14 dni). Po powrocie przekonasz się, że życie toczy się dalej. Wnuki i dzieci nie umarły z głodu, są czysto ubrane, dom posprzątany,  a Ty wypoczęta, szczęśliwa i pełna energii. Czy nie tak właśnie powinna wyglądać emerytura ? Zamiast myśleć, że w twoim wieku już nic ciekawego Cię nie spotka, zastanów się czego od zawsze pragnęłaś. Zacznij krok po roku urzeczywistniać życiowe marzenia. Niech czas, który poświęcasz wnukom będzie czasem wolnym, który udało Ci się wygospodarować w swoim kalendarzu szczęśliwej i aktywnej towarzysko babci.

Szczęśliwa babcia to szczęśliwe wnuki

Kiedyś bardzo popularne było powiedzenie „szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko”, dzisiaj, kiedy babcie przejmują większość obowiązków bardziej aktualne jest stwierdzenie „szczęśliwa babcia to szczęśliwe wnuki” i coś w tym jest. Kiedy masz dobry nastrój, jesteś z siebie dumna, wizyty u wnuków nie traktujesz jak męczącego obowiązku. Kiedy zrelaksowana babcia nie zerkająca nerwowo na zegarek wybiera się na modowe zakupy, z pewnością nie zapomni o wnukach. Zadbana i modna babcia to również powód do dumy dla wnucząt. Pewnie twoja nastoletnia wnuczka często zaprasza do domu koleżanki, z pewnością będzie dumna z modnie ubranej i zadbanej babci, która nie przypomina postaci filmowych z ubiegłej epoki.

Potrzeby babci też są ważne

Nie pozwól by rodzina traktowała twoje potrzeby jak wybryki nastoletniego dziecka. Kiedy masz wizytę u kosmetyczki, lub fryzjera nie przekładaj jej bez końca, bo fryzjer twojej córki jest ważniejszy. Twoje potrzeby są równie ważne jak potrzeby innych członków rodziny, nie zapominaj o tym. Tym bardziej, że jak każda kobieta 60+ właśnie rozpoczęłaś wyścig z czasem i pogoń za cennym kolagenem. Każdy zabieg u kosmetyczki, domowa maseczka, czy krem 60+ mają dla Ciebie dużo większe znaczenie niż dla pań o 20, lub 30 lat młodszych. Pamiętaj, to że jesteś babcią nie oznacza, że nie jesteś atrakcyjna i nie wzbudzasz zainteresowania mężczyzn. Piękne kobiety po 60 - sześćdziesiątce to nadal w Polsce „towar deficytowy”. Dołącz zatem do tego zacnego grona, a z pewnością wzbudzisz zainteresowanie niejednego mężczyzny po 60 ce. Nie jesteś skazana na samotność, jednak spędzając całe dnie na opiece nad wnukami raczej nikogo nie poznasz. Wygospodaruj zatem czas na spotkani a z przyjaciółmi, przeglądanie portali dla kobiet po sześćdziesiątce, zajęcia sportowe, lub taneczne dla seniorów. Zacznij spędzać czas z rówieśnikami, a wkrótce przekonasz się, że życie nie kobiety po sześćdziesiątce nie ogranicza się wyłącznie do roli babci.

Patrycja Deja

Czerwiec 23, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły