Menopauza czy Hashimoto?

Porady

Lipiec 6, 2018
Menopauza czy Hashimoto?

Ospałość, brak energii, problemy z pamięcią i koncentracją, stany depresyjne, kruche paznokcie, wypadające włosy, bóle stawów, ciągle przybieranie na wadze i ogólne rozbicie organizmu, oraz nadmierna potliwość. Takie objawy wcale nie muszą oznaczać zbliżającej się menopauzy. A jeśli jesteś w trakcie przekwitania nie musisz się na nie godzić. Czy wiesz, że u większości kobiet prawdziwą przyczyną tych dolegliwości jest nie menopauza, a nieprawidłowa praca tarczycy? Czy pamiętasz kiedy ostatnio sprawdzałaś tarczycę, poziom hormonów i stan gruczołu tarczycy?

Co to jest Hashimoto

Co to jest Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. O chorobie autoimmunologicznej mówimy wówczas, jeśli organizm jest agresywny w stosunku do swoich komórek i zwalcza je. Natomiast choroba Hashimoto to zapalnie tarczycy, oraz powiększony gruczoł tarczycy. Choroba nieleczona jest groźna w skutkach dla organizmu, gdyż wywołuje nieodwracalne zmiany, a objawy jej towarzyszące są bardzo często kojarzone z menopauzą co jest przyczyną późnej diagnozy i leczenia.

Dlaczego Hashimoto jest tak często mylona z objawami menopauzy?

 

Hashimoto  a może menopauza?

Większość objawów towarzyszących tej chorobie jest również opisywana przez kobiety w okresie przekwitania. Dlatego wśród pań pomiędzy 45 a 55 rokiem życia jest bardzo duży odsetek chorych  i nie leczonych na Hashimoto. Bardzo często zdarza się również, że choroba rozwija się właśnie w trakcie menopauzy, wówczas uciążliwe objawy choroby niejednokrotnie są bagatelizowane. Część kobiet „przechodzących ciężko” klimakterium stara się przeczekać ten czas cierpiąc po cichu i czekając aż objawy menopauzy same ustąpią. Jest to oczywiście błąd, gdyż po pierwsze nawet jeśli wszystkie dokuczliwe dolegliwości są rzeczywiście związane z menopauzą lekarz może je osłabić, lub nawet całkowicie zlikwidować. Po drugie, część z sygnałów wysyłanych przez organizm może mieć związek właśnie z Hashimoto. A ta choroba wymaga podjęcia, długotrwałego i systematycznego leczenia. Kiedy zatem warto skonsultować niepokojące objawy z lekarzem? Zawsze, a już na pewno wówczas, gdyż przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Bez względu na to czy mowa o typowych objawach menopauzy, czy też autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy.

Objawy Hashimoto

Do najczęściej spotykanych objawów Hashimoto należą

 • problemy z pamięcią 

 • zmęczenie    

 • wypadanie włosów 

 • kruchość i łamliwość paznokci    

 • stany depresyjne 

 • spadki nastroju

 • problemy z koncentracją

 • przybieranie na wadze, niezależne od stosowanych diet

 • pogorszenie kondycji skóry

 • kołatanie serca

 • nadmierna potliwość

 • Diagnoza i leczenie

Rozpoznanie Hashimoto następuje na podstawie badania USG gruczołu tarczycy i poziomu hormonów w organizmie. Ponadto lekarz zaleca badanie poziomu cukru i cholesterolu. Bardzo duże znaczenie ma również wywiad z chorym i dokładne opisanie zaobserwowanych objawów. Wstępne rozpoznanie choroby Hashimoto następuje na podstawie badań poziomu hormonów tarczycy. Decydującymi wskaźnikami są:  

 • poziom przeciwciał anty TPO (przeciwko peroksydazie tarczycowej) – jeśli wskaźnik ten jest podwyższony, lub wyższy niż norma może oznaczać, że jesteś chora na Hashimoto

 • poziom TSH poniżej normy, jest kolejnym wskaźnikiem tej choroby. Oczywiście można samodzielnie zerknąć na wyniki badań i wstępnie zorientować się czy istnieje prawdopodobieństwo tej choroby, jednak zawsze należy wyniki badań skonsultować z lekarzem, który postawi jednoznaczną diagnozę, lub zleci kolejne badania.

Leczenie objawów Hashimoto
Nadwaga a hashimoto

Leczenie Hashimoto polega na łagodzeniu objawów, zaś sama choroba jest nieuleczalna. Jednym z czynników decydujących o nasileniu, lub złagodzeniu objawów jest zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta. Zdaniem części specjalistów bardzo duże znaczenie ma całkowite wyeliminowanie z diety glutenu, który zaostrza uciążliwe objawy, cukru białego, laktozy i kazeiny. Chorzy na Hashimoto najczęściej przyjmują tyroksynę, co ciekawe, dzieci, nastolatkowie i kobiety w ciąży cierpiące na Hashimoto potrzebują znacznie większej dawki  niż pozostali pacjenci. Choroby tej nie można bagatelizować, gdyż chory organizm ataku je i wyniszcza sam siebie, Hashimoto jest szczególnie groźna dla dzieci i młodzieży jeśli pozostaje nie zdiagnozowana i nieleczona, może nawet doprowadzić do niedorozwoju umysłowego.

Czy można normalnie żyć z Hashimoto

Lekarze są zgodni, że z Hashimoto można normalnie żyć, jednak konieczne jest regularne kontrolowanie poziomu hormonów, wielkości gruczołu tarczycy, systematyczne przyjmowanie leków i zmiana trybu życia. Jeśli podejrzewacie u siebie problemy z tarczycą opowiedzcie o swoich podejrzeniach lekarzowi i koniecznie wykonajcie wspomniane powyżej badania. Do najczęściej spotykanych problemów z tarczycą należy zapalenie autoimmunologiczne, niedoczynność tarczycy i nadczynność.

Niedoczynność tarczycy kiedyś była bezpośrednio kojarzona z niedoborem jodu, jednak w Polsce od wielu lat każda sól kuchenna jest specjalnie jodowana, więc czynnik ten został wyeliminowany. Natomiast przyczyną niedoczynności tarczycy w 80% jest choroba Hashimoto, dziedziczenie, oraz napromieniowanie (radioterapia), lub usunięty gruczoł tarczycy.

Nadczynność tarczycy, której objawami są szybkie bicie serca, utrata wagi, wybuchowość i drażliwość wywołana jest zbyt wysokim poziomem tyroksyny i trójjodotyroniny.  

Patrycja Deja

Lipiec 6, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły