Lek na starość za kilka lat trafi do aptek

Porady

Lipiec 25, 2018
Lek na starość za kilka lat trafi do aptek

Za trzy lata do aptek ma trafić lek na starość. Jak donosi portal Radio Z, Rosjanie odkryli antyoksydant chroniący komórki ssaków przed procesem starzenia. Zespół profesora Władymira Skułaczewa z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego opracował antyoksydant o nazwie SkQ1 powstrzymujący mutacje komórkowe odpowiedzialne za proces starzenia się organizmu. Nad eliksirem młodości o tajemniczej nazwie SkQ1 rosyjscy naukowcy pracowali od kilku dekad. Pierwsze testy zostały przeprowadzone z bardzo obiecującymi wynikami na grupie gryzoni. Naukowcy ze Sztokholmu i Stanów Zjednoczonych już potwierdzili skuteczność rosyjskiego antyoksydantu. Obecnie amerykańscy i rosyjscy naukowcy prowadzą badania kliniczne, a na rynku już pojawiły się krople do oczu z antyoksydantem młodości. Czyżby nadchodził koniec nierównej walki ze zmarszczkami i chorobami wieku starczego ?

Odnaleziono gen odpowiedzialny za starzenie się organizmu

Podobnego odkrycia dokonali badacze ze Szkoły Medycznej na Uniwersytecie w Birmingham, którzy odnaleźli gen odpowiedzialny za starzenie się organizmu. Ich zdaniem mutacja D1136A-POLG1, w genie jądrowym wpływa na centra genetyczne komórek, które z wiekiem ulegają osłabieniu. Zdaniem Amerykanów to wtedy w organizmie zachodzą niekorzystne zmiany, skóra zaczyna marszczyć się i wiotczeć, włosy wypadają, a człowiek zapada na szereg chorób potocznie nazywanych chorobami wieku starczego. Badania przeprowadzono na gryzoniach, które najpierw postarzono farmakologicznie. Zwierzęta przyjmowały doksycyklinę, czyli znany antybiotyk w takiej dawce, by ich organizmy zaczęły się starzeć. Kiedy naukowcy uznali, że gryzonie są już w odpowiednim „ wieku” odstawiono antybiotyk, a potem postarzone gryzonie poddano manipulacji genu D1136A-POLG1. Zabieg genetyczny nie tylko zatrzymał dalszy proces starzenia, ale cofnął też wszystkie procesy starcze jakie zaszły w ich organizmach. Gryzonie odzyskały dawną energię, piękne futro, gładką skórę i zdrowe kości. Grupa kontrolna gryzoni, których nie poddano ani postarzaniu, a późniejszej manipulacji genetycznej w tym czasie zaczęła się starzeć w naturalny sposób i zapadać na osteoporozę, cukrzycę, choroby serca, zwierzęta zaczęły łysieć, zaszły w ich organizmach również zmiany hormonalne typowe w procesie starzenia.

Jak działa rosyjski lek na starość ?

Rosyjski antyoksydant zawiera mutację dzięki którym komórki ssaków otrzymują „ ochronę” przed szkodliwym działaniem reaktywnych form tlenu. Gryzonie przyjmujące wraz z wodą „ lek na starość” nie zapadły na osteoporozę, utrzymały dotychczasową wagę, przypomnijmy, że wraz z wiekiem organizm traci wagę, ich sierść pozostała puszysta i gęsta, skóra jędrna, krążenie na poziomie młodych osobników, badanie nie wykazały również zmian hormonalnych typowych dla starzejących się organizmów.

Czy to koniec chorób wieku starczego ?

Jak pokazują badania grupa gryzoni poddana kuracji antyoksydantem SkQ1 nie tylko zachowała młody wygląd, ich organizmy również nie postarzały się fizjologicznie. Co to znaczy ? Mniej więcej tyle, że wyeliminowanie procesu starzenia się komórek powstrzymuje zmiany zachodzące w całym organizmie. Jeśli badania kliniczne na ludziach potwierdzą skuteczność antyoksydantu będzie to prawdziwy przełom w medycynie. Nie tylko ludzie będą wyglądać młodo przez długie lata, powstrzymanie procesów starzenia się komórek może oznaczać, że wkrótce ludzie będą żyli znacznie dłużej pozostając piękni i młodzi. Za wcześnie jeszcze by spekulować czy rosyjski antyoksydant sprawi, że będziemy nieśmiertelni.  Jedno jest pewne, jeśli antyoksydant SkQ1 będzie skuteczny możemy się spodziewać, że dotychczasowe problemy neurologiczne i związane z nimi choroby odejdą w zapomnienie, lub będą uleczalne. Ponadto cukrzyca, nadciśnienie tętnicze związane z wiekiem, a także osteoporoza, czy problemy sercowo - naczyniowe przestaną nękać osoby starsze. Czyżby ludzkość stała na progu odkrycia, które zmieni świat. 

Manipulacja genetyczna, czy tabletki na starość

Czy manipulacja genetyczna naukowców z Birmingam okaże się skuteczniejsza od rosyjskiego antyoksydantu czas pokaże. Jedno jest pewne ludzkość jest coraz bliżej powstrzymania procesu starości. Może już wkrótce botoks, lifting, odmładzające operacje plastyczne i kremy przeciwzmarszczkowe mogą odejść w zapomnienie. Pozostaje jeszcze kwestia etyczna, o której na razie nikt nie mówi, czy można ofiarować ludziom w podeszłym wieku wygląd i kondycję zdrowotną 20 latków ? Jakie będą konsekwencje takiego eksperymentu ? Jak będziemy dobierać partnerów, jak rozpoznamy rówieśników ? Czy liczba zgonów na świecie drastycznie spadnie, czy ziemia się przeludni ? Czy dostęp do tabletek młodości będą mieli wszyscy, czy będą na receptę i kogo będzie na nie stać? Pytań jest wiele, na chwilę obecną świat nauki czeka z zapartym tchem na wyniki badań klinicznych i wprowadzenie rosyjskiego antyoksydantu na rynek.

Patrycja Deja

Lipiec 25, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły