Kuchenne rewolucje, czyli co warto zmienić w diecie po sześćdziesiątce

Porady

Styczeń 25, 2022
Kuchenne rewolucje, czyli co warto zmienić w diecie po sześćdziesiątce

Odżywianie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Organizm kobiet dojrzałej szczególnie potrzebuje zbilansowanej diety, która zapewni witaminy, minerały i cenne wartości odżywcze w odpowiednich proporcjach. Co jeść po 60. roku życia, a czego unikać? O tym w artykule.

 

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna kluczem do zachowania zdrowia

Sposób odżywiania i dobór odpowiedniej diety różnią się nieznacznie dla każdej grupy wiekowej. Osoby po 60. roku życia mają nieco inne potrzeby żywieniowe niż ludzie dorośli, dlatego Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej wspólnie z Instytutem Żywności i Żywienia opracowało Piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla osób w wieku starszym. Jest ona wizualizacją głównych zaleceń WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, która zaleca zmniejszenie ilości soli, cukru i tłuszczu w diecie osób starszych, a zwiększenie ilości błonnika pokarmowego, warzyw i owoców. Wraz ze sposobem odżywiania w parze idzie aktywność fizyczna. Codzienne ćwiczenia trwające co najmniej 30-45 minut łącznie ze zbilansowaną dietą – zdaniem ekspertów – podnoszą jakość życia i wydłużają je, zmniejszając umieralność na choroby cywilizacyjne oraz nowotwory. Warto więc poznać najważniejsze zasady, jakimi należy się kierować, modyfikując swoją dietę po sześćdziesiątce.

Co jeść po sześćdziesiątce ? 4 dobre nawyki

Nigdy nie jest za późno na zdrowe nawyki! Nawet jeśli do tej pory zdrowa kuchnia była Ci obca, teraz masz szansę to zmienić. Wystarczą 4 dobre nawyki, za które Twój organizm szybko Ci podziękuje. Poznaj je!

Jedz więcej warzyw i owoców

U podstaw Piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla osób starszych oprac. pod kier. prof. M. Jarosza znajdują się owoce i warzywa. Zdaniem ekspertów żywienia powinny stanowić połowę tego, co znajduje się w dziennym jadłospisie osoby starszej. 1-2 porcje możesz zastąpić sokami, najlepiej świeżo wyciskanymi w domu. Owocowo-warzywne koktajle, musy, przeciery czy nawet zupy-kremy spożywaj jak najczęściej. Pamiętaj, że najlepiej korzystać z tego, na co aktualnie jest sezon – masz wtedy pewność, że owoce i warzywa dojrzały w sposób naturalny, bez ingerencji zbędnej chemii. W zimie korzystaj z dobrej jakości mrożonek.

 

Wybierz zdrowe przekąski zamiast „pustych” kalorii

Cukierki, ciasteczka czy słone przekąski to nie jest dobry wybór. Zastąp niezdrowe przekąski owocami, bakaliami i orzechami. Jeśli nie możesz się oprzeć pokusie, sama upiecz domowe ciasto – to zdecydowanie lepszy wybór niż produkty gotowe z długą listą składników (w tym konserwantów i polepszaczy smaku). Nadmiar cukru w diecie niesie ryzyko wielu chorób, przede wszystkim otyłości, cukrzycy oraz podwyższa ciśnienie krwi. Może także prowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych, a nawet chorób nowotworowych. Z tego powodu napoje słodzone również powinny zniknąć z Twojego menu, a zamiast nich sięgnij po niegazowaną wodę.

 

Polub pieczywo pełnoziarniste

Zastąp słodkie drożdżówki pieczywem pełnoziarnistym lub grahamkami. Przygotowuje się je z mąki nieoczyszczonej, a to oznacza, że przed zmieleniem zboża nie usuwa się z ziaren okrywy nasiennej (zewnętrznej warstwy), zawierającej cenne składniki odżywce. To właśnie stąd pochodzi największe źródło błonnika pokarmowego, witaminy i minerały. Ponadto, otręby bogate są w witaminy z grupy B, a kiełki zawierają prócz nich również zdrowe tłuszcze, witaminę E i  przeciwutleniacze. Są to cenne składniki, które pomagają w regulacji glukozy we krwi, wpływają korzystnie na pracę serca oraz są pomocne w kontrolowaniu wagi. Zanim kupisz pieczywo pełnoziarniste przeczytaj etykietę – powinno w nim być min. 6 g błonnika na 100 g chleba.

 

Jedz więcej białka, ogranicz tłuszcz zwierzęcy

W Twojej codziennej diecie powinny się znaleźć produkty mleczne, zwłaszcza fermentowane, takie jak jogurt, kefir, maślanka. 2-3 szklanki takich napojów dziennie przyczynią się z pewnością do zaspokojenia potrzeb białkowych organizmu, ale i pomogą w budowaniu przyjaznej flory bakteryjnej jelit. Do tego dołącz sery, chude mięso, jaja oraz ryby i nasiona roślin strączkowych. Ogranicz spożycie przetworzonych produktów mięsnych (pasztety, mielonki) i tłuszczów zwierzęcych (smalec). Posiłki niech będą mniejsze, ale za to podawane częściej i zawsze świeżo przygotowane. Ważne, by przynajmniej jedno danie było podane na ciepło.

 

Z jakich potraw zrezygnować po 60. roku życia?

Wraz z wiekiem spada poziom wytwarzania enzymów trawiennych, więc należy ograniczyć produkty ciężkostrawne i wzdymające, które mogą powodować problemy gastryczne. Bezwzględnie wyrzuć z diety poniższe produkty:

  • napoje słodzone,
  • energetyki,
  • dania gotowe (garmażeryjne),
  • produkty wysoko przetworzone,
  • dania typu „instant”,
  • fast-food,
  • gotowe ciasta z marketu,
  • potrawy z dużą ilością soli i cukru,
  • dania odsmażane.

 

Podsumowanie

Odpowiednia dieta i ruch są konieczne do zachowania dobrego samopoczucie i zdrowia. Po 60. roku życia należy zadbać o aktywność fizyczną i przyjrzeć się bacznie swojemu menu. Należy zwiększyć w jadłospisie udział warzyw i owoców oraz białka – zarówno zwierzęcego (chude mięso, nabiał), jak i roślinnego (rośliny strączkowe). Zamiast słodkich drożdżówek wybierz pieczywo ziarniste, zawierające znaczne więcej witamin i minerałów. Rezygnacja ze słodyczy, nadmiaru soli i tłuszczu zwierzęcego oraz dań przetworzonych z pewnością poprawi nie tylko nasz układ trawienny, ale zbawiennie wpłynie na zdrowie.

 

Ważne! Podane wskazówki nie dotyczą osób chorujących na schorzenia dietozależne, gdyż one zawsze wymagają indywidualnych zaleceń żywieniowych!

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz

Styczeń 25, 2022

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły