Co to jest FOFO - sprawdź czy cierpisz na groźny syndrom fofo

Porady

Grudzień 17, 2018
Co to jest FOFO - sprawdź czy cierpisz na groźny syndrom fofo

Jeżeli jesteś w grupie osób, które boją się pójść do lekarza, nawet wtedy, gdy dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, to znaczy, że możesz cierpieć na fofo. Badania wskazują, że około 25% ludzi cierpi na ten syndrom. Fofo może doprowadzić do utraty zdrowia, a nierzadko życia. Zgodnie z danymi zawartymi na brytyjskim portalu dla lekarzy pierwszego kontaktu "British Journal of General Practice", około 33% pacjentów chorujących na raka, wcześniej nie konsultowała się z lekarzem.

Coraz częściej sami się leczymy, nawet w sytuacjach, kiedy ból doskwiera nam przez dłuższy czas. Spożycie lekarstw na przestrzeni ostatnich pięciu lat wzrosło o 17%.

Kiedyś choroby były trudne do zdiagnozowania i leczenia, często z tego też powodu ludzie odkładali lub rezygnowali z pójścia do lekarza. Pojawiał się mechanizm obronny. Natomiast, obecnie zwlekanie z wizytą u lekarza nie powinno się zdarzać.

Ostatnie stulecie to okres obfitujący w odkrycia medyczne. Nowe lekarstwa i szczepionki wyeliminowały rozprzestrzenianie się większości chorób zakaźnych.

Sukcesem w ostatnich kilkunastu latach okazały się odkrycia leków stosowanych w walce z Alzheimerem czy HIV. W przypadku  białaczki, przeszczepy szpiku kostnego są coraz rzadsze, a lekarstwa normujące poziom ciśnienia krwi stosuje się powszechnie. Z pewnością przez następne lata będą opracowywane nowe leki, pomocne w diagnozie i leczeniu wielu chorób.

Czego się boimy?
Rozpoznania poważnej choroby boimy się tak bardzo, że  wolimy nie wiedzieć, co naprawdę nam dolega, nie chcemy tego usłyszeć, oszukujemy się, wypieramy prawdę. Postawa taka może źle się skończyć. Większość chorób wykrytych we wczesnym stadium jest uleczalna, a zwłoka z diagnozą może doprowadzić do bardzo poważnego stanu zdrowia oraz do braku możliwości wyleczenia choroby. Strach przed złą diagnozą przeważa nad wiedzą o tym, że być może jesteśmy zdrowi.

Przyczyny Fofo.
Niektórzy lekarze przyczyny fofo doszukują się w możliwości korzystania z porad medycznych udzielanych i opisywanych w internecie. Znamienny jest przykład osób mających kaszel, kiedy po wpisaniu w przeglądarce nazwy schorzenia, pojawi się, na którymś miejscu, informacja, że kaszel może być objawem raka krtani czy płuc. Wpisując zaś „guzek na piersi“ przewidujemy to najgorsze - utratę piersi, a mogą to być zmiany hormonalne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że objawy wskazujące na poważną chorobę mogą okazać się tylko infekcją. W każdym przypadku należy to sprawdzić.

Strach paraliżuje, powodując odwlekanie lub zaniechanie wizyty u lekarza. Czekamy z nadzieją, że objawy ustąpią. Często tłumaczymy, że mamy jeszcze coś do zrobienia, a może po remoncie albo po wakacjach a może.... , i tak ciągle coś nam stoi na przeszkodzie. Innym powodem może być zapomnienie o terminie. Zniechęcają nas również oczekiwania na wizytę i kolejki przed gabinetami. Psychologowie, jednak są zgodni, że to właśnie strach jest powodem unikania wizyt u lekarza. Okazuje się, że im większy lęk nam towarzyszy, tym nasza odporność na ból jest mniejsza.

Zagrożenia związane z fofo.
Zwłoka z wizytą u lekarza może w znacznym stopniu pogorszyć stan zdrowia. Wczesna diagnoza i regularna kontrola w większości chorób jest najistotniejsza, żeby leczenie odniosło skutek. Odkładając badania i skupiając się na objawach, które cię niepokoją, ból jest intensywniej odczuwany. Jeżeli paraliżuje cię strach, a masz umówioną wizytę u specjalisty, podziel się z kimś swoimi obawami i poproś, żeby osoba ta przypilnowała terminu. Jeżeli jednak sytuacja notorycznie się powtarza, zwlekasz miesiącami, a niepokój działa destruktywnie, koniecznie poszukaj pomocy, zgłoś się na terapię. Jedna lub dwie wizyty powinny ci pomóc w zwalczaniu lęku.

Dlaczego profilaktyka jest ważna?
Polacy w większości stwierdzają, że ich stan zdrowia jest dobry lub doskonały. Niestety nie jest to prawdą, optymizm wynika z niechęci wykonywania badań profilaktycznych. Pod tym względem znajdujemy się na końcówce wśród Państw Unii Europejskiej, więc w większości nie wiemy o schorzeniach. Badania profilaktyczne (morfologia, mocz) powinniśmy wykonywać raz w roku. Okazuje się, że kobiety tylko w 25% poddają się cytologii a tylko 40% korzysta z bezpłatnych badań mammograficznych. Mężczyźni w Polsce żyją krócej od polskich kobiet i od mężczyzn z innych krajów europejskich, średnio o 5 lat. Mężczyźni do lekarza zgłaszają się dopiero wtedy, gdy choroba jest w zaawansowanym stadium. Przecież „bycie chorym“ to takie niemęskie.

Schorzenia wywołujące największy lęk.
Wizyty u dentysty to ostateczność. 80% Polaków odczuwa lęk przed stomatologiem, z tego 40% boi się bólu, 40% zaś wysokiego rachunku. Gabinet dentystyczny odwiedzamy dopiero wtedy, gdy próchnica daje się we znaki. Im bardziej jest ona zaawansowana, tym kosztowniejsze i skomplikowane jest leczenie. Systematyczne kontrole, przynajmniej raz w roku, u stomatologa mogą rozwiązać problem bólu i utraty zębów. Jeżeli masz tzw. dentofobię, poproś o gaz rozweselający (wyspecjalizowane gabinety) lub narkozę, cena  której jednak jest wysoka. Zamiast zastrzyków znieczulających mogą być stosowane żele znieczulające dziąsła.  

Badania urologiczne, ginekologiczne czy endoskopia, budzą u nas strach i wstyd. Zapominamy o tym, że dla lekarza jesteśmy jednym z wielu pacjentów, to jego praca i rutyna. Boimy się bólu, szczególnie przy kolonoskopii czy gastroskopii. Badania te mogą być wykonywane pod znieczuleniem, jednak jest to usługa płatna.

Dużym przeżyciem są zabiegi chirurgiczne, oddalamy je w czasie i chcemy uniknąć.  Boimy się narkozy, bólu i komplikacji po operacji. Zwlekając z operacją narażamy się na powikłania.

Kobiety boją się porodu, szczególnie młode i w pierwszej ciąży. Boją się bólu, boją się o zdrowie dziecka, boją się odpowiedzialność i o to jak będą wyglądać po porodzie w miejscach intymnych. Często więc, decydują się na cesarskie cięcie, które powinno być wykonywane tylko ze wskazaniem medycznym.    

Przed zabiegiem, czy operacją zapytaj lekarza, o to, czego nie wiesz i nie rozumiesz. Jego obowiązkiem jest przekazanie ci wszystkich niezbędnych informacji. Badania dowiodły, że wiedząc o tym co nasz czeka, mniej się stresujemy. Nie sugeruj się  nieprofesjonalnymi informacjami z internetu, gdzie ludzie piszą o swoich odczuciach, a informacje negatywne szybciej zapadają w pamięci niż pozytywne i wtedy poziom lęku wzrasta.  

Bez wczesnej diagnozy szanse na wyleczenie są znikome.

Redakcja

Grudzień 17, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły