Objawy menopauzy - sprawdź czy potrafisz rozpoznać zbliżające się klimakterium

Porady

Czerwiec 16, 2018
Objawy menopauzy - sprawdź czy potrafisz rozpoznać zbliżające się klimakterium

Menopauza, klimakterium, przekwitanie jak zwał tak zwał, jedno jest pewne to kolejna potężna burza hormonów w kobiecym organizmie. Zaczyna się stopniowo, drobnymi uderzeniami gorąca, nieregularną miesiączką, potem objawy można wyliczać bez końca, a każdy z nich jest bardziej uciążliwy od drugiego. Nie wiesz, które symptomy menopauzy są prawidłowe, a które powinny budzić twój niepokój? A może nie radzisz sobie z emocjami i huśtawką hormonalną.

Menopauza

Menopauza najczęściej zaczyna się pomiędzy 45 a 55 roku życia, choć nie jest to normą, im wcześniej zaczęłaś miesiączkować, tym wcześniej możesz spodziewać się klimakterium. Z medycznego punktu widzenia okres rozrodczy u kobiety, czyli czas kiedy regularnie miesiączkuje i jest gotowa do zapłodnienia trwa około 37 lat. W tym czasie miesiączkujemy aż 450 razy, w sumie przez 7 lat mamy okres, co daje zawrotną liczbę aż 2500 dni miesiączkowania w życiu statystycznej kobiety. Kiedy zbliża się menopauza miesiączki stają się mniej intensywne i nieregularne. Jest to jeden z pierwszych objawów zbliżającego się klimakterium i niestety nie ostatni, kolejne to uciążliwe dolegliwości, z którymi bez pomocy lekarza i odpowiedniej suplementacji życie staje się trudne do zniesienia.

Do najczęściej spotykanych objawów menopauzy należą

Objawy menopauzy są związane z huśtawką hormonalną, porównywalną do tej w okresie ciąży i znacznie większą niż ta, z którą borykają się dziewczynki w okresie dojrzewania. Co ciekawe 30% kobiet na świecie nie odczuwa prawie żadnych objawów menopauzy. Jest to grupa pań, które przestają miesiączkować bez żadnych dodatkowych dolegliwości, fizycznie i psychicznie nie odczuwając żadnych objawów. Jednak u ponad 70% kobiet menopauza wywołuje szereg nieprzyjemnych, a nawet uciążliwych symptomów, dotyczących zarówno sfery fizycznej jak i psychicznej, które wymagają konsultacji lekarskiej. Do typowych objawów menopauzy należą:

 • nieregularne miesiączki

      
 • suchość pochwy

      
 • spadek aktywności seksualnej

      
 • uderzenia gorąca, które są reakcją organizmu na niski poziom estrogenu

      
 • nocne poty, wywołane również przez niskim poziomem estrogenu, będące niejako odpowiednikiem dziennych uderzeń gorąca

      
 • bezsenność, na którą cierpi  większość kobiet w okresie przekwitania

      
 • wzdęcia, uczucie pełności

      
 • wzmożony apetyt

      
 • wzrost wagi ciała

      
 • podatność na infekcje

      
 • osłabienie organizmu

      
 • zmęczenie

      
 • alergia pokarmowa, wziewna i kontaktowa

      
 • nietrzymanie moczu

      
 • ucisk na pęcherz

      
 • nieregularne, nagłe i obfite krwawienia

      
 • przewlekłe zmęczenie

      
 • zawroty głowy

      
 • omdlenia (podobne do tych doświadczanych w czasie ciąży)

      
 • niestrawność    

      
 • nudności

 • rozdrażnienie (zbliżone do tego przed i podczas miesiączki)

      
 • kłopoty z koncentracją

      
 • problemy z pamięcią

      
 • stany depresyjne

      
 • lęki

Ponadto duży odsetek kobiet wymienia objawy rzadko kojarzone z menopauzą takie jak nieprzyjemny posmak w ustach, nieprzyjemny oddech, ból języka, krwawienie dziąseł (warto ten objaw skonsultować ze stomatologiem), wahania hormonalne mogą przyspieszać rozwój paradontozy. Dolegliwości bólowych w trakcie przekwitania może być więcej, część kobiet uskarża się również na ból stawów, mięśni i ścięgien. Kolejnym irytującym objawem menopauzy jest swędzenie naskórka wywołane drastycznym spadkiem kolagenu.

Menopauza a uroda

Kobiety, które mają menopauzę już za sobą zgodnie twierdzą, że jest to czas kiedy cały organizm się sypie, skóra traci dawny blask i sprężystość, włosy stają się cienkie, suche i łamliwe, a nawet na skutek zmian hormonalnych zaczynają wypadać. O paznokciach lepiej nie wspominać, rozdwajają się, są kruche, płytka często staje się matowa i nie sposób ich zapuścić. Powodem takiego stanu rzeczy jest drastyczny spadek kolagenu, który odpowiada za jakość skóry, włosów i paznokci. Jest również głównym budulcem stawów, chrząstek i ścięgien. Ponadto spadek nastroju i ciągłe zmęczenie sprawiają, że na zabiegi kosmetyczne kobiety w okresie klimakterium poświęcają znacznie mniej czasu. Wiele kobiet w okresie menopauzy w ogóle przestaje o siebie dbać uważając, że właśnie ich młodość się skończyła, co oczywiście jest bzdurą. Zaniechanie zabiegów kosmetycznych może być spowodowane również znacznie gorszym efektem końcowym, niż przed menopauzą, co jest naturalne i powinno dawać motywację do dalszego działania.

Menopauza nie taka straszna jak myślicie

Menopauza jest to kolejny etap w życiu kobiety, przez który można przejść rozsądnie, konsultując wszystkie objawy i dolegliwości, nawet te wstydliwe z lekarzem ginekologiem. Takie rozwiązanie jest oczywiście najlepsze, gdyż odpowiednia suplementacja i zrozumienie zmian zachodzących w organizmie pomagają przetrwać klimakterium bez większego uszczerbku na zdrowiu.
Do niedawna menopauza była tematem tabu dla większości kobiet, stąd też błędne postrzeganie tego zjawiska wśród mężczyzn, uważających panie po okresie przekwitania za mniej atrakcyjne. O ile w trakcie menopauzy kobieta może rzeczywiście nie być zainteresowana życiem intymnym, z powodu złego samopoczucie i zmian jakie zachodzą w jej organizmie, to już jej libido i aktywność seksualna po menopauzie jest gównie uzależniona od atrakcyjności partnera i relacji partnerów.

Atrakcyjna po menopauzie – czy to możliwe

Atrakcyjność po menopauzie jest nadal kwestią dyskusyjną, po pierwsze dlatego, że wciąż jesteśmy ofiarami stereotypu, iż kobieta została stworzona do rodzenia dzieci, a kiedy ze względów fizjologicznych jest to nie możliwe uważana jest za mniej wartościową. Na takim poglądzie oczywiście najbardziej cierpią panie, które nie są w stanie przez całe swoje życie wydać na świat potomka. Jednak odbija się ono również przysłowiową czkawką na kobietach po menopauzie. Druga kwestia to podupadająca uroda, która niejednokrotnie wywołuje stany depresyjne i lęk przed utratą życiowego partnera.  Antidotum na problemy wywołane przez klimakterium jest współczesna medycyna i kosmetologia. Już dzisiaj wiadomo, że panie stosujące kurację hormonalną znacznie łagodniej przechodzą klimakterium. Suchość miejsc intymnych, często uważana za wstydliwy problem również nie powinna być przyczyną do zmartwienia. Na rynku jest cała gama kosmetyków, wyrobów medycznych i leków, które doskonale nawilżają pochwę. Uroda, no cóż moje drogie odzyskanie dawnej świetności nie jest niemożliwe, ale wymaga systematyczności i odrobiny poświęcenia. Po pierwsze zmiany trybu życia, co przyczyni się do odzyskania dawnej wagi (więcej na ten temat znajdziecie w artykule „Odchudzanie po menopauzie”). Skóra, włosy, paznokcie, stawy, chrząstki i ścięgna potrzebują dodatkowej suplementacji kolagenu, oraz witamy C. Jeśli zapanujecie nad własnym ciałem z pewnością odzyskacie dawną kondycję psychiczną. Jest oczywiście i taka grupa kobiet, która zmiany powinna zacząć od sfery psychicznej, to panie ze stanami depresyjnymi, którym brakuje sił na walkę o siebie po menopauzie. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja psychologiczna, która nie powinna wywoływać zażenowania. Macie prawo walczyć o siebie i swoją przyszłość. Lęk przed utratą partnera paraliżuje wiele kobiet po menopauzie, zastanówcie się jednak czy jest uzasadniony, wasze ciągłe użalanie się nad sobą i wyszukiwanie problemów z pewnością  nie wzmocni relacji z partnerem, a jednie ją osłabi.

 

Patrycja Deja

Czerwiec 16, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły