Budżet domowy - czy wiesz jak zapanować nad domowymi finansami

Warto wiedzieć

Maj 31, 2018
Budżet domowy - czy wiesz jak zapanować nad domowymi finansami

Wiele osób ma problem z racjonalnym wydawaniem pieniędzy, tym bardziej, że nasze miesięczne przychody niejednokrotnie nie są proporcjonalne do cen. Czy Tobie też zdarza się nie mieć pieniędzy pod koniec miesiąca (przed wypłatą, emeryturą). A może żyjesz od 1-go do 1- go każdego miesiąca? I obawiasz się niespodziewanych wydatków na lekarza, lub usunięcie nagłej awarii. Wydaje Ci się, że planujesz wydatki, a i tak nie nie panujesz nad domowym budżetem? A może masz wrażenie, że koszty utrzymania są większe niż comiesięczne wpływy?

Jak wydawać pieniądze 

Pewnie większość z Was uważa, że zapanowanie nad domowym budżetem jest niemożliwe, zawsze kiedy wydaje się Wam, że macie wszystko pod kontrolą pojawia się finansowa niespodzianka i cały budżet wali się w jednej sekundzie. Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów jak wziąć budżet za przysłowiowe rogi i nie dać się wydatkom. Pewnie większość z Was zastanawia się po co w ogóle prowadzić budżet domowy, przecież pieniędzy od tego nie przybędzie, a wydatki się nie zmniejszą. A jednak i pieniędzy przybędzie i koszty utrzymania staną się mniejsze.

Panowanie nad wydatkami i dokładna wiedza na co wydajemy pieniądze pozwoli nam znacznie zmniejszyć koszty utrzymania. Jeśli co miesiąc do domowej kasy wpływa stała kwota i wiesz jakie są koszty, będziesz również wiedzieć ile pozostaje pieniędzy i mądrze zaplanujesz ich wydanie, by nie wydać więcej niż posiadasz. 

Jak uniknąć domowej dziury budżetowej 

Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie domowej księgowości, zacznij w dniu, w którym wpływają do  budżetu pieniądze. Najpierw zajmij się budżetem w skali miesiąca, bo taki środkami dysponujesz. Po próbnych 30 dniach, będziesz już prowadzić domowy budżet w skali roku. Zacznij od uzupełnienia tabelki (specjalnie dla naszych czytelniczek poniżej znajduje się przygotowana tabelka z budżetem domowym w wersji do wydrukowania). Wpisz tam kwotę, która co miesiąc wpływa do domowej kasy.

Zakładając, że pierwszego każdego miesiąca domowy budżet zasila średnie krajowe wynagrodzenie  (kwota na 5/2018) w kwocie 3550 zł .

Jak obliczyć wydatki

Wszystkie wydatki takie jak woda, prąd, gaz, internet, telefon, telewizja sumujemy. Pamiętajmy, że część z nich płacimy kwartalnie, a znając wysokość rachunków możemy wyciągnąć średnią i podzielić na 3 miesiące. Tak by z miesiąca na miesiąc odkładać 1/3 wysokości rachunku. Teraz trochę matematyki:

czynsz- 500 zł

woda 200 zł (Ten rachunek najczęściej płacisz co 2 lub 3 miesiące więc podziel kwotę)

gaz 250 zł (również opłata najczęściej kwartalna) 

prąd 400 (opłata kwartalna)

telefon 100 zł 

internet 60 zł 

telewizja 60 zł 

suma 1570

 Pamiętaj, że jest to pierwszy miesiąc i z otrzymanych pieniędzy pokryłaś całą kwotę rachunków kwartalnych, potem koszty będą mniejsze. Kolejny krok to odjęcie z kwoty jaka co miesiąc wpływa do domowej kasy sumy wszystkich opłat :

3550 zł  – 1570 zł = 1980 

1980 zł – jest to kwota, którą musisz podzielić na kolejne wydatki takie jak dojazd do pracy, leki, żywność. Zakładając, że co miesiąc wykupujesz leki, suplementy i kosmetyki za kwotę 500 zł, jest to spory wydatek w stosunku do całego budżetu. Dlatego warto zastanowić się nad oszczędnościami. Żywność to kolejna dosyć wysoka suma w większości domowych budżetów, załóżmy, że jest to 900 zł. Do tego dochodzą koszty przejazdu do pracy, czy w inne miejsca 400 zł

1980 zł - 700 – 400= 680 zł, - jest to kwota miesięcznych oszczędności, które możemy odłożyć na kolejny miesiąc w całości, lub podzielić na kolejne grupy : oszczędności, niespodziewane wydatki i przyjemności. Dwie ostatnie grupy jeśli nie zostaną wykorzystane w całości pod koniec miesiąca przerzucamy je do rubryki oszczędności.

W naszym budżecie pozostała kwota 680 zł, jednak nie każdy otrzymuje średnie miesięczne wynagrodzenie, dlatego warto zastanowić się nad wydatkami, czy  są takie które możemy zmniejszyć.

Jak zmniejszyć wydatki

Zdaniem ekspertów, ze świata finansów określenie, jaką dokładnie kwotą dysponujemy co miesiąc, oraz jakie mamy wydatki i na co dokładnie wydajemy pieniądze pomaga w ustaleniu, które koszty można zmniejszyć. W tym celu sprawdź swoje wydatki, zaczynając od rachunków, zastanów się czy racjonalnie zużywasz np. prąd, wodę, czy nie lepiej wybrać inny abonament za telefon, zamiast każdego miesiąca dopłacać. Który transport w twoim wypadku jest najkorzystniejszy, możesz również ustalić w rodzinie dzień bez samochodu, wówczas drogę do szkoły i pracy pokonujcie rowerem, zaoszczędzicie na paliwie. Ponad połowa osób, które teraz oszczędzają nawet niewielką kwotę w skali miesiąca, zanim zaczęła była przekonana, że przy ich miesięcznych dochodach to niemożliwe.

Do oszczędności jeden krok

Postaw sobie cel do zrealizowania. Najpierw niewielki np.: zakup nowego komputera, maszyny do szycia, lub serwisu obiadowego, czy weekend w SPA. Myślisz, że Cię nie stać. Być może tak jest, ale najpierw sprawdź. Dokonaj podobnego podliczenia jak powyżej. Teraz zastanów się, czy nie wydajesz pieniędzy na opakowania, które i tak wyrzucasz. Zrezygnuj z kąpieli na rzecz prysznica, zainwestuj w żarówki typu LED, to inwestycja długoterminowa, odczujesz różnicę już przy najbliższym rachunku za energię. Zwróć uwagę, jak często pozostawiasz sprzęty włączone do gniazdka kiedy z nich nie korzystasz. A także jak wiele ładowarek i zasilaczy z czystej wygody nieustannie „okupuje” gniazdka elektryczne.  Jeśli najwięcej wydajesz na żywność, przeanalizuj paragony z ostatnich zakupów, a następnie obejrzyj dokładnie asortyment w twoim ulubionym sklepie, może płacisz za ładne opakowania, a nie ich zawartość. Pamiętaj, że część produktów żywnościowych możesz zamienić na tańsze (szczegóły znajdziesz w artykule „ Jak mądrze robić zakupy”). Zastanów się również, czy zamiast produktów do gotowania nie kupujesz półproduktów, które są znacznie droższe i mniej zdrowe. Na spokojnie pomyśl, gdzie możesz wprowadzić oszczędności, nie tracąc na jakości życia. Nawet jeśli to będzie groszowa oszczędność jednorazowa, w skali miesiąca i roku odczujesz ją. 

Zakładając, że każdego poranka zjadasz jeden jogurt, który kosztuje 2,50 zł i zamienisz go na równie smaczny o tej samej wadze, lecz tańszy chociażby o 0,50 gr. W skali tygodnia zaoszczędzisz 3,50 zł, w miesiąca 14 zł, roku aż 168 zł. A to tylko jeden produkt, na którym oszczędność jest naprawdę nieduża. Po przeanalizowaniu wszystkich kupowanych produktów, łącznie z kosmetykami i chemią uzbierasz niezłą kwotę, którą możesz odłożyć i przeznaczyć np. na wymarzone wakacje, lub remont.

Duże oszczędności poczynisz również robiąc zakupy w dyskontach spożywczych, co nie oznacza oczywiście, że musisz kupować najtańsze produkty. Marża w małych, osiedlowych sklepikach jest znacznie wyższa niż w marketach. Ponadto dysponując wolną kwotą od wydatków, będziesz mogła sobie pozwolić na korzystanie z ofert (ale tylko w przypadku produktów, które wykorzystasz). Zamiast jednego proszku do prania możesz kupić dwa, lub większe opakowanie w lepszej cenie. Wówczas produkt pozostanie Ci na kolejny okres rozliczeniowy, a Ty więcej zaoszczędzisz. 

Kolejna metoda dzięki, której można zaoszczędzić sporą kwotę, to zakupy robione zgodnie z wcześniej przygotowaną listą. Pamiętaj jednak, że w marketach jest wiele pokus, dlatego trzymaj się planu jeśli chcesz zaoszczędzić.

Redakcja

Maj 31, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły