Preparaty łagodzące objawy menopauzy

Porady

Sierpień 27, 2018
Preparaty łagodzące objawy menopauzy

Kobieta po sześćdziesiątym roku życia często boryka się z wieloma trudnościami i przeciwnościami losu. Jednym z czynników, które w większym lub mniejszym stopniu mają wpływ na funkcjonowanie dojrzałej kobiety jest menopauza. Jak radzić sobie z tym problemem? Co najlepiej łagodzi objawy menopauzy?

Upragniony czas dla siebie – moment, w którym można rozwijać pasje, poznawać nowych ludzi, prowadzić barwne życie towarzyskie, podróżować i spełniać dawno zapomniane marzenia. A nagle pojawia się ona – menopauza. Nikt nie czeka na nią z szeroko otwartymi ramionami, jednak żadna kobieta nie jest w stanie się przed nią uchronić. Nie da się oszukać natury i upływającego czasu.  Zmiany, które zachodzą w ciele dojrzałej kobiety w okresie przekwitania, mogą skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Stopień nasilenia rożnych dolegliwości jest z całą pewnością uzależniony od indywidualnych cech każdej kobiety. Jedne panie przechodzą ten okres bez większych trudności, a inne w przypływie bezradności próbują wszelkich możliwych sposobów, aby złagodzić dokuczliwe objawy klimakterium. Warto podkreślić, że przekwitanie nie przekreśla dotychczasowego życia i aktywności, jednak aby przejść przez ten trudny okres bez szwanku należy właściwie się do niego przygotować.

Menopauza – czego można się po niej spodziewać?

Menopauza nie jest zjawiskiem nagłym – to stopniowy proces zaniku funkcji rozrodczych, który może trwać wiele lat. Jest to fizjologiczny etap w życiu kobiety, związany ze starzeniem się organizmu – stopniowe wygaszanie pracy jajników, produkujących estrogeny prowadzi do utraty płodności, zaburzeń psychicznych i somatycznych, a co za tym idzie do wzrostu ryzyka zachorowania na różne choroby. Klimakterium pojawia się najczęściej u kobiet między 45. a 55. rokiem życia. Światowa Organizacja Zdrowia wyszczególniła trzy etapy przekwitania: okres przejściowy (premenopauza), okres okołomenopauzalny (perimenopauza) oraz okres po menopauzie (postmenopauza). Każdy z nich różni się stopniem nasilenia poszczególnych objawów.

Uporczywe objawy menopauzy

Pierwszym niepokojącym sygnałem jest skracanie cyklu miesiączkowego. Uznaje się, że jeśli krwawienie nie pojawiło się po 12 miesiącach od ostatniej miesiączki oznacza to początek menopauzy. Wahania hormonalne powodują, że między miesiączkami mogą pojawić się krwawienia. Ograniczona produkcja estrogenów negatywnie wpływa na kobiecy organizm – te hormony mają znaczący wpływ na wiele funkcji życiowych, takich jak praca układu sercowo-naczyniowego, metabolizm cholesterolu, gospodarkę mineralną kości czy prawidłowa pracę układu nerwowego. Organizmowi zaczyna brakować również progesteronu, co powoduje nasilenie objawów napięcia przedmiesiączkowego – silne bóle piersi, podbrzusza, kończyn dolnych i pleców, zwiększone ciśnienie krwi, zawroty głowy czy uderzenia gorąca. W drugiej fazie menopauzy nasilają się objawy o charakterze naczyniowym – kołatanie serca, nocne poty, połączone z jeszcze bardziej intensywnymi uderzeniami gorąca i wahania ciśnienia krwi. Fizyczne objawy przekwitania  potrafią być naprawdę dotkliwe, a w wielu przypadkach groźne dla zdrowia. Wśród najczęstszych symptomów wymienić można: zmęczenie, zimne poty i uderzenia gorąca, gwałtowne tycie, osłabione libido, suchość pochwy, nietrzymanie moczu, zaparcia, wzdęcia, bóle mięśni i stawów czy drętwienie kończyn.

Warto podkreślić, że menopauza to nie tylko objawy fizyczne, ale również szereg zmian psychicznych, które bywają bardziej dotkliwe niż procesy fizjologiczne. Wiele kobiet cierpi na depresję – z badań wynika, że ryzyko zachorowania w okresie menopauzy jest 2-5 razy większe niż przed klimakterium. Wahania nastroju, drażliwość, zaburzenia snu, apatia, problemy z koncentracją i pamięcią to tylko niektóre z objawów, które mogą doskwierać kobietom w tym trudnym okresie.

Jak sobie pomóc?

Kobieta w okresie menopauzy powinna pozostawać pod stałą opieką lekarza. To bardzo ważne, ponieważ przekwitanie to szereg różnych procesów, które mogą mieć wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Na rynku istnieje wiele preparatów łagodzących objawy menopauzy, dlatego warto zapoznać się z ofertą i dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

To jedna z najpowszechniejszych metod leczenia. Polega na uzupełnianiu niedoborów hormonów (estrogenów i progesteronu)  poprzez doustne przyjmowanie tabletek, przy pomocy specjalnych plastrów, kurację dopochwową lub domięśniową. Taką terapię należy rozpocząć jak najwcześniej (około 45 roku życia), kiedy tylko zaczynają pojawiać się pierwsze symptomy menopauzy. Jak każda terapia hormonalna, również HTZ może nieść ze sobą wiele skutków ubocznych, dlatego można ją stosować wyłącznie pod opieką lekarza.

Suplementy diety

Na rynku istnieje bardzo wiele suplementów diety, które łagodzą objawy klimakterium. Substancje w nich zawarte wspomagają określone funkcje organizmu. Wapń i witamina D zapobiegają rozwojowi osteoporozy i regulują pracę naczyń krwionośnych. Magnez, witamina B6 i witamina C wspomagają układ nerwowy i zapewniają równowagę emocjonalną. Witamina D i cynk korzystnie wpływają na układ odpornościowy. Chrom bierze udział w procesach metabolicznych makroskładników i zapewnia odpowiedni poziom glukozy we krwi. Preparaty łagodzące skutki menopauzy często zawierają wyciągi z szyszek chmielu czy melisy, które wspierają zdrowy sen i wyciszają.

Fitoestrogeny

Skutki uboczne i liczne przeciwwskazania w stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej powodują, że wiele kobiet decyduje się na alternatywny sposób leczenia, czyli terapię fitoestrogenami. To naturalne związki pochodzenia roślinnego, które swoją budową chemiczną i właściwościami są zbliżone do żeńskich hormonów. W odróżnieniu od syntetycznego estrogenu, te związki nie ingerują gwałtownie w gospodarkę hormonalną organizmu i nie powoduję skutków ubocznych. Prawdziwe bogactwo fitoestrogenów kryje w sobie len zawierających lignany.

Dieta i ćwiczenia

To, co jemy ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Również w kwestii łagodzenia objawów menopauzy dieta może zdziałać wiele dobrego. Produkty bogate w potas (pomidory, banany) regulują ciśnienie tętnicze, a te które zawierają wapń (szpinak, rukola) wpływają na właściwą mineralizację kości. Warto wzbogacić swoją dietę w oleje i tłuste ryby, które są doskonałym źródłem kwasów omega 3. Nie bez znaczenia pozostaje również aktywność fizyczna, która przyczynia się do utrzymania właściwej wagi i poprawia samopoczucie.

Jak pokazują statystyki kobiety borykające się z dokuczliwymi objawami menopauzy znacznie częściej sięgają po suplementy diety niż typową hormonalną terapię zastępczą. Wśród preparatów cieszących się największym zainteresowaniem i uznaniem kobiet jest Duofem tabletki na dzień i na noc. Suplement ten dostępny jest w postaci tabletek, które należy przyjmować rano i wieczorem.

Dominika Zięba

Sierpień 27, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły