Odchudzanie po menopauzie

Porady

Czerwiec 4, 2018
Odchudzanie po menopauzie

Masz problem z utrzymanie szczupłej sylwetki po menopauzie, a cały problem rozpoczął się właśnie podczas klimakterium. Stosujesz diety jedną po drugiej, a mimo to nadal ciągle przybierasz na wadze? Myślisz, że to tylko twój problem? Uważaj otyłość w trakcie menopauzy i po okresie przekwitania jest uwarunkowane fizjologicznie. Niestety bez względu na przyczynę nadwaga zawsze jest niebezpieczna dla zdrowia i podwyższa ryzyko zachorowań na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby serca i układu krążenia. Czy wiesz jak pozbyć się zbędnych kilogramów po menopauzie?

Masz problem z utrzymanie szczupłej sylwetki po menopauzie, a cały problem rozpoczął się właśnie podczas klimakterium. Stosujesz diety jedną po drugiej, a mimo to nadal ciągle przybierasz na wadze? Myślisz, że to tylko twój problem? Uważaj otyłość w trakcie menopauzy i po okresie przekwitania jest uwarunkowane fizjologicznie. Niestety bez względu na przyczynę nadwaga zawsze jest niebezpieczna dla zdrowia i podwyższa ryzyko zachorowań na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby serca i układu krążenia. Czy wiesz jak pozbyć się zbędnych kilogramów po menopauzie?

Menopauza – przyczyną nadwagi

Jak wynika z licznych badań zmiany hormonalne występujące w organizmie kobiety w trakcie klimakterium mogą być przyczyną niekontrolowanego i szybkiego wzrostu wagi ciała. Za odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie odpowiadają:

- spowolniony metabolizm

- wytwarzanie większej ilości greliny, czyli hormonu głodu odpowiedzialnego za łaknienie i odczuwanie niepohamowanego głodu u kobiet w okresie menopauzy,

- odczuwanie większej przyjemności z jedzenia, za sprawą większego stężenia dopaminy, która jest hormonem przyjemności

- dla kobiet dojrzałych wygląd ma drugorzędne znaczenie, dlatego też motywacja jest znacznie mniejsza, niż w przypadku młodych kobiet. Nastolatki i kobiety niezamężne są w stanie znieść o wiele poświęceń żeby poprawić swój wygląd, niż mężatki, matki i babcie.

Rezygnacja i brak  motywacji

Wymienione powyżej czynniki, plus zły nastrój i poirytowanie spowodowane huśtawką hormonalną  sprawiają, że kobiety szybko tracą motywację i chęć do dalszego odchudzania. Do tego dochodzą słabsze niż poprzednio spadki wagi i uderzenia gorąca, oraz brak energii. Ciągle uczucie głodu, zmęczenie, brak efektów stosowanych diet mogą doprowadzić do zniechęcenia, a nawet depresji. Dlatego zamiast katować się drakońskimi dietami postarajcie się zmienić tryb życia na zdrowszy. Zamiast negować zmianę nawyków, zastanów się, przecież na każdym etapie życia miałaś inne potrzeby. Przekroczyłaś kolejny, znów twój organizm potrzebuje zmian dla prawidłowego funkcjonowania.

W dzieciństwie potrzebowałaś więcej snu i dużo witamin, tryskałaś energią i trudno było Cię dogonić. W okresie dojrzewania odczuwałaś potrzebę bycia samodzielną, dorosłą i na każdym kroku się buntowałaś. Wówczas też zapotrzebowanie twojego organizmu na sen stało się mniejsze, za to zaczęłaś jeść częściej i więcej. Jako dorosła kobieta świadomie wybierałaś co jest dla Ciebie dobre, a co złe przygotowując się do roli matki. Okres macierzyństwa to z kolei czas, kiedy wszystkie swoje potrzeby nawet te podstawowe odkładałaś na później. Bez buntu i irytacji przewartościowałaś swoje życie. Teraz nadszedł kolejny etap, możesz w niego wkroczyć jako piękna pewna siebie i mądra kobieta, która więc co jest dla niej dobre, lub dalej się wstydzić nadwagi.

Wyjdź naprzeciw potrzebom organizmu

Większość kobiet przechodzi menopauzę w okolicach 50 roku życia, jest to czas by przeanalizować swój dotychczasowy tryb życia i zastanowić się czy aby na pewno dobrze traktujemy same siebie. Wiele przyzwyczajeń, takich jak szybkie frytki czy hot- dog na drugie śniadanie pozostało od czasów kiedy byłaś zabieganą mamą i nie miałaś czasu na przygotowanie drugiego śniadania. Teraz prawdopodobnie masz dorosłe, lub odchowane dzieci, masz więcej czasu, pora więc na zmiany.

Zamiast głodówek jedz racjonalnie:

- zamień smażone posiłki na grillowane

- kolorowe, słodkie i gazowane napoje zamień na niegazowaną wodę źródlaną, lub własnoręcznie przygotowane soki

- desery niech pozostaną, ale w wersji mini, nie zamieniaj je na fit, tylko zjadaj mnie (najlepiej wtedy sięgaj po ulubiony deser gdy jesteś naprawdę najedzona)

- czekoladę, wafelki, batony i cukierki zamień na słodkie, dojrzałe owoce

- białe pieczywo zastąp ciemny, waflami ryżowymi, kukurydzianymi, pieczywem chrupkim.

Jeśli to możliwe postaraj się wyeliminować ze swojej diety kanapki. Jest na to najlepszy moment, w sklepach i na bazarkach masz całą gamę owoców i warzyw, które połączeniu z wędliną i jajkami stworzą szybkie i pyszne sałatki.

Ruch to zdrowie

Nie zapominaj o aktywności fizycznej, która jest ważna przez całe życie, a po menopauzie ma kluczowe znaczenie dla utrzymania prawidłowej wagi, uniknięcia problemów ze stawami, czy krążeniem. Zamiast narzekać, że twój organizm starzeje, postaraj się zatrzymać ten proces. Jest to naprawdę możliwe przy odrobinie samodyscypliny i samozaparcie.

Nie namawiam Was nas wyczerpujące treningi, szczególnie jeśli wcześniej nie uprawiałyście sportu. Dla zachowanie dobrej kondycji i dotlenienia organizmu, wystarczy krótki spacer, możesz go urozmaicić gimnastyką na świeżym powietrzu, lub truchtem. W ten sposób nie tylko poprawisz swój nastrój, ale też unikniesz rozstępów, czy „luźnej skóry” po starcie zbędnych kilogramów.

Dieta – Nie dieta

Odchudzające dieta po menopauzie to mądra dieta, taka w której nie brakuje żadnych mikroelementów i witamin. Postaraj się zastąpić drugie danie zupami, czyli posiłkiem łatwiejszym do strawienia, ciężkie przekąski owocami i warzywami. Nie najadaj się na trzy godziny przed snem. Jedz wolno, przeżuwając każdy kęs. Warto również wzbogacić dietę produktami bogatymi w witaminę „C”, która nie tylko sprzyja spadkowi wagi, ale też ma działanie odmładzające.

Radykalna strata wagi, czyli kolejny kompleks w drodze

Marzenie o stracie zbędnych kilogramów w rekordowym czasie to pułapka, której skutki możesz odczuwać przez długie lata, nawet przez resztę życia. Większość kobiet chudła i przybierała na wadze wielokrotnie w swoi życiu. Za każdym razem, po stracie zbędnych kilogramów odczuwały, radość, dumę i poczucie kontroli nad własnym ciałem.

Po menopauzie wszystkie procesy w organizmie spowalniają, także elastyczność skóry. Problem wciąż ubywających włókien kolagenowych dotyczy wszystkich kobiet, jego skutki są szczególnie odczuwalne po menopauzie. Radykalny spadek wagi w krótkim czasie wpędzić Cię w kolejny kompleks związany z luźno zwisającą skórą. Miejsca, w których kobieca skóra jest znacznie mniej sprężysta z biegiem lat to skóra na:

- żuchwie

-szyja

- nad górną powieką

- na piersiach

- ramionach

- brzuchu

- udach

Nasza rada :

Cały Twój organizm spowolnił, podobnie jak kiedyś szybko podążałaś za zmiany zachodzącymi w twoim życiu. Tak samo teraz najbezpieczniej jest się uzbroić w cierpliwość i spokojnie małymi krokami dążyć do celu. Dojrzały organizm nie lubi drastycznych zmian, na szybkiej utracie wagi ucierpi nie tylko twoja skóra, odczuje to również serce. Nie spiesz się, stawiaj sobie małe cele i realizuj je sukcesywnie. Pamiętaj wielokrotna utrata 1 kg to kilka, lub kilkanaście kilo mniej. Na duży sukces pracuj etapami, nie stosuj drakońskich diet, głodówek i nie denerwuj się kiedy nadejdzie kryzys, typowy dla długotrwałych diet.

 

Redakcja

Czerwiec 4, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły