Letnia pielęgnacja stóp-czyli domowe sposoby na piękne stopy

Porady

Sierpień 10, 2018
Letnia pielęgnacja stóp-czyli domowe sposoby na piękne stopy

W okresie letnim stopy stają się wizytówką kobiety podobnie jak dłonie. Nosimy odkryte buty, biegamy na boso po plaży, co nie pozostaje obojętne dla kondycji skóry stóp i paznokci. Zrogowacenia, twarda skóra i pękające pięty to problem nie tylko kobiet po 60 - ce. Słońce, wiatr, słona woda i nieodpowiednie obuwie robią swoje. A czy wiesz jak domowymi sposobami zadbać o stopy?.

Lato to czas, kiedy z jednej strony bardzo dbamy o stopy, z drugiej zaś efekt zabiegów pielęgnacyjnych niszczymy nieodpowiednim obuwiem i chodzeniem na boso. Stopy kobiety w każdym wieku wymagają specjalnej ochrony, natomiast stopy po 60 są szczególnie wymagające. Wciąż zmniejszający się poziom kolagenu, nieodpowiednie obuwie noszone przez lata i zła dieta, a także cukrzyca, problemy z wątrobą i szereg innych dolegliwości odbijają się na kondycji stóp. O ile przed 30 rokiem życia do pielęgnacji stóp wystarczał pumeks i krem do stóp. To stopy kobiety po 60 - ce wymagają iście królewskiej pielęgnacji. Masz do wyboru liczne produkty dostępne na sklepowych półkach lub domowe maski, peelingi i kąpiele zmiękczające do stóp. Przygotowując stopy na lato, nie zapomnij o specjalnych skarpetkach złuszczających, jednak na efekt musisz poczekać od 2 do 4 tygodni. Jeśli sucha zrogowaciała skóra jest twoim problemem, zabieg możesz, powtórzy w środku lata dla utrzymania efektu zadbanych stóp.


Najczęściej spotykane problemy ze stopami po 60

Sucha skóra - to efekt szkodliwego działania promieni słonych, wiatru i wody morskiej. Nieodpowiednio dobrane obuwie oraz chodzenie na boso również może przyczyniać się do suchej skóry na stopach. Jeśli chcesz pozbyć się tego problemu, wybierz krem do stóp z dużą ilością mocznika, a także często mocz stopy i nawilżaj. Suchej skórze stóp bardzo dobrze zrobią również kąpiele nawilżające i zmiękczające. Możesz je wykonać za pomocą profesjonalnych kosmetyków lub domowymi sposobami.
zrogowacenia stóp -  są głównie spowodowane źle dobranym obuwiem. Latem większość kobiet zamienia kryte buty na japonki. A te najczęściej mają twardą podeszwę, ale jednocześnie są giętkie i każda wypukłość na twojej drodze jest odczuwalna przez stopy. Ponadto japonki są butami na plażę i basen, a kobiety noszą je całymi dniami. Brak wyprofilowanej podeszwy w bucie również jest przyczyną zrogowaceń, szczególnie na tej części stopy, która dźwiga ciężar całego ciała. Jeśli więc kochasz japonki i nie chcesz ich zamienić na inne buty przez cały okres letni, wybierz te, najmniej szkodliwe dla twoich stóp. Najlepsze japonki to te, które mają miękką, wyprofilowaną podeszwę od wewnątrz i na tyle twarde spody, by nierówności na drodze nie były wyczuwalne przez stopę. Ponadto zawsze wybieraj japonki z jak największą liczbą pasków wymuszających prawidłową pozycję stopy.

pękające pięty - to z kolei efekt źle dobranego obuwia i przesuszenia skóry. Problemu możesz się pozbyć, zamieniając buty na miękkie i przyjemne dla stopy, nie zapominaj też o dbaniu o spękaną skórę. Pielęgnacja pękających pięt polega przede wszystkim na odpowiednim nawilżeniu i oczyszczeniu suchej, uszkodzonej skóry. Jednak uwaga stopy możesz poddać zabiegom regenerującym tylko wtedy, jeśli nie masz na piętach otwartych ran. Wówczas dokładnie zdezynfekuj krwawiące miejsca i zawiń pięty, by zanieczyszczenia z zewnątrz nie przedostawały się do ran. W przypadku pęknięć suchej skóry, pod którą znajduje się zdrowy naskórek, należy regularnie zdzierać martwą skórę. W tym celu możesz używać pilnika ze szkła hartowanego, pumeksu albo elektrycznych urządzeń do pedicure. Pamiętaj by tarką lub pumeksem wykonywać ruchy zawsze w jednym kierunku. W przeciwnym razie sama będziesz zadzierać skórę i powodować jej dalsze pękanie.
- matowe i prążkowane paznokcie to efekt nieprawidłowo wykonywanego manicure, zbyt długo pozostający lakier na paznokciach, zbyt intensywne polerowanie, które uszkodziło warstwę ochronną paznokcia, to najczęściej spotykane przyczyny pożółkłej płytki. Czasem są to objawy grzybicy stóp, więc jeśli często kąpiesz się w basenie, lub zbiorowych kąpieliskach warto od czasu do czasu, zastosować środek przeciwgrzybiczy do stóp i paznokci. Paznokcie z wiekiem stają się twardsze i prążkowane, jednak systematyczna pielęgnacja może powstrzymać ten proces.Jak wykonać samodzielnie pedicure i nie uszkodzić płytki paznokcia?

Pedicure rozpocznij od przygotowania paznokci. Delikatnie odciągnij do góry skórki. W przypadku twardych i mocno przylegających do płytki, możesz użyć żelu zmiękczającego. Teraz dokładnie opiłuj paznokcie. Bez względu na modę najzdrowiej jest obcinać paznokcie na prosto, a następnie delikatnie zaokrąglać rogi. Wykonując tę czynność zawsze, używaj ostrych nożyczek lub obcinacza. Tempe narzędzie uszkadzają płytkę paznokcia i przyczyniają się do rozdwajania. Następnie za pomocą pilniczka, najlepiej papierowego, lub ze szkła hartowanego nadaj paznokciom pożądany kształt. Unikaj metalowych pilników, które powodują niewidzialne gołym okiem uszkodzenia płytki paznokcia. Polerowanie, czyli nabłyszczanie w ostatnich latach cieszy się bardzo dużą popularnością, dzięki tej czynności lakier lepiej się prezentuje. Należy jednak uważać, staraj się polerki używać ostrożnie i z umiarem. Spolerowanie warstwy ochronnej paznokcia sprawi, że płytka stanie się żółta i matowa, a czasem porowata. Ponadto paznokcie podobnie jak skóra posiadają naturalną barierę zatrzymującą grzyby, bakterie i wirusy.

Malowanie paznokci


Malowanie paznokci to ostatni etap manicure, nie szczędź czasu tę czynność. Najpierw pokryj całą płytkę bazą, która chroni przed szkodliwym działaniem lakieru do paznokci. Kiedy wyschnie, nałóż wybrany kolor lakieru. Zanim kosmetyk zaschnie, oczyść skórki. Kolejny krok to top lub utwardzacz lakieru, który sprawi, że dłużej będziesz się cieszyć pięknymi stopami.

Domowe sposoby na piękne stopy

-Domowa kąpiel zmiękczająca stopy:

Do miski z ciepłą wodą wsyp 2 - 3 łyżki soli kuchennej, a  następnie zanurz stopy na około 30 minut. Zabieg powtarzaj minimum 3 razy w tygodniu.

-Domowy sposób na pękające pięty 

Zanim kupisz, drogi kosmetyk na pękające pięty wypróbuj leczniczą moc oliwy z oliwek i wazeliny. 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek wymieszaj z 3 łyżkami bezbarwnej wazeliny i kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. Całość dokładnie wymieszaj i grubą warstwę nałóż na całe stopy na około 30 min. Jeśli do urlopu pozostało już niewiele czasu, mieszankę pozostaw na stopach na noc. Dla wzmocnienia efektu, możesz owinąć stopy folią kuchenną , lub nałożyć woreczki foliowe, a na nie bawełniane skarpetki. Dzięki folii, która nie przepuszcza powietrza, pory się otworzą a domowa maść trafi do głębszych warstw skóry. Zabieg możesz powtarzać codziennie, aż do uzyskania zadowalającego efektu.

 

Patrycja Deja

Sierpień 10, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły