JAK UNIKNĄĆ NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW FINANSOWYCH PO 60

Prawo i finanse

Styczeń 24, 2023
JAK UNIKNĄĆ NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW FINANSOWYCH PO 60

Wraz z wiekiem zmieniają się nasze priorytety i potrzeby finansowe. Po osiągnięciu wieku 60 lat bardzo ważne jest, aby zrobić krok wstecz i ocenić swoją obecną sytuację finansową, aby upewnić się, że jesteś na dobrej drodze do wygodnej emerytury. Jednak nawet przy najlepszych intencjach łatwo wpaść w pewne pułapki finansowe, które mogą pokrzyżować Twoje plany.

Najważniejsze błędy finansowe, których należy unikać po sześćdziesiątce: 

1. Brak dodatkowego ubezpieczenia. Na stronie ZUS-u oraz w paru innym miejscach w sieci (np. Money.pl) dostępne są kalkulatory, który pozwolą Ci wyliczyć przyszłą emeryturę. Czy to wystarczy? Jeżeli nie, warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia.

2. Twój partner zarządzać wszystkimi WASZYMI pieniędzmi. Często zdarza się, że pary zostawiają swoje finanse jednej osobie, zamiast pracować nad nimi razem, ale robienie tego po sześćdziesiątce jest ryzykowne. Jeden z was prawdopodobnie umrze przed drugim, a nie chcesz zostać sama z problemami finansowymi, których nie rozumiesz. Jest to szczególnie ważne dla kobiet. Kobiety żyją średnio o pięć lat dłużej niż mężczyźni. 

3. Nadmierne wydatki na wnuki lub dorosłe dzieci. Troszczysz się o dzieci i wnuki - to oczywiste. Musisz jednak zrozumieć, że wydawanie zbyt dużej ilości pieniędzy może zniweczyć twoje oszczędności i zrujnować twoje plany na wygodną emeryturę. Twoi bliscy mogą być jednym z największych zagrożeń dla twoich pieniędzy emerytalnych. Przed przejściem na emeryturę sporządź plan wydatków i TRZYMAJ SIĘ GO (pomimo próśb członków rodziny, urodzin wnuków lub świątecznej listy życzeń kuszącej do przekroczenia budżetu).

4. Decydujesz się na wcześniejszą emeryturę.

5. Nieprzestrzeganie planu budżetu. Wiele osób zdaje sobie sprawę, z tego ile wydaje, gdy jest już za późno. Robią zakupy za pomocą kart kredytowych, nie patrząc na swój budżet, popadają w długi, a następnie decyduje się na „chwilówki”. Posiadanie budżetu pomoże Ci śledzić wydatki i upewnić się, że wydajesz je odpowiednio. Budżet możesz śledzić dzięki dedykowanej aplikacji do śledzenia wydatków lub w Excelu. W sieci znajdziesz gotowe szablony.

Porozmawiajmy:
Jaki jest wg Ciebie najgorszy błąd finansowy, jaki ludzie popełniają po ukończeniu 60 lat? Czy popełniłaś jakieś błędy finansowe po przejściu na emeryturę? Jak je naprawiłaś? Podziel się z nami.

Redakcja

Styczeń 24, 2023

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły