Letnia ochrona cery 60+

Porady

Lipiec 30, 2018
Letnia ochrona cery 60+

Palące słońce, wiatr, słona woda to czynniki, które sprawiają, że po sezonie letnim nasza skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Najbardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych latem jest cera 60 +. Czy wiesz, że w skład skóry wchodzi naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna. Powierzchnia skóry to 1,5 – 2 m², a grubość 1,5 – 5 mm. Skórę twarzy nazywamy cerą, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zabiegi pielęgnacyjne i odmładzające powinny być dostosowane do rodzaju i wieku cery, oraz być wykonywane niezależnie od pory dnia i roku.

Kobiety 60+, szczególnie o jasnej karnacji, są najbardziej narażone na działanie promieni UV. Na kilka tygodni przed urlopem, skórę odpowiednio przygotuj, by po powrocie  wyglądać pięknie. Wskazane jest przyjmowanie suplementów pod postacią beta karotenu, które uaktywniają proces pigmentacji i korzystnie wpływają na jakość i trwałość opalenizny.
Wystawiając cerę 60 + na działanie promieni słonecznych w szczególności zwróć uwagę na nawilżanie, odżywianie, oczyszczanie, przyjmowanie witamin i  minerałów (warzywa, owoce), regularne uzupełnianie płynów. Unikaj promieni słonecznych w godzinach od 11  do 13.

Filtry UV - podczas przebywania na słońcu używaj kremów ochronnych z filtrem fizycznym, który nie jest wchłaniany przez skórę. Jeżeli masz jasną karnację  o wrażliwej skórze, stosuj kosmetyki, których SPF (wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej) wynosić około 50, i takie, które zabezpieczają i chronią przed UVA i UVB. Kosmetyki z filtrami stosuj na 20 minut przed kontaktem ze słońcem, wskazane również jest, by nakładać preparat z filtrem wielokrotnie w trakcie opalania się i nie rzadziej niż co dwie godziny. Natomiast po każdym kontakcie z wodą (również wtedy, kiedy się spocisz) należy zastosować dodatkowo kosmetyki ochronne. Unikaj niepotrzebnego dotykania skóry twarzy, drapania. Korzystając z promieni słonecznych nie  używaj kosmetyków zawierających alkohol (reakcja z UV może pozostawić na skórze trwałe przebarwienia). Zażywanie niektórych leków czy picie ziół może uwrażliwiać skórę w kontakcie ze słońcem. Aby zachować opaleniznę  stosuj kosmetyki zawierające składniki zmiękczające i łagodzące, np. balsamy i mleczka z domieszką substancji samoopalających.

Rodzaje cery
Ze względu na rozmieszczenie gruczołów łojowych (porów) w skórze, ich czynności i działania, wyróżniamy następujące rodzaje cery:
- normalną
- suchą
- tłustą
- mieszaną

Cera sucha
Cera ta ma z reguły jasny kolor. Jest mało elastyczna, cienka i matowa. Pory ma zamknięte, jest wrażliwa na działanie mydła, wody i warunki atmosferyczne. Z czasem można zauważyć na jej powierzchni rozszerzone naczynia krwionośne. Cera sucha ma skłonności do przebarwień, rumieni i łuszczenia się. Letnia pielęgnacja suchej cery powinna polegać na stosowaniu kosmetyków nawilżających i natłuszczających (ceramidów), witamin, kwasu hialuronowego, ale również należy pamiętać o ochronie przed słońcem. Dbałość o pielęgnację cery suchej musi być systematyczna.
Jak dbać o cerę suchą?
Czego należy unikać?
- mycia twarzy wodą i mydłem
- palenia tytoniu
- ekspozycji na słońce
- peelingów gruboziarnistych
- ściągających maseczek
Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji suchej skóry:
- kremy z filtrami UVA i UVB
- mleczka do demakijażu
- bezalkoholowe toniki
- kremy pod oczy
- peelingi drobnoziarniste, lub enzymatyczne
-lekkie kremy nawilżające z wysokim filtrem przeciwsłonecznym – na dzień, zamiennie nawilżające, odżywcze z tłustymi – na noc
- maseczki odżywcze i głęboko nawilżające – średnio 2 razy w tygodniu

Cera tłusta

Skóra jest gruba, błyszcząca o szarożółtym kolorze i rozszerzonych porach. Na powierzchni skóry są widoczne czarne punkty – zaskórniaki (wągry). Cera tłusta jest słabo ukrwiona, bez rozszerzonych naczynek krwionośnych, robi wrażenie bladej. Cera tłusta 60+ jest odporna na działanie czynników atmosferycznych ale wrażliwa na zaburzenia hormonalne, zaburzenia układu trawiennego, czy napięcia nerwowe.
Jak dbać o cerę  tłustą?
Czego należy unikać?
- wody i mydła
- samodzielnego usuwania zmian
-  opalania
 - kosmetyków wysuszających na bazie alkoholu
- używek, ostrych przypraw
Wskazane jest stosowanie:
- kremów z filtrami UVA i UVB
- kosmetyków do demakijażu w formie żelu, lub mleczka
- używanie po każdym myciu toniku bezalkoholowego dla tłustej cery
- kremów 40+, 50+, 60+, czyli dopasowanych do wieku. Najlepsze kremy na dzień to te o działaniu matującym
- kremów na noc o działaniu regulującym pracę gruczołów łojowych, zamiennie, nawilżające
żeli, lub kremów pod oczy, na dekolt i  o działaniu odżywczym
- peelingów ziarnistych, lub enzymatyczne

Cera mieszana
Cera mieszana to dwa rodzaje cer. Sucha i tłusta. Czoło, nos, broda to pas środkowy twarzy
(strefa T) , który zaliczamy do cery tłustej. Boczne partie twarzy stanowią cerę suchą. Bywają jednak sytuacje odwrotne. Pielęgnacja tego rodzaju cery wymaga postępowania takiego jak z dwoma rodzajami cery.
Jak dbać o cerę mieszaną?

Wskazane jest stosowanie:
- toników łagodzących
- kremów o działaniu matującym na dzień
-  kremów nawilżających i odżywczych zamiennie dopasowanych do wieku, co jest szczególnie ważne dla cery mieszanej 50+, 60+
- odżywczych i odmładzających żeli lub kremów pod oczy i na szyję
-  peelingów (drobno ziarnistych, lub enzymatycznych)
-  maseczek nawilżających lub odżywczych - raz w tygodniu dzielimy twarz na pasy (inne kosmetyki na czoło, nos, broda) i stosujemy odpowiednią maseczkę, ściągającą, lub oczyszczającą
- stosowanie kremów z filtrami UVA i UVB.
- sauna – jeżeli brak przeciwwskazań medycznych
- dotleniane całego organizmu.

Zarówno cera, sucha, tłusta jak i mieszana może być cerą naczyniową, lub wrażliwą. Pamiętaj, by zawsze wybierać kremy 50+, 60+ itd. dostosowane do kategorii wiekowej. Takie kosmetyki zawierają nie tylko ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, ale też składniki odmładzające.

Cera wrażliwa
Cera wrażliwa może być uwarunkowana genetycznie bądź nabyta ze względu na zanieczyszczenie środowiska. Cera ta jest trudna w pielęgnacji, może występować w powiązaniu zarówno z cerą tłustą, mieszaną jak i z cerą suchą, lub alergiczną. Ten rodzaj skóry często powoduje dyskomfort w postaci mrowienia, szczypania, swędzenia. Objawy te w szczególności pojawiają się po myciu wodą i stosowaniu niewłaściwych kosmetyków. Kosmetyki zawsze powinny być dostosowane do rodzaju cery i wieku. W dwójnasób należy zwrócić uwagą na ograniczenie promieni słonecznych, oraz solarium. Przegrzanie, wysuszenie, oraz stres bardzo niekorzystnie wpływają na skórę wrażliwą. Negatywny wpływ mają również toksyny, kurz, pył, oraz zła dieta i brak ruchu. Zaleca się stosowanie kosmetyków z tej samej serii, oraz wykonywanie prób uczuleniowych przy stosowaniu nowych kosmetyków.

Wpływ promieni słonecznych na cerę.
Promienie słoneczne powodują starzenie się skóry.
Czym jest opalenizna?
Skóra opalona wygląda zdrowo i atrakcyjnie, a promienie słoneczne mają zbawienny wpływ na organizm. Dzięki słońcu wytwarzana jest witamina D, która  podnosi poziom serotoniny. Hormon ten poprawia samopoczucie, czujemy się zadowolone, nasza aktywność wzrasta. W kontakcie ze skórą promienie słońca docierając do głębszych warstw, produkując  większą ilości melaminy,  tworząc opaleniznę. Powstających brązowych przebarwień (skupiska ciemnego barwnika skóry)  na dłoniach, dekolcie czy twarzy, może przybywać, a istniejące mogą ściemnieć. Ilość melaminy jest uwarunkowana genetycznie, należy, więc indywidualnie dawkować  promienie słoneczne w zależności od karnacji.

 

Zofia Klasik

Lipiec 30, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły