Biznes po pięćdziesiątce? Czemu nie!

Warto wiedzieć

Maj 23, 2018
Biznes po pięćdziesiątce? Czemu nie!

Dojrzały wiek wcale nie musi być przeszkodą do otwarcia własnego biznesu, wręcz przeciwne! Zdobyte przez lata doświadczenia, w połączeniu z wiedzą i pasją, mogą stać się początkiem nowego, lepszego życia.

Kobiety po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia niejednokrotnie zastanawiają się nad zmianami, oraz nad tym czy nie jest za późno na wprowadzenie ich do swojego w miarę poukładanego życia. W wielu przypadkach, rezygnują jednak z urzeczywistniania tych jakby nie było pozytywnych zmian. Powstrzymuje ich od działania strach przed tym, że mogą zostać negatywnie odebrane przez rodzinę i znajomych. Co więcej, często z obawy przed porażką i brakiem wiary we własne zdolności i siły kobiety te nie decydują się na podążanie za swoimi marzeniami.  A jest to naprawdę bardzo duży błąd! Bowiem to właśnie w dojrzałych kobietach kryje się duży i często niewykorzystany w odpowiedni sposób potencjał.

 

Błędny wizerunek babci

Dlaczego kobiety po pięćdziesiątym roku życia stają się niewidzialne zarówno na rynku pracy, oraz jako prawdziwe bizneswoman, prowadzące swoje własne firmy? Dzieje się tak za sprawą błędnego przekonania, że kobiety w tym wieku powinny zajmować się domem, pieczeniem ciast i bawieniem wnuków. Może takie przekonanie byłoby prawdziwe jakiś czas temu, jednak w obecnych czasach kobiety pięćdziesięcio i sześćdziesięcio letnie mając olbrzymi bagaż doświadczeń zbieranych przez całe swoje życie. Energia, chęć i bogate doświadczenie sprawiają, sprawiają że są niezwykle cennymi pracownikami, oraz właścicielkami dobrze prosperujących  firm.

Najważniejsze zmiany w życiu, zaczynają się od … zmiany!

Zmiany w nastawieniu, zmiany w myśleniu, oraz nad samą sobą,nad byciem gotową do podjęcia tych pierwszych, najtrudniejszych, kroków. Kroków na drodze do własnego sukcesu. Kobietom po pięćdziesiątce nie można zarzucić wiele, pisaliśmy już o doświadczeniach, które z pewnością są olbrzymim skarbem, pisaliśmy też o wiedzy i umiejętnościach, które również stanowią cenny atut. Jednak jest coś czego kobietom w tym wieku niewątpliwe brakuje, a czego nadmiar posiada młodsze pokolenie. Mowa jest tutaj oczywiście o pewności siebie. I to właśnie ta pewność siebie stanowi klucz do sukcesu.

Wspomnianym młodszym pokoleniom jest o wiele łatwiej prezentować swoje mocne strony i umiejętności, oraz „kolanami i łokciami” przepychać się w kierunku kariery. Właśnie tego są uczeni w dzisiejszych czasach młodzi ludzie. Paniom po pięćdziesiątce wmawiano, że „pokorne ciele dwie matki ssie”, co kompletnie się nie sprawdza w dzisiejszej rzeczywistości. Pokora to kolejny atut, jednak zmierzanie do awansu, czy nawet sama walka o prowadzenie swojego mniejszego, lub większego biznesu, wymaga nabycia nowych umiejętności i zmiany nastawienia. Obecne czasy i zasady panujące na rynku pracy, rządzą się zupełnie innymi prawami niż kilkanaście lat temu. Obecnie potrzebna jest właśnie pewność siebie i śmiałość bardziej niż kiedykolwiek, a tą trzeba w sobie rozbudzić.

Prawda jest taka, że nikt z nas nie przepada za zmianami, wcielając je w życie niestety wraz z nimi nie otrzymujemy gwarancji sukcesu, a jedynie więcej wątpliwości i obaw. Wszystko jednak zależy od naszego nastawienia, stare nawyki i przyzwyczajenia, owszem dają poczucie bezpieczeństwa, ale też sprawiają, że w naszym życiu zupełnie nic się nie dzieje, dosłownie, stoimy w miejscu.

 

Kursy

Kobiety, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia, muszą uświadomić sobie, że nic ich nie ogranicza, poza starymi nawykami i przekonaniami. W chwili podjęcia decyzji o założeniu biznesu, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad udoskonaleniem posiadanych już umiejętności. Kursy, które są organizowane specjalnie dla osób po pięćdziesiątym roku życia, są coraz bardziej popularne.

Podczas takich szkoleń, organizowanych przez urzędy pracy, fundacje, czy inne ośrodki, kobiety dojrzałe mogą nabyć wiedzę niezbędną do zarządzania własną firmą. Kursy to również, wyjątkowa okazja, do poznania osób o podobnym nastawieniu i planach. Nic tak nie podnosi na duchu jak rozmowa z ludźmi, rozumiejącymi przez co przechodzimy.

Rozmaite kursy, w tym kursy online, a więc realizowane przez sieć Internet znaleźć można na https://eventis.pl/kursy. Baza pozwala prześledzić jakie kursy będą realizowane w najbliższym czasie, sprawdzić program dowolnego kursu, jego cenę i zapisać się na wybrany przez nas kurs przez Internet

 

Poznaj ludzi takich jak TY

W internecie można znaleźć dosłownie wszystko, od informacji na temat prowadzenia biznesu, po grupy i ludzi, z którymi będziemy mogli porozmawiać na nurtujące nas tematy. W mediach społecznościowych istnieje wiele grup prowadzonych przez kobiety sukcesu, które są po pięćdziesiątce. Takie grupy służą do wzajemnej pomocy, wsparcia, oraz wymiany informacji.

 

Środki finansowe na rozpoczęcie działalności

Kolejnym stoperem skutecznie utrudniającym realizację marzenia o własnej firmie, z pewnością jest bark funduszy na jej założenie, oraz rozwój. Na szczęście istnieje kilka możliwości, które zostały przygotowane specjalnie dla kobiet po pięćdziesiątym roku życia, i które umożliwią zdobycie  niezbędnych na start środków.

Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej, udzielana jest ze środków Funduszu Pracy, Banku Gospodarstwa Krajowego, oraz Unii Europejskiej. Ubiegać się o nią mogą osoby, które mają status osoby bezrobotnej, a także spełniają wymagane warunki:

-  w ciągu 2 lat przed wystąpieniem z wnioskiem o pożyczkę nie były karane za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu,

- w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o udzielenie pożyczki nie prowadziły działalności gospodarczej;

Kwota pożyczki może w 100 proc. pokrywać koszt uruchomienia działalności, nie może być jednak wyższa niż 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia; kredyt udzielany jest na podstawie umowy. W ceku pozyskania środków finansowych należy:

- złożyć wniosek

- biznesplan czyli opis i kosztorysu planowanej działalności;

- wymagane jest również zabezpieczenie prawne spłaty, bądź zwrotu w postaci weksla i poręczenia dwóch osób fizycznych. Okres spłaty nie może być dłuższy niż 7 lat.

Pieniądze z Funduszu Pracy, przydziela powiatowy urząd pracy. Ubiegać się o nie mogą osoby zarejestrowane w urzędzie pracy i posiadające status osoby bezrobotnej. Dodatkowo w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie można prowadzić działalności gospodarczej ani posiadać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Podobnie jak w przypadku pożyczki, w ciągu 2 lat przed dniem złożenia wniosku nie można być karanym za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu i wcześniej korzystać z innych form dofinansowania. Po otrzymaniu dotacji działalność trzeba prowadzić przez minimum 12 miesięcy, a pieniądze wydać zgodnie z przeznaczeniem przedstawionym we wniosku.

Kobiety które ukończyły pięćdziesiąty rok życia, mają możliwość uczestniczenia w specjalnie dla nich przygotowanych kursach i szkoleniach, ale także mogą otrzymać fachową pomoc i zasięgnąć wsparcia u doradcy zawodowego.

Redakcja

Maj 23, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły