Kawa po 60-ce - ile kaw dziennie można wypić po 60-ce

Porady

Grudzień 12, 2018
Kawa po 60-ce - ile kaw dziennie można wypić po 60-ce

Smakoszy kawy nie brakuje na całym świecie. Uważa się, że jest najpopularniejszą z “używek”. Najczęściej pijemy ją rano, aby pobudzeni kofeiną zawartą w kawie, zmierzyć się z nowym dniem. Większość osób pijących kawę, robi to dla przyjemności. Działanie kawy na organizm w znacznym stopniu zależy od indywidualnych uwarunkowań każdego człowieka, od płci, wieku, wagi, ale również od tego jaki jest prowadzony styl życia, czy jaką stosuje się dietę.

Kawa dotarła do Europy w XVI wieku z Etiopii. Ziarna kawy wykorzystywano już w I tysiącleciu p.n.e. W Polsce pojawiła się w 1683 roku. Od zawsze wzbudzała kontrowersje. Raz uważano, że ma działanie lecznicze, żeby po czasie stwierdzić, że wcale nie jest taka dobra.

Na początku kawa była pita bez dodatków, z czasem, zaczęto poprawiać jej smak.

Kawa rośnie na zawsze zielonym krzewie kawowca. Jej ziarna suszy się po czym wypala i mieli. Konsumpcja kawy w przeciągu ostatnich 10 lat w Polsce wzrosła o 80%. 

Uważa się, że dwie filiżanki kawy wypijanej dziennie, również po 60 roku życia, bez przeciwwskazań medycznych nie mają negatywnego wpływu dla zdrowia, a wypijanie od 3 - 5 filiżanek dziennie espresso ma wręcz wpływ dobroczynny.

10 000 mg kofeiny czyli 75 filiżanek jest dawką śmiertelną. Pijąc 10 filiżanek espresso dziennie może występować gwałtowniejsze bicie serca i nadpobudliwość. 

Właściwości kawy.

Kawę długo uznawano za używkę, sądząc, że ma znacznie więcej wad niż zalet. Od roku 2016 została umieszczona w Piramidzie Zdrowego Żywienia. Odpowiednio dawkowana i umiejętnie parzona, oprócz walorów smakowych, posiada również właściwości lecznicze. Najbardziej szkodliwą jest kawa po polsku lub po turecku. Powstała w ten sposób zawiesina podrażnia żołądek. U osób pijących kawę od czasu do czasu, ciśnienie  może gwałtownie  się podwyższyć, natomiast u tych, którzy piją ją regularnie nie odnotowano takich objawów. Badania wykazały, że w ekstrakcie kawy jest ponad 1000 substancje bioaktywnych, które wykazują pozytywne oddziaływanie na organizm, chroniąc komórki przed uszkodzeniami. Uważa się również, że kawa nie jest czynnikiem wpływającym na rozwój nadciśnienia i nie jest zakazana osobom z tą chorobą, szczególnie gdy są dobrze leczeni.

Własności pozytywne kawy:

 • pozytywnie działa na układ trawienny i układ krążenia,

 • polepsza pamięć krótkotrwałą,  

 • polepsza koncentrację, 

 • zwiększa metabolizm,

 • zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2,

 • zmniejsza ryzyko nowotworów, zawału serca i udaru mózgu,

 • opóźnia proces starzenia,

 • chroni przed Alzheimerem i chorobą Parkinsona,

 • zmniejsz ryzyko występowania kamieni żółciowych,

 • wspomaga odchudzanie.

Własności negatywne kawy:

 • uzależnia fizycznie,

 • może powodować niepokój, lęk, 

 • utrudnia zasypianie.

Rodzaje kawy

 • Kawa zielona, niepalona - kwas chlorogeniczny znajdujący się w kawie wraz z kofeiną przyczynia się do zmniejszenia cellulitu i spadku masy ciała. Działa pobudzająco. Istnieje przekonanie, że zielona kawa ogranicza wchłanianie cukru z produktów spożywczych. 

 • Czarna kawa palona - dodaje energii, a na jej aromat i smak wpływ ma rodzaj krzewu z jakiego pochodzi, rodzaj gleby, metody zbierania i przetwarzania, sposób przechowywania, oraz sposób palenia, mielenia i zaparzania. Samoczynne mielenie kawy podnosi jej walory smakowe i zdrowotne. 

 • Kawa mielona - najbardziej popularna wśród konsumentów. Jest efektem zmielenia ziaren kawy palonej. Posiada znacznie więcej kofeiny i substancji aktywnych niż kawa rozpuszczalna. Kawa sypana różni się sposobem palenia oraz mielenia. W zależności od  metody parzenia stosuje się inne sposoby mielenia.

 • kawa rozpuszczalna (liofilizowana) -  to wyciąg z kawy palonej. Zawiera mniej kofeiny od kawy mielonej.

Sposoby podawania kawy.

Espresso jest to baza naparu, może być podawane samodzielnie lub z dodatkami. Espresso dobrze przygotowane, posiada piankę na wierzchu. Powinno być serwowane w 50 ml filiżankach ze szklanką wody, która służy do przepłukania ust przed pierwszym łykiem naparu kawy. Espresso w stosunku do kawy parzonej zawiera mniej kofeiny.
Kawę espresso możemy podawać pod postacią: espresso macchiato, latte, cappuccino, americano, kawę po irlandzku, turecku czy wiedeńsku. Do mniej znanych rodzajów, zaliczamy: ponce livornese, melange, czy corretto. 

Istotnym jest, zarówno sposób przyrządzenia, jak i podawania kawy.

Cappuccino zostało wymyślone przez francuskich mnichów - kapucynów. W skład kawy wchodzi napar espresso, ciepłe mleko i mleczna pianka. Klasyczne cappuccino należy pić w filiżankach porcelanowych o pojemności 150 - 200 ml. Często na powierzchnię kawy sypie się cynamon. We Włoszech cappuccino pije się rano do śniadania lub do słodkości. 

Kawa ta, może być podawana pod postacią:
freddo – na zimno (kawa mrożona)
chiaro – z większą ilością mleka
scuro – z niewielką ilością mleka

Latte, czyli kawa z mlekiem, jest serwowana w większych szklankach. W jej skład wchodzi jedna część espresso i dwie części spienionego mleka. Z reguły podawana jest rano ze słodkimi francuskimi rogalikami, “croissant”, często maczanymi w kawie.

Flat white jest podwójnym espresso, które zalewa się gorącym niezbyt mocno spienionym mlekiem. Wywodzi się z Nowej Zelandii lub Australii.

Americano, włoska kawa w stylu amerykańskim. Jest to espresso zalane wodą w stosunku 1:1, podawane w filiżankach 35 do 50 ml.

Latte macchiato, to espresso składające się z trzech warstw, począwszy od mleka, później kawa i mleczna, delikatna piana. Ze względu na sporą ilość mleka jest kawą łagodną, na powierzchnię, której sypie się kakao lub czekoladę. 

Kawa bezkofeinowa nie pobudza i nie wpływa na polepszenie koncentracji, gdyż jak wynika z nazwy nie zawiera kofeiny, może jednak być doskonałym sposobem na spędzenie czasu w gronie znajomych.

Kawa zbożowa nie zawiera kofeiny, powstaje z prażonych nasion zbóż. Zawiera dużą ilość węglowodanów, które korzystnie wpływają na pracę mózgu. 

Kawa robusta zawiera prawie dwa razy więcej kofeiny niż arabica. Proces palenia, stopień mielenia oraz metoda parzenia wpływają na skład zaparzonej kawy. Temperatura wody i jej ciśnienie mają znaczący wpływ na związki przechodzące do naparu.

Zofia Klasik

Grudzień 12, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły