Ubezpieczenie po sześćdziesiątce – jakie najlepiej wykupić?

Warto wiedzieć

Sierpień 29, 2018
Ubezpieczenie po sześćdziesiątce – jakie najlepiej wykupić?

Przejście na emeryturę nie jest jednoznaczne z tym że ubezpieczenie na życie staje się niepotrzebne. Wręcz przeciwnie – dodatkowe środki mogą okazać się niezwykle pomocne w walce chorobą, kontuzją lub dłuższą niedyspozycją. Szczególnie podczas urlopu i aktywnego wypoczynku istnieje duże ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji, które mogą pokrzyżować plany. Jakie ubezpieczenie po sześćdziesiątym roku życia warto wykupić?

Firmy ubezpieczeniowe dysponują szerokim wachlarzem usług i dostosowują swoją ofertę do poszczególnych grup wiekowych. Dolną granicą jest oczywiście uzyskanie pełnoletności, jednak górna granica zależy od indywidualnych preferencji poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych i warunków zawartych w umowie. Najczęściej polisy na życie wygasają w przedziale wiekowym 60-70 lat. Jednak obecnie na rynku funkcjonuje coraz więcej ubezpieczeń dla seniorów, które można wykupić nawet do 80 roku życia. To zdecydowanie efekt zmieniającego się trybu życia i postrzegania seniorów w społeczeństwie. Aktywna kobieta po 60- ce, która uprawia sporty i podróżuje jest bardziej narażona na kontuzje niż jej rówieśniczki pozostające w zaciszu domowym. Dlatego możliwość dodatkowego ubezpieczenia często jest motywacją do dalszej samorealizacji.

Podkreśla się, że ubezpieczenie dla osób starszych spełnia głównie funkcję ochronną – po śmieci ubezpieczonej osoby rodzina otrzymuje kwotę równą ustalonej sumie ubezpieczenia. Jednak coraz więcej firm umożliwia zwiększenie zakresu ochrony, proponując zawarcie umów dodatkowych, zapewniających wypłatę świadczeń w przypadku ciężkich chorób, leczenia szpitalnego czy uszkodzeń ciała w wyniku nieszczęśliwych wypadków.

Wraz z wiekiem, składka staje się wyższa, dlatego warto odpowiednio wcześniej zainteresować się tym zagadnieniem. Osoba starsza zapłaci więcej niż ta, która zdecydowała się na wykupienie polisy w młodym wieku. Z biegiem lat człowiek staje się coraz bardziej podatny na różnego rodzaju schorzenia, których leczenie niejednokrotnie wymaga sporych nakładów finansowych. Często specjalistyczne zabiegi i kuracje nie są refundowane w ramach podstawowego ubezpieczenia – aby zapewnić sobie maksymalne szanse trafnej diagnozy czy powrotu do zdrowia należy w wielu przypadkach działać na własną rękę, a to nierozerwalnie wiąże się z wysokimi kosztami. Co więcej, polisa oszczędnościowo-ochronna pozwala na zebranie środków, które będą stanowić zabezpieczenie na przyszłość lub staną się alternatywnym źródłem utrzymania.

 

Badania medyczne i okres karencji

Wiele starszych osób decydujących się na wykupienie polisy obawia się konieczności przejścia obowiązkowych badań medycznych. Seniorzy bez zastanowienia udają się do ubezpieczycieli, którzy deklarują, że nie będą zadawać żadnych pytań na temat stanu zdrowia. Nie zawsze jest to właściwa droga. Ważnym obowiązkiem każdego, kto decyduje się na podpisanie polisy jest wnikliwe zapoznanie się z warunkami umowy i wyłączeniami, które mogą uniemożliwić późniejszą wypłatę środków. Często firmy ubezpieczeniowe tak formułują umowy, aby zawierały jak najwięcej obostrzeń i ograniczeń.

Kolejnym ważnym aspektem w przypadku tego typu usług jest okres karencji czyli czas, kiedy ochrona nie jest pełna. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala indywidualny okres karencji – może trwać on 3 miesiące, a nawet dwa lata. Dlatego tak istotne jest dokładne przeanalizowanie warunków umowy i jak najlepsze dopasowanie ich do osobistych preferencji i potrzeb.

 

Ubezpieczenie bezterminowe

Alternatywą dla osób, które ze względu na metrykę nie kwalifikują się do zakupu polisy na życie, jest ubezpieczenie bezterminowe. W zasadzie nie istnieją tutaj ograniczenia wiekowe, co powoduje, że z tego rozwiązania mogą skorzystać kobiety po 60 -ce, a nawet seniorzy nawet po 85 roku życia. Ubezpieczenie bezterminowe to indywidualna polisa z możliwością
rozszerzenia o współmałżonka. Składki w tym przypadku są stosunkowo wyższe niż przy tradycyjnej polisie na życie, ze względu na podwyższone ryzyko i uproszczony zakres ochrony. Warto zaznaczyć, że wiele tego typu usług to w rzeczywistości ukryte zasiłki pogrzebowe – rodzina po śmierci bliskiej osoby może przeznaczyć wypłacone środki na pokrycie kosztów pochówku i zorganizowanie przyjęcia pożegnalnego.

 

Ubezpieczenie na urlopie

Nawet posiadając polisę na życie, każdy senior planujący urlop powinien zapoznać się z ofertą dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Kobiety i mężczyźni po sześćdziesiątce coraz częściej korzystają z uroków życia na emeryturze i aktywnie spędzają każdą wolną chwilę. Wyjazdy zawsze wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nieprzewidzianych wypadków i kontuzji, które mogą wymagać pomocy lekarskiej czy leczenia szpitalnego. Koszty takich usług za granicą są niezwykle wygórowane, dlatego w trosce o swój budżet należy już wcześniej pomyśleć o dodatkowej ochronie. Organizatorzy wycieczek turystycznych zazwyczaj korzystają z pakietów ubezpieczeń grupowych – ze względu na dużą liczbę osób kluczową rolę odgrywa tutaj atrakcyjna cena. Nie zawsze jednak proponowany pakiet jest dostosowany do potrzeb starszych osób, które są bardziej narażone na różnego rodzaju wypadki losowe. 

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego dla seniora

Niezwykle istotne jest to, aby kwota ubezpieczenia była realnie dopasowana do kosztów ewentualnego leczenia w zagranicznym szpitalu czy do pokrycia kosztów transportu. W tym kontekście duże znaczenie ma cel podróży – odległość i specyfika miejsca, do którego mamy zamiar się udać powinny warunkować rodzaj polisy, którą zdecydujemy się wykupić. W krajach Unii Europejskiej można korzystać z publicznej służby zdrowia w ramach ubezpieczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia. Warunkiem koniecznym jest uzyskanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Aby otrzymać kartę EKUZ należy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze NFZ wraz z dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne, czyli w przypadku emerytów kopią legitymacji lub ostatniego odcinka emerytury/renty. Optymalnym rozwiązaniem jest więc połączenie tych dwóch możliwości – wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego na urlopie w połączeniu z kartą EKUZ co zagwarantuje pełną ochronę dla seniora.

 

Assistance w polisie turystycznej

Ciekawym rozwiązaniem jest również assistance w polisie turystycznej, które polega na natychmiastowej, 24-godzinnej pomocy w nagłych wypadkach podczas podróży. Jest to szeroki zakres usług informacyjnych, organizacyjnych i transportowych – z punktu widzenia seniora to nieoceniona pomoc w sytuacjach awaryjnych. W ramach tego świadczenia ubezpieczyciel gwarantuje całodobowy kontakt z Centrum Alarmowym, za pośrednictwem którego udzielana jest pomoc i porady w języku polskim. Taka usługa obejmuje między innymi pomoc w przypadku kradzieży lub utraty dokumentów, pomoc w odzyskaniu zagubionego bagażu, pomoc prawną, opiekę nad niepełnoletnimi towarzyszami podróży, a nawet zwierzętami. Z punktu widzenia seniora, który w wielu przypadkach jest, zależny od innych, taka pomoc daje poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny, także dla pozostającej w kraju rodziny.

Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort nie tylko w podróży, ale również na co dzień. Polisa na życie dla kobiet i mężczyzn 60 + to dobre rozwiązanie, które pozwoli spać spokojnie Tobie i twojej rodzinie.

Dominika Zięba

Sierpień 29, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły