Przedwczesne starzenie, czyli fotostarzenie skóry

Porady

Kwiecień 29, 2022
Przedwczesne starzenie, czyli fotostarzenie skóry

Nadmierna ekspozycja skóry na promienie słoneczne, a także podczerwone i niebieskie prowadzi do przedwczesnego procesu starzenia skóry, czyli fotostarzenia. Myślisz, że przedwczesne starzenie się skóry, zmarszczki i przebarwienia nie zagrażają Ci, prawdopodobnie jesteś w błędzie. O ile ochronę przed promieniami UVA i UVB zapewniasz sobie niemalże machinalnie każdego lata, ale czy zabezpieczasz swoją skórę przed promieniami IR i HEV, są równie groźne co słoneczne i występują w każdym domu i niemalże każdym miejscu pracy.

Niegdyś kobiety chroniły się przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, nosząc fantazyjne kapelusze lub osłaniając się parasolkami słonecznymi. Dzisiaj, choć każda kobieta zdaje sobie sprawę z zagrożenia rakiem skóry i przedwczesnym starzeniem, rzadko zabezpieczamy twarz kremem z filtrem. Ponadto zgubne promienie dla naszej cery są emitowane nie tylko przez słońce.

Co szkodzi naszej urodzie ?


- Promienie UVA i UVB emitowane przez słońce i solarium, odpowiedzialne są za przedwczesne pojawianie się zmarszczek, oraz przebarwienia skórne, powstawanie pajączków, czyli pękanie naczyń krwionośnych.
- IR, czyli promienie czerwone emitowane np. przez noktowizory również postarzają komórki skórne
HEW, promienie światła niebieskiego wydzielane przez urządzenia codziennego użytku takie jak telewizor, ekran komputera, tablet, czy telefon komórkowy. Niebieskie promienie to z kolei jedna z głównych przyczyn stresu oksydacyjnego, który to pobudza proces starzenia komórek skórnych.


Fotostarzenie - jak do niego dochodzi ?


Długotrwała ekspozycja skóry na wymienione powyżej promienie prowadzi do gromadzenia się w tkance łącznej niewłaściwych włókien elastyny, co przyczynia się do wyniszczenia włókien kolagenowych i starzenia się skóry. Objawy przedwcześnie starzejącej się skóry możemy obserwować co roku tuż po sezonie letnim, przy czym proces ten nasila się u osób, które powracają z ciepłych krajów. Zdarza Ci się zastanawiać, dlaczego twoja skóra nie odzwierciedla wakacyjnego nastroju? Czemu po udanych wakacjach, kiedy jesteś wypoczęta i zrelaksowana wyglądasz na zmęczoną i starszą niż przed upragnionym wypoczynkiem ? To właśnie jest efekt fotostarzenia się skóry.


Objawy fotostarzenia skóry

 

  • sucha skóra, w szczególności ta na twarzy
  • spadek elastyczności skóry, możesz go zauważyć podczas nakładania kosmetyków, kiedy masz wrażenie, że cera stała się mniej sprężysta, powieki opadają, pojawiają się chomiki, a więc rozluźnia się skóra na policzkach i żuchwie.
  • zmarszczki, cera pozbawiona odpowiedniej ilości zdrowych włókien kolagenowych zaczyna się marszczyć.
  • przebarwienia skórne, które najczęściej pojawiają się u kobiet często eksponujących ciało na promienie słoneczne. Uważa się, powszechnie uważa się, że przebarwienia występują wraz z wiekiem, a więc z postępującym procesem starzenia się, co jest oczywiście prawdą. Jednak nie ma znaczenia, czy proces starzenia skóry następuje w sposób fizjologiczny, typowy dla twojego wieku, czy też jest przedwczesny i wywołany przez szkodliwe promieniowanie. Często spotykamy się z ze stwierdzeniem, że ktoś " dostaje plam od słońca", tymczasem te ciemniejsze plamy, czyli przebarwienia to jeden z objawów fotostarzenia.
  • Zmiana grubości naskórka, u osób starszych można zauważyć znacznie " masywniejszą " warstwę skóry, co jest szczególnie widoczne na twarzy. Wytworzenie grubszej warstwy naskórka jest naturalnym procesem obronnym organizmu, który w ten sposób chce " wyprodukować" warstwę ochronną przed szkodliwymi promieniami. Proces ten jest zjawiskiem fizjologicznym, ale w określonym wieku, jeśli pojawia się przedwcześnie, to sygnał, że nieprawidłowo chronisz swoją skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
  • Teleangiektazja, czyli popularne pajączki i pękające naczynka, u niektórych kobiet są właśnie wywołane przez nadmierną ekspozycję ciała na promienie UVA, UVB, IR i HEV.
     

Jak nie dopuścić do fotostarzenia skóry?


Kiedyś kobiety chcąc uniknąć zmarszczek i przebarwień osłaniały się przed słońcem kapeluszami, parasolkami i obfitymi sukniami. Dzisiejsze kobiety mają dostęp do całej gamy produktów chroniących przed szkodliwym promieniowaniem. Stosując profilaktykę, należy, jednak pamięta, że promienie słoneczne to tylko część zagrożenia. Jeśli więc mowa o zapobieganiu przedwczesnym procesom starzenia skóry należy zapomnieć o kremach z filtrem stosowanych wyłącznie przed wyjściem na słońce.
Zdaniem kosmetologów jedyną potwierdzoną ochroną są kremy pielęgnacyjne, odżywcze i przeciwzmarszczkowe o faktorze 50 SPF, do codziennego użytku. Przy czym należy pamiętać, że najlepsze kosmetyki to te dostosowane do odpowiedniej grupy wiekowej, a więc panie po 50 - ce powinny stosować kremy 50+, a kobiet 60+, wybierać kremy 60+. Profilaktyka obejmuje również unikanie słońca w godzinach 10- 15, kiedy to promieniowanie jest najsilniejsze.
Od niedawna na rynku istnieją produkty chroniące skórę przed wszystkimi rodzajami szkodliwych promieni, ich minusem jest cena, jednak czego się nie robi dla urody. Tym bardziej że sama rezygnacja z opalania to za mało. Nawet jeśli zamienicie błogie lenistwo na plaży na aktywny wypoczynek w górach, nadal wasza skóra jest poddawana przez cały rok szkodliwemu działaniu promieni IR i HEV.


Zahamowanie fotostarzenia - odmładzanie skóry


O ile proces starzenia skóry można pobudzić w zaledwie kilka tygodni to już proces odmładzania jest długi, wymaga systematyczności i cierpliwości. Zahamowanie procesu starzenia i odzyskanie dawnej kondycji i wyglądu może trwać kilkanaście tygodni lub miesięcy w zależności od stopnia degradacji poszczególnych składników skóry.

Zdaniem kosmetologów najlepsze efekty przynosi stosowanie retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, które można przyjmować dwukierunkowo zewnętrznie i wewnętrznie. Dla wzmocnienia efektu odmładzania można suplementację wzbogacić o witaminę " C" okrzykniętą niedawno witaminą młodości, która odbudowuje włókna kolagenowe i aktywnie uczestniczy w procesie odmładzania tkanek skórnych. Aby kosmetyki mogły dotrzeć do głębszych warstw skóry, należy regularnie wykonywać peeling, dzięki któremu pozbędziecie się martwego naskórka blokującego dostęp odżywczych i odmładzających składników w głąb skóry. Warto też zastosować suplementację kolagenem - najlepiej tym najwyższej jakości. Warto szczególnie zadbać o okolice oczu profesjonalnym kosmetykiem. Najlepszym rozwiązaniem będzie stymulujący krem pod oczy o regenerującej mocy technologii komórek macierzystych róży alpejskiej .

 

QMS Medicometics

 

QMS ADVANCED CELLULAR ALPINE znajdziesz TUTAJ.

Patrycja Deja

Kwiecień 29, 2022

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły