Pielęgnacja cery dojrzałej. Te zabiegi zrobisz w domu!
Tagi:
Cera dojrzała wymaga szczególnej pielęgnacji, ale wiele dobrego dla niej możesz zrobić sama. W domowym zaciszu przygotujesz proste i skuteczne zabiegi oraz wesprzesz skórę „od środka” dobrym nawodnieniem. Jak dbać o cerę dojrzałą naturalnymi sposobami? O tym w artykule.
Dlaczego skóra się starzeje?
Starzenie się skóry, choć jest procesem nieuniknionym, można znacznie spowolnić. Wiedząc o tym, firmy kosmetyczne prześcigają się w tworzeniu nowych receptur. Kluczowe wydaje się jednak znalezienie przyczyny tego procesu. Dotychczas obwiniano uszkodzenie DNA, ale istnieją również przesłanki, aby główną odpowiedzialność za proces starzenia się skóry przypisać utlenianiu białek w komórkach. Za tą tezą jest prof. Miroslav Radman, prowadzący na ten temat pionierskie badania. Współzałożyciel Śródziemnomorskiego Instytutu Nauk o Życiu (MedILS) w Splicie – jak podaje Medycyna Praktyczna – skłania się do opracowania preparatu, który nie tylko zahamuje proces starzenia, ale też znajdzie sposób na jej odmłodzenie bez użycia skalpela. Czy to się uda? Czas pokaże.
Jak starzeje się nasza skóra w zależności od wieku?
Skóra twarzy narażona jest na wiele czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenie powietrza. Pierwsze oznaki starzenia zaczynają być widocznie już po 25. roku życia. Spadek elastyczności skóry i zmniejszanie produkcji kolagenu i elastyny u kobiet nasila się po pięćdziesiątce na skutek spadku produkcji hormonów płciowych. W okresie menopauzy zmarszczki są już widoczne, skóra zaczyna szarzeć i być coraz bardziej przesuszona. Mniejsza zdolność regeneracji spowodowana jest zwalniającym metabolizmem, a skłonność do zastojów limfy odpowiada za cienie pod oczami i obrzęki. W okolicy 60. roku życia pojawiają się też plamy i przebarwienia, a poziom nawilżenia skóry drastycznie spada. Po siedemdziesiątce zanika całkowicie naturalna produkcja kolagenu i elastyny, czyli włókien podporowych skóry, a to powoduje, że staje się ona wiotka i cienka, a owal twarzy silnie opada.
Jak dbać o cerę dojrzałą domowymi sposobami?
Dbanie o skórę powinno być Twoim codziennym rutynowym zabiegiem. W domowym zaciszu niekoniecznie musisz używać drogich kosmetyków. Warto zadbać o dobre nawyki, które – dzięki swej regularności – poprawią elastyczność i kondycję skóry.
Regularne złuszczanie
Usuwanie martwego naskórka poprawia ukrwienie i zmniejsza widoczność zmarszczek. Wygładzona, pozbawiona zrogowaceń skóra lepiej chłonie wartości odżywcze kosmetyków oraz maseczek, także tych zrobionych w domu. Domowy peeling do cery dojrzałej zrobisz z tego, co masz w kuchni – wystarczy cukier, miód i oliwa z oliwek. Do 5 łyżek cukru wlej łyżkę płynnego miodu i 2-3 łyżki oliwy. Nałóż na twarz i szyję, a następnie delikatnie masuj kolistymi ruchami. Po zabiegu dokładnie spłucz skórę.
Odżywianie skóry
Po złuszczeniu martwego naskórka dobrze jest nałożyć na twarz coś odżywczego. Wykorzystaj do tego owoce! Odżywcza maseczka do cery dojrzałej jest bardzo prosta w przygotowaniu. Zmiksuj 10 truskawek z łyżką oleju kokosowego i łyżką mleka. Tak przygotowaną maseczkę nanieś na twarz i odczekaj 15 minut, po czym zmyj ją. Pod oczy doskonale sprawdzi się maseczka przygotowana z brzoskwini (przygotujesz ją tak analogicznie jak maseczkę z truskawek), a na oczy – świeże ogórki. To sprawdzony sposób znany od lat!
Masaż twarzy
Aby skóra była jędrna, należy często ją często masować. Każdego wieczoru, po dokładnym demakijażu, warto zrobić kilkuminutowy masaż, np. zataczać palcem wskazującym kółeczka, gładzić całą dłonią od dołu do góry, lekko oklepywać. Do masażu możesz przygotować domowy krem z awokado: ugnieć pół owocu z łyżką miodu i nanieś na skórę. Po masażu zmyj papkę z twarzy.
Nawodnienie i nawilżenie
Nasza skóra składa się w większości z wody, dlatego stale należy ją nawilżać. Utrata wody powoduje suchość i wiotkość. Pamiętaj, że żadne kosmetyki nie są w stanie nawilżyć skóry tak jak regularne picie wody. Takie nawilżenie od „wewnątrz” jest niezbędne dla zachowania dobrej kondycji cery. Możesz również przygotować maseczkę nawilżającą z banana i brzoskwini. Owoce zblenduj i połącz z łyżką schłodzonego jogurtu oraz miodu. Owocową maseczkę spłucz po 15 minutach. W lecie warto rozpylać mgiełkę wody na twarz.
Ćwiczenia mięśni twarzy i aktywność fizyczna
Ważną rolę w dbaniu o skórę ma dotlenienie organizmu. Ćwicz zatem mięśnie twarzy, aby nie zwiotczały i nie unikaj aktywności fizycznej, dzięki której komórki skóry zostaną dotlenione. Nie unikaj spacerów w mroźne dni, ale zabezpiecz wówczas skórę kremem natłuszczającym. Latem nie zapomnij o kremie z filtrem UV. Pamiętaj o piciu wody podczas aktywności!
Tego unikaj!
- dym, smog, zanieczyszczenie powietrza – metale ciężkie i pyły osadzają się na skórze, przyspieszając jej starzenie,
- dym papierosowy – drażni i wysusza skórę,
- brak dbałości o demakijaż – pozostałości kosmetyków nie pozwalają skórze oddychać i odpoczywać,
- ekspozycja na promieniowanie UV – powoduje fotostarzenie, więc pamiętaj o kremie z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną,
- „śmieciowe” jedzenie – wysoko przetworzona żywność, fast-food lub duża ilość cukru w diecie nie wpływa korzystnie na cały organizm, w tym skórę,
- alkohol – przyspiesza starzenie się skóry,
- stres, zmęczenie, bezsenność – nie sprzyjają regeneracji skóry.
Podsumowanie
Wraz z wiekiem cera dojrzała wymaga bardziej troskliwej pielęgnacji. Chociaż nie można zatrzymać naturalnego procesu starzenia się skóry, warto go spowolnić np. poprzez dobre nawyki pielęgnacyjne i domowe zabiegi. Regularne złuszczanie martwego naskórka, odżywianie skóry czy masaże powinny stać się codzienną rutyną. Warto również pamiętać o odpowiedniej diecie, nawodnieniu organizmu i aktywności fizycznej, które działają „od wewnątrz” – żaden kosmetyk nie jest w stanie ich zastąpić!
Dla Pań, które obawiają się wpływu promieniowania UV na skórę, proponujemy np. opalanie natryskowe Warszawa. To rozwiązanie idealne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn pragnących zdrowej i pięknie opalonej skóry. Doskonale sprawdzi się u osób, które oczekują natychmiastowych efektów w niebywale krótkim czasie.
Fot.freepik.com
dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz
Luty 8, 2022
Komentarze