Jak dbać o wzrok po 60? 4 najważniejsze zasady

Porady

Czerwiec 3, 2022
Jak dbać o wzrok po 60? 4 najważniejsze zasady

Jak dbać o wzrok, kiedy ma się powyżej sześćdziesięciu lat? – takie pytanie zadają sobie osoby, które z wiekiem zauważają spadek kondycji narządu wzroku. Oczy – podobnie jak całe ciało – nieuchronnie poddają się procesom starzenia. Podpowiadamy, jak im przeciwdziałać.

 

Problemy ze wzrokiem po 60

Utrata sprężystości oka następuje już po 40. roku życia, a po sześćdziesiątce proces ten znacznie przyspiesza, dając się we znaki szczególnie seniorom. Twardość soczewki oka prowadzi do trudności w akomodacji tego narządu, co oznacza problemy z dostosowaniem ostrości widzenia np. typowe dla osób starszych  czytanie po obraniu odpowiedniej odległości. Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Funduszu Zdrowia wskazuje na pięć głównych chorób oczu u osób starszych, ale należy mieć na uwadze również starczowzroczność. Profilaktyka w tym przypadku jest szczególnie ważna, gdyż aż 90 % osób po 60. roku życia choruje na zaćmę, jaskrę lub zwyrodnienie plamki żółtej.

Jak zadbać o wzrok po sześćdziesiątce?

Wiedza o tym, jak dbać o wzrok po 60. roku życia może uchronić przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Aby zachować sprawność oczu, warto poświęcić im nieco więcej uwagi na co dzień. Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, jak styl życia przekłada się na sprawność tego narządu i – niestety – sami możemy przyczyniać się do jego pogarszania.

Badania wzroku po 60. roku życia

Badania profilaktyczne po 60. roku życia są bardzo ważne. Okuliści powinni monitorować osoby starsze pod kątem zaćmyjaskryzwyrodnienia plamki żółtej raz na rok lub dwa. Nie ma bowiem wątpliwości, że wiek wpływa na zdolność widzenia. Dodatkowo trzeba brać uwagę, że problemy ze wzrokiem mogą występować w przypadku infekcji i schorzeń ogólnoustrojowych, czego przykładem może być m.in. retinopatia cukrzycowa. Warto też sprawdzić, czy okulary są właściwie dobrane. Dobrym pomysłem jest również zakupienie okularów słonecznych u optyka. To daje gwarancję ochrony przed promieniowanie UV mającym destrukcyjny wpływ na oczy.

Higiena oczu i komfort czytania

Wraz z wiekiem gałka oczna traci naturalną  zdolność regeneracji, dlatego bardzo ważne jest jej nawilżenie. Z tego powodu niezbędne mogą okazać się krople do oczu, które nie tylko przyniosą ulgę w suchości i swędzeniu, ale pomogą również pozbyć się zanieczyszczeń takich jak kurz i pył mimowolnie zbierające się na powiekach i gałce ocznej. Każda kobieta po 60. powinna pamiętać o codziennym demakijażu i ochronie okolic oczu. Komfort gałce ocznej przyniesie odpowiednie przygotowanie pomieszczenia do czytania. Jasne światło, stosowanie przerw i częste mruganie oczami sprawią, że nawet wieczór z ulubioną książką nie będzie męczący.

Ćwiczenia na poprawę wzroku

Stymulacja mięśni oka zapewni prawidłową ruchomość gałek ocznych. Gimnastyka wzroku to nic innego jak proste ćwiczenia, które możesz zrobić w domu. Zatocz oczami kilka ósemek, nie wykonując przy tym obrotów głową, ruszaj gałkami w pionie lub w poziomie. A jeśli dodatkowo chcesz poćwiczyć spostrzegawczość, sięgnij po gotowe materiały aktywizacyjne, np. Senior ćwiczy bystre oko, gdzie znajdziesz ciekawe zadania pobudzające koordynację ręka-oko. Już 15 minut dziennie treningu wzroku przyniesie widoczne rezultaty!

Dieta dobra dla oczu

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia dieta wspiera organizm i jest konieczna do zachowania dobrego stanu zdrowia na długie lata. Warto jeść dużo warzyw i owoców, bo zawierają one witaminy i minerały mające bezpośredni wpływ na wzrok. Np. brak Witamina A może prowadzić do kłopotów z widzeniem nocą, czyli tzw. kurzej ślepoty, a witamina C jest odpowiedzialna za szczelność błon komórkowych oczu. Do diety należy włączyć także produkty bogate w luteinę (szpinak, sałata, brokuły, groszek, jarmuż) oraz  zeaksantynę (znajdującą się w pomarańczowych i zielonych warzywach). Do utrzymania dobrej kondycji oczu ważne jest także odpowiednie nawodnienie.

Co szkodzi oczom?

Jest wiele czynników, które mają bardzo negatywny wpływ na narząd wzroku. Są to m.in.:

  • ostre światło słoneczne,
  • brak ochrony przed promieniowaniem UV,
  • dym papierosowy,
  • spanie w soczewkach kontaktowych,
  • zapominanie o demakijażu oczu,
  • zanieczyszczenie powietrza, smog,
  • złe oświetlenie,
  • brak higieny pracy przed komputerem,
  • noszenie tzw. okularów zastępczych, czyli dostępnych w markecie – bez recepty.

Podsumowanie

Starzenie się wzroku jest procesem naturalnym, któremu można przeciwdziałać. Najlepszym sposobem, aby dbać o wzrok, są regularne wizyty u okulisty i odpowiednia higiena oczu. Nie należy zapominać o zapewnieniu sobie komfortowych warunków podczas czytania i odpowiedniej diecie. Wszystkie te zabiegi warto wspomóc także ćwiczeniami gałek ocznych, dzięki którym będziesz się cieszyć dobrym wzrokiem przez długie lata.

 

 

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz

Czerwiec 3, 2022

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły