Dieta odmładzająca
Boże on ciągle chce, a ja już Nie! Czy ja jestem normalna? Co się dzieje z moim ciałem? Czy to nadal ja? Jak często powtarzacie w myślach te pytania? Wszystkiemu winna jest natura !!! Kobiety po sześćdziesiątym roku życia funkcjonują w wolniejszym trybie. Cały organizm został we wcześniejszych latach poddany olbrzymiej przemianie. Metaboliczne tsunami z wahaniami hormonów, ryzykiem osteoporozy, zajadaniem stresu, mniejszą ochotą na sex.
Etapy w życiu kobiety
Etap I Pierwsza miesiączka
Pierwsza miesiączka, oznaczająca dojrzałość płciową i zapowiedź wieloletniej huśtawki hormonów. Przekraczając granicę pomiędzy byciem dziewczynką, a młodą kobietą dostajecie ciche przyzwolenie na wahania nastroju przed miesiączką, objadanie się słodyczami i przeżywanie po swojemu trudnych dni. Jest to również zapowiedź przyszłej aktywności seksualnej i macierzyństwa.
Etap II Ciążą, poród, macierzyństwo
Zdecydowana większość kobiet jest przekonana, że to wówczas zachodzą największe zmiany hormonalne w organizmie. Co jest oczywiście prawdą, jednak wszystkie są zmianami pozytywnymi i znacznie mniej uciążliwymi, niż te które pojawią się kilkanaście lat później. To dzięki hormonom mamy instynkt macierzyński, radzimy sobie z bólem i jesteśmy w stanie pokochać nienarodzone dziecko.
Etap III - Groźna Menopauza
Przekwitanie, klimakterium, menopauza. Ściśle określają koniec comiesięcznych krwawień niezbędnych do poczęcia dziecka. Zmiany fizyczne i emocjonalne w czasie dojrzewania spowodowane są wzrastającym wytwarzaniem hormonów, natomiast podczas menopauzy zmniejszoną ich produkcją. W reakcji na niski poziom estrogenu w jajnikach przysadka wydziela coraz więcej FSH, czyli folitropiny inaczej Follicle-Stimulatinng Hormony pobudzające jajniki. Owulacje w tym czasie są już sporadyczne. Najbardziej popularnymi objawami są Uderzenia Gorąca!. Niektóre inne i dokuczliwe objawy tego okresu występujące po menopauzie to: wysuszenie i spadek elastyczności tkanek sromu, pochwy, oraz atrofia pochwowa, o której mowa gdy ściany wytwarzają mniej śluzu. Skutkiem tego procesu są bolesne stosunki i większa podatność na zakażenia pochwy i dróg moczowych. Istnieją środki, które pozwalają zniwelować przykre dolegliwości. Natomiast dostarczenie do organizmu męskiego testosteronu bardzo podnosi kobiece libido. Kobieta sześćdziesiąt plus jest już raczej po okresie menopauzy i jej organizm został przystosowany do spokojniejszego trybu życia. Panowie natomiast przechodzą andropauzę, męskie klimakterium objawia się końcem funkcjonowania jąder, czyli redukcją hormonu zwanego testosteronem.
Zabójcza Osteoporoza
Można ją określić jako zmniejszenie masy tkanki kostnej będącej częścią procesu starzenia, jednak o dużo większej sile natężenia. Osteoporoza u kobiet występuje wcześniej niż u panów. Przez całe życie tkanka kostna jest nieustannie niszczona, absorbowana do układu krążenia i ostatecznie wydalana, zastępowana przez nowo uformowaną kość. Jeśli masa tkanki kostnej się zmniejsza, kości stają się kruche i słabe, częściej też ulegają złamaniom. Osteoporoza to inaczej Porowata Kość! Ryzyko osteoporozy zwiększają niezdrowe nawyki: palenie papierosów, picie dużych ilości alkoholu, a także leki np. steroidowe, przeciwpadaczkowe, przeciwkrzepliwe, choroby przewodu pokarmowego, siedzący tryb życia. Na schorzenie szczególnie narażone są szczupłe kobiety z drobnym szkieletem. Stosowanie odpowiednich suplementów, czy leków uzupełniających niedobór witaminy D i wapnia staje się niezbędne dla dalszego aktywnego funkcjonowania. Regularne spacery zmniejszają natomiast ryzyko łamliwości kości. Wystarczy zaledwie pół godziny dziennie spaceru by już masa ciała stała się silniejsza.
Stres Morderca Naszych Czasów
Jedzenie instynktownie kojarzy nam się z lekiem na napięcie emocjonalne. Nasze czasy zdominował stres. Jest porównywany do chorób cywilizacyjnych, które bardzo utrudniają i komplikują życie. Niewielki stres może być bardzo mobilizujący i działać obronnie! Jednak na dłuższą metę powoduje same kłopoty. Naturalną rzeczą staje się Zajadanie stresu. Otyłość jest częstym zjawiskiem występującym w naszym społeczeństwie. Zgubne nawyki, które ciężko zmienić zamieniają życie w niekończące się odchudzanie. Czasami otyłość wynika z zaburzeń psychologicznych, lub przyczyn biochemicznych, geny również decydują o budowie i funkcjonowaniu naszego ciała. Nie jest łatwo pozbyć się nadmiaru kilogramów i wyłonić smukłą sylwetkę. To ciężki żmudny i monotonny proces! Jednak bardzo potrzebny dla dobrego samopoczucia i poprawy kondycji całego organizmu.
Magiczna Dieta
Zdrowy tryb życia to również zbilansowana, pełnowartościowa dieta. Bardzo ważne jest systematyczne dostarczanie błonnika, który chroni przed zaparciami, oraz usprawnia funkcjonowanie jelit. Błonnik dzielimy na rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Produkty, w których znajdziesz błonnik:
zboża, ryż, ziemniaki (skórki)
fasola, soja, jęczmień
płatki owsiane, otręby
owoce: czarne i czerwone porzeczki, maliny, truskawki, jabłka, gruszki
owoce suszone
orzechy
nasiona
warzywa: marchew, dynia, brokuły, pomidory, papryka, cebula,
warzywa strączkowe, które również dostarczają wysokowartościowego białka
kasze
pieczywo jasne i ciemne
Wraz z wiekiem zmniejszają się potrzeby żywieniowe! W dojrzałym wieku dużo trudniej jest utrzymać zbilansowaną dietę, gdyż organizm potrzebuje znacznie mniej pożywienie niż przed menopauzą. Nagły spadek apetytu może budzić obawę, czy jest objawem upływającego czasu, czy też choroby. Dobrze jest wówczas wykonać badania u dietetyka w celu określenia masy ciała. Wspomniana wizyta ma na celu ustalenie zbilansowanej diety, która jest układana indywidualnie dla każdego pacjenta. Wielu lekarzy zaleca również uzupełnianie:
witamin i minerałów
ograniczenia spożywania w dużych ilościach soli, cukru, tłuszczów, by zapobiegać cukrzycy, nadciśnieniu, miażdżycy
ważne są również regularne posiłki od 4 do 5 dziennie
zamianę soków, kawy i herbaty na wodę, która oczyszcza organizm z toksyn i dodaje energii
stosowanie wybranych suplementów
ruch i gimnastykę
Piękna po 60- tece
Po sześćdziesiątym roku życia skóra wiotczeje, gdyż organizm niemalże całkowicie zaprzestaje produkcji białka – kolagenu, z którego w głównej mierze składa się właśnie skóra. Wieloetapowa pielęgnacja, to nie wszystko, optymalne efekty osiągniecie poprzez równoległe stosowanie odpowiedniej diety, gimnastyki, a także zabiegów w gabinetach kosmetycznych.
Poniżej znajdziecie przepis dedykowany kobietom po 60.
Potrawa z mieszanego mięsa i warzyw
500 g mieszanego mięsa baranina ,cielęcina, wieprzowina, wołowina pokrojonego w 2cm kostkę
sól
pieprz
1 łyżka margaryny
2 cebule
4 karotki
1 seler
1 główka włoskiej kapusty
750 g ziemniaków
1liść laurowy
½ l mięsnego rosołu
1 porcja = 670 kcal (2800 kJ)
Mięso należy posypać solą i pieprzem według uznania. Na gorącym tłuszczu zeszklić plasterki cebuli, dodać mięso i dusić na małym ogniu ok. 5 minut. Na mięsie układamy warstwami plasterki karotki, kostki selera i kapusty włoskiej, oraz plasterki ziemniaków. Następnie należy dodać liść laurowy i całość zalać rosołem. Potrawę dusimy pod przykryciem na małym ogniu ok. 1 ½ godziny. Najlepiej smakuje z wiejskim chlebem i owocowym deserem.
Smacznego !!!
Redakcja
Maj 31, 2018
Komentarze