Kosmetyki antysmogowe
W okresie jesienno-zimowym nasza skóra wymaga szczególnej troski. Kosmetyki antysmogowe to produkty, które na stałe zagościły w domach wielu świadomych kobiet. Sprawdź, jakie zagrożenia dla cery niesie ze sobą zanieczyszczone powietrze i jak możemy chronić się przed jego negatywnym oddziaływaniem.
Zabójczy pył, który bezlitośnie niszczy komórki naszego ciała. Smog – cichy zabójca, przed którym niezwykle ciężko się bronić. Otacza nas zewsząd – serwisy informacyjne nieustannie donoszą o znacznie przekroczonych dopuszczalnych normach. Oddychamy fatalnej jakości powietrzem, bezwiednie trując swój organizm od środka i od zewnątrz. Nie zapominajmy, że skóra to nasz największy narząd, który w tym okresie wymaga szczególnej ochrony przed smogiem.
Skóra – tarcza obronna organizmu
Łączna powierzchnia skóry dorosłego człowieka wynosi prawie dwa metry kwadratowe. To bardzo ważny, wielofunkcyjny narząd, a jego właściwa pielęgnacja to nie tylko gwarancja pięknego wyglądu, lecz przede wszystkim zdrowia całego organizmu. Skóra to mechaniczna i biologiczna tarcza, które chroni przed szkodliwym wpływem środowiska. Każdego dnia jesteśmy narażeni na wszelkiego typu urazy. Kontakt z drobnoustrojami, promieniowaniem UV i wiele innych czynników, przed którymi chroni nas ta naturalna bariera. Warto szczególnie o nią zadbać w tym okresie jesienno zimowym.
Wyrok dla skóry?
Smog to toksyczne związki, takie jak dwutlenek siarki, tlenki węgla, czad, węglowodory i wiele innych substancji zawieszonych w powietrzu, niewidocznych gołym okiem. Mimo wszystko są tam, a ich negatywny wpływ na cerę można bez trudu zaobserwować.
Odwodnienie utrata blasku i zdrowego kolorytu
Pogorszenie funkcji regeneracyjnych naskórka
Przedwczesne starzenie się, będące konsekwencją stresu oksydacyjnego, polegającego na wzmożonej produkcji wolnych rodników
Utrata jędrności i zmarszczki, powstałe w wyniku kontaktu elementów strukturalnych skóry (kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego) ze skażonym powietrzem
Zaburzenia pigmentacji, prowadzące do powstawania przebarwień
Alergia
Zapalenia skóry
Trądzik
Nadmierne rogowacenie
Nadmierna produkcja sebum
Nowotwory
Kosmetyki anti-pollution
Chcąc jak najlepiej zadbać o skórę narażoną na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych, należy bezwzględnie postawić na wieloetapową pielęgnację, której podstawę stanowi dogłębne oczyszczanie skóry. To niezwykle ważne, aby zaraz po powrocie do domu oczyścić twarz przy pomocy właściwych kosmetyków. Oczyszczanie to dopiero pierwszy krok w drodze do zdrowej, pełnej blasku cery.
Jednym z wiodących trendów urodowych 2018 roku okrzyknięto kosmetyki anti-pollutin, czyli produkty, które po aplikacji na skórę tworzą barierę ochronną, zabezpieczającą ją przed szkodliwym działaniem smogu, a także skutkami promieniowania UV. Produkty te zwalczają wolne rodniki, łagodzą podrażnienia i odbudowują skórę, przywracając jej odpowiedni poziom nawilżenia.
Trzy kroki dla zdrowej skóry
Antysmogowa kuracja dla skóry, to przede wszystkim długofalowa strategia ochronno - wzmacniająca. Polega ona na umiejętnym dobraniu kosmetyków do codziennej pielęgnacji.
Z jednej strony powinny dostarczać skórze nieocenionych w walce z wolnymi rodnikami antyoksydantów. Z drugiej uszczelniać warstwę hydrolipidową, przyczyniając się tym samym do zminimalizowania bezpośredniego kontaktu ze szkodliwymi substancjami. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego. W pierwszej kolejności oczyszczamy skórę (najlepiej dwuetapowo – demakijaż, a później oczyszczanie właściwe), następnie nakładamy antyoksydantową bombę w postaci serum, a na koniec wzmacniamy barierę ochronną skóry przy pomocy odpowiedniego kremu.
Dobroczynne składniki
Coraz więcej marek wypuszcza na rynek linie kosmetyków antysmogowych. Nie oznacza to jednak, że tylko produkty z serii anti-pollution zawierają składniki, które mają dobroczynny wpływ na naszą skórę w okresie wzmożonego zanieczyszczenia powietrza. Warto wiedzieć, co powinno znaleźć się w składzie wartościowych kosmetyków, aby świadomie zadbać o swoje zdrowie.
Antyoksydanty – witamina A, C, E, koenzym Q10
Witamina A (retinol) stymuluje procesy przyspieszające odnowę tkanek, niszczy wolne rodniki, a stymulując produkcję kolagenu opóźnia procesy starzenia. Dodatkowo wyrównuje koloryt skóry i pomaga w łagodzeniu zmian trądzikowych.
Witamina E świetnie wpływa na właściwe nawilżenie skóry i hamuje procesy utleniania substancji tłuszczowych (tworzy warstwę ochronną).
Kwas askorbinowy (witamina C) nadaje skórze blasku i świeżości, czyniąc ją bardziej promienną i gładką. Oprócz tego, poprawia stan naczynek krwionośnych i stymuluje syntezę kolagenu.
Koenzym Q10 to naturalny przeciwutleniacz, który zapobiega uszkodzeniom skóry i spowalnia procesy starzenia.
Składniki lipidowe – wzmacniają naturalną barierę naskórka. Najczęściej w produktach kosmetycznych można je spotkać pod postacią dobroczynnych olejów (arganowego, jojoba, makadamia i wielu innych). Lipidy ułatwiają przenikanie substancji czynnych do głębokich warstw skóry.
Alantoina – łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia, a także ma właściwości nawilżające.
Węgiel aktywny – dzięki swojej porowatej strukturze przyciąga wszelkie zanieczyszczenia, toksyny i bakterie, nawet z głębokich warstw skóry. Działa przeciwzapalnie i złuszczająco.
Flawonidy – związki flawonoidowe mają szerokie oddziaływanie na różne warstwy skóry. Wykazują właściwości przeciwutleniające i przeciwalergiczne. Występują w ekstrakcie
z winogron, miłorząbu japońskiego, skrzypu, arniki, rumianku, nagietka, zielonej herbaty).
Skóra narażona na tak wiele szkodliwych czynników zewnętrznych potrzebuje solidnego wsparcia. Kluczową rolę w antysmogowej pielęgnacji odgrywa systematyczność i konsekwencja w działaniu – zadbana i zdrowa skóra to inwestycja na długie lata. To również rozwiązanie 2w1 – kuracja ochronna i przeciwzmarszczkowa. Warto zwracać uwagę na skład kosmetyków i ich jakość, nie ulegając panującym trendom - wiele drogich produktów, sygnowanych marką anti-pollution można zastąpić tańszymi, łatwo dostępnymi składnikami.
Dominika Zięba
Czerwiec 6, 2018
Komentarze