Ćwiczenia mięśni kegla - sposób na nietrzymanie moczu

Porady

Październik 26, 2018
Ćwiczenia mięśni kegla - sposób na nietrzymanie moczu

Czy wiesz, że już co druga kobieta po 75 roku ma problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu i bólami kręgosłupa? W ciągu ostatnich kilku lat regularnie wzrasta liczba kobiet po 60-ce i tych w wieku przed menopauzalnym szukających sposobu na wzmocnienie mięśni dna miednicy. Zdaniem ekspertów ponad 6 mln, Polaków boryka się z problemem nietrzymania moczu, a w większości przypadków jest to jeden z objawów osłabionych mięśni Kegla. Warto zwrócić uwagę, że dolegliwość ta wbrew powszechnej opinii nie dotyczy wyłącznie kobiet. Z osłabionymi mięśniami kegla trafiają do gabinetów lekarskich również mężczyźni. Przeważająca większość osób zmagających się z objawami osłabionych mięśni kegla nie szuka pomocy, wstydzi się swojej dolegliwości i nawet nie dzieli się swoim stanem zdrowia z bliskimi. Na całym świecie nietrzymanie moczu to wstydliwy problem.

Mięśnie Kegla – gdzie się znajdują, czyli jak zlokalizować mięśnie dna miednicy ?

Mięśnie dna miednicy, zwane również mięśniami Kegla znajdują się pomiędzy kością łonową a ogonową, otaczają cewkę moczową, odbyt i pochwę. Kondycja wspomnianych mięśni odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie dolnego odcinka układu rozrodczego i moczowego. Osłabienie mięśni dna miednicy prowadzi do wad postawy, bólu w obrębie kręgosłupa, ruchomości cewki moczowej i wysiłkowego nietrzymania moczu.

Jakie czynniki wpływają na osłabienie mięśni Kegla?  

 Ciąża, duży i szybki wzrost wagi, ucisk na mięśnie dna miednicy i    gwałtowne ruchy dziecka również, ciężki poród również może być przyczyną osłabienia mięśni Kegla.
- Wiek, z biegiem lat wszystkie mięśnie wiotczeją, zjawisko to dotyczy również mięśni dna miednicy.
- Nadwaga i związane z otyłością duże obciążenie dolnych partii mięśni
- Nadmierny wysiłek fizyczny, podczas ciężkiej pracy „ponad siły” napinamy wszystkie mięśnie, wówczas może dojść do wysiłkowego i niekontrolowanego wypływu moczu. Regularne    wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej lub wyczerpujące treningi mogą prowadzić do osłabienia mięśni dna miednicy i wysiłkowego  nietrzymania moczu

Jakie są objawy osłabienia mięśni Kegla ?

Objawy  osłabionych mięśni dna miednicy najczęściej są uciążliwe i  trudno ich nie zauważyć. Jednak nadal spora grupa osób    borykających się z tym problemem, cierpi w samotności w obawie przed wyśmianiem. Specjaliści podkreślają, że jest to choroba, którą należy leczyć. W początkowej fazie najczęściej wystarczą proste ćwiczenia wykonywane w warunkach domowych, środki farmaceutyczne dostępne bez recepty, w skrajnych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny.
Do najczęściej spotykanych objawów świadczących o osłabieniu mięśni kegla  należą;
bóle pleców i problem z utrzymaniem prawidłowej postawy
- ruchomość cewki moczowej, co jest bezpośrednią przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu, o którym możemy mówić, kiedy podczas kaszlu, kichania, śmiechu lub wysiłku fizycznego dochodzi do niekontrolowanego wypływu moczu.


Jak rozpoznać osłabienie mięśni Kegla – zapobiegaj, zamiast leczyć.- Konieczność oddawania moczu kilkakrotnie w ciągu nocy
- Oddawanie moczu kilkanaście razy dziennie (norma do 8 razy)
- Brak możliwości wstrzymania moczu – zdrowy człowiek  oddanie moczu może opóźnić nawet o kilkadziesiąt minut
- Niekontrolowany wyciek moczu, zanim dojdziesz do łazienki,
- Alarmujące powinno być dla Ciebie, planowanie zakupów i rozrywki nie zgodnie z twoimi    upodobaniami lecz odległością do toalety.

    

Jak wzmocnić mięśnie dna miednicy

Mięśnie Kegla to tkanka mięśniowa, która z wiekiem wiotczeje, ale nie jest to    proces nieodwracalny. Podobnie jak wszystkie inne mięśnie tak i te    zwane mięśniami dna miednicy możemy wzmocnić regularnym treningiem. Rozpoczęcie tego ćwiczeń kegla możesz rozpocząć,    zanim zauważysz niepokojące objawy, tym bardziej że silne i    sprężyste mięśnie otaczające pochwę i odbyt to większa    satysfakcja z życia seksualnego. Zanim przystąpisz do ćwiczeń, najpierw zlokalizuj mięśnie, które chcesz wzmocnić. Możesz sięgnąć po fachową literaturę,  lub wykonać proste ćwiczenie, dzięki któremu dowiesz się, gdzie dokładnie znajdują się mięśnie dna macicy. Usiądź na brzegu krzesła i delikatnie rozchyl nogi, postaraj się napiąć mocno mięśnie znajdujące się w okolicach cewki moczowej te,  które udało Ci się poruszyć to właśnie mięśnie dna miednicy.

 

Trening Kegla- jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy


Do wyboru masz  kilka podstawowych ćwiczeń, które możesz wykonywać samodzielnie w warunkach domowych. Do treningu kegla możesz wykorzystać zwykłe krzesło lub profesjonalne przyrządy dostępne w sklepach medycznych.

I Ćwiczenie naprężające mięśnie kegla

W pozycji klęczącej opuść głowę do podłogi, podeprzyj się na ramionach i ułóż nogi w delikatnym rozkroku. Napinaj mięśnie kegla przez 5 sekund, a następnie rozluźniaj je. Czynność powtarzaj kilkakrotnie. Na początku treningu kegla postaraj się robić przynajmniej 5 serii po 5 sekund, już po kilku dniach podnieś poprzeczkę i wydłuż o 2-3 sekundy czas naprężania mięśni oraz ilość wykonywanych ćwiczeń.

II Ćwiczenie naprężające mięśnie kegla

Usiądź na skraju krzesła w delikatnym rozkroku i napnij mięśnie dna miednicy na 5 sekund, rozluźnij się i powtórz czynność 5 razy. Po kilku dniach wydłuż czas napinania mięśni i ilość ćwiczeń. Zaletą tych ćwiczeń jest dyskrecja i możliwość trenowania podczas oglądania telewizji lub czytania gazety. Pamiętaj systematyczny i wytężony trening to duża szansa, że problem nietrzymania moczu będzie tylko niemiłym wspomnieniem.Przyrządy do treningu Kegla


Jeśli nie potrafisz ćwiczyć bez przyrządów lub twoje mięśnie dna miednicy są w naprawdę złym stanie, w aptekach i sklepach medycznych znajdziesz akcesoria pomagające w ćwiczeniach mięśni kegla. Do najpopularniejszych należą:
- kulki gejszy
- stożki dopochwowe
- trener pneumatyczny
 - stacjonarne przyrządy przypominające te spotykane na siłowni.

 

 

Patrycja Deja

Październik 26, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły