Jak żyć długo i zdrowo?

Porady

Styczeń 23, 2019
Jak żyć długo i zdrowo?

Naukowcy ciągle zgłębiają tajniki długowieczności. Na długie i zdrowe życie wpływa wiele czynników. Niektóre z nich są niezależne od nas, na inne mamy bezpośredni wpływ. Istotnym elementem jest szybkość bicia serca. Im wolniej i mocniej bije, tym twoje szanse na długie życie są większe.

Jedna z teorii podaje, że liczba uderzeń serca u człowieka jest zaprogramowana na całe życie i wynosi około trzy miliardy uderzeń. Czyli im więcej uderzeń tym życie krótsze. Serce dobrze zaprogramowane, to takie, którego tętno wskazuje 15 uderzeń w 15 sekund, czyli 60 na minutę. Istnieją sposoby na wytrenowanie wolno bijącego serca.

Co należy robić, żeby serce odpoczywało?

Serce działa na zasadzie pompy ssąco-tłoczącej, czyli kurczy się i rozkurcza, pompując krew do komórek. Częstość tych akcji nazywamy pulsem. Gdy jesteśmy podekscytowani, czy podczas wysiłku fizycznego, serce zaczyna przyspieszać. W chwilach spokoju, zwalnia i bije równomiernie. Przyspieszony puls nie tylko skraca życie, ale również wpływa na przebieg ewentualnych chorób serca. Ci, u których puls jest wyższy niż 80 uderzeń na minutę znacznie ciężej przechodzą, np., zawał i częściej umierają w porównaniu z osobami, których tętno jest wolniejsze. Obniżenie tętna z 70 uderzeń na minute na 60, może przyczynić się do przedłużenia życia o kilka lat. Jeżeli zadbasz o siebie, możesz mieć wpływ na tępo pracy serca oraz na jego mocne i długie bicie, a tym samym na dłuższe życie.

U ludzi chorujących na serce, w celu obniżenia tętna, stosuje się odpowiednią terapię, natomiast u osób zdrowych, pamiętać należy o odpowiednim trybie życia, który ma istotny wpływ na układ krążenia.

Wysiłek fizyczny 

Jest tym elementem, który najskuteczniej wpływa na rytm serca. Najbardziej wskazany jest systematyczny, każdego dnia, przez minimum pół godziny. Dla osób w wieku 60+, zalecany jest marsz, joga czy gimnastyka. Ćwiczenia odpowiednio dobrane, usprawnią twoje ciało i pozytywnie wpłyną na samopoczucie, poprawią tętno, krążenie i ujędrnią skórę.

Kontrola wagi

Brak ruchu sprzyja otyłości i nadwadze, ta z kolei może powodować nadciśnienie, cukrzyce typu 2, a w konsekwencji doprowadzić do miażdżycy i wielu innych groźnych powikłań. Poziom cukru, który powinien być kontrolowany przynajmniej raz w roku, mierzony na czczo, nie powinien przekraczać 90 mg/dl. Prawidłowe stężenie glukozy, prawidłowa masa ciała, odpowiednie ciśnienie tętnicze, to także puls o kilka uderzeń mniej, a więc dłuższe życie.

Kontroluj cholesterol

Do190 ml/dl, to wartość cholesterolu bezpieczna dla serca. Wyższa, powoduje miażdżycę i wzrost ciśnienia tętniczego. Idealne ciśnienie to: 120/ 80 mm Hg, ale za bezpieczne uważane jest również ciśnienie nieprzekraczające 139/89 mmHg (artykuł: Poskromić nadciśnienie tętnicze). Powyżej 140, to nadciśnienie tętnicze. Aby ciśnienie było w normie a serce biło wolniej należy zapobiegać nadwadze i otyłości, stosować zdrową dietę być aktywną fizycznie.

Dbaj o powietrze

To, czym oddychamy, istotnie wpływa na nasze zdrowie. Każdy z nas w jakimś stopniu ma wpływ na jakość powietrza, dbając o środowisko. Palenie papierosów zatruwa nas bezpośrednio i naszych najbliższych. Jeden papieros powoduje wzrost cisnienia o 10 – 15 mmHg, przyspieszając puls o 8 – 20 uderzeń, skracając życie o 11 minut. Obliczono, że osoby niepalące żyją 10 lat dłużej od palących.

Jeżeli tętno jest zbyt wysokie, a serce bije zbyt mocno bezwzględu na emocje, skonsultuj się z lekarzem, gdyż przyczyny mogą wynikać z, np.

  • nadczynności tarczycy,

  • nerwicy,

  • schorzeń serca,

  • schorzeń układu oddechowego,

  • niedotlenienia lub odwodnienia organizmu,

  • nadużywania alkoholu, kawy czy nikotyny.

Jeżeli tętno jest zwolnione zwrócą uwagę na:

  • zaburzenia pracy układu współczulnego,

  • zaburzenia hormonalne,     

  • podwyższenie ciśnienia śródczaszkowego, które towarzyszy np. udarom mózgu,  

  • zatrucie organizmu, a więc także serca..

Jak najszybciej zmierzyć tętno?

Przyłóż palce do tętnicy, np. na szyi, licz uderzenia serca przez 60 sekund, lub przez 15 sekund, po czym wynik pomnóż przez 4.

Najlepsza częstotliwość dla serca to 60-70 uderzeń na minutę.

Zofia Klasik

Styczeń 23, 2019

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły