Jak pielęgnować suchą skórę?

Porady

Luty 4, 2019
Jak pielęgnować suchą skórę?

Pielęgnacja suchej skóry może być problematyczna, ze względu na jej wrażliwość na czynniki środowiskowe. Niedobór lipidów i zaburzona produkcja sebum powinny być regulowane przez stosowanie odpowiednich produktów. Skóra sucha nie tylko szybciej wykazuje oznaki starzenia się, ale także powoduje dyskomfort w postaci uczucia ściągnięcia i pieczenia. Kremy na dzień i na noc to niezbędna podstawa codziennej pielęgnacji.

Przyczyny suchej skóry

Trudno jednoznacznie wskazać przyczyny suchej skóry. Zaburzenie produkcji lipidów i zatrzymywania wody w warstwach skóry może mieć podłoże zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do czynników wewnętrznych zalicza się niewłaściwą dietę i niewystarczający poziom nawodnienia całego organizmu. Z kolei do najpopularniejszych czynników zewnętrznych, które mogą powodować suchą skórę, należy zaliczyć niewłaściwą pielęgnację oraz ekspozycję na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak smog, promienie słoneczne, wiatr czy zimno. Niekiedy przyczyn przesuszania się skóry należy szukać w uwarunkowaniach genetycznych.

Jak rozpoznać suchą skórę?

Objawy suchej skóry są przede wszystkim związane z brakiem lipidów. Należą do nich nieprzyjemne uczucie ściągnięcia oraz wrażliwa na podrażnienia. W czasie kontaktu ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi może stawać się szorstka, zaczerwieniona, a nawet swędzieć. Niedobór lipidów i sebum wpływa negatywnie na funkcję ochronną skóry, która przestaje być skuteczną barierą.

Codzienna pielęgnacja suchej skóry

Pielęgnacja suchej skóry polega nie tylko na stosowaniu kosmetyków nawilżających, ale także natłuszczających. Uzupełnienie poziomu lipidów chroni przed nadmierną utratą wody z warstw rogowych skóry i wzmocni działanie kremów nawilżających. W składzie kosmetyków na noc najlepiej szukać ceramidów, mocznika i emolientów. Wszystkie te substancje natłuszczą i zregenerują skórę. O wiele lżejsze produkty do pielęgnacji na dzień powinny zawierać przede wszystkim filtr UV, który ochroni cerę przed wysuszaniem na skutek szkodliwego działania promieni słonecznych.

Pielęgnacja suchej skóry w zależności od pory roku

Pielęgnacja skóry suchej powinna opierać się na podobnych zasadach niezależnie od pory roku. Nawet w zimie należy stosować produkty z filtrem UV, a latem także dbać o nawilżenie, mimo że skóra się poci. Kosmetyki przeznaczone do skóry suchej należy dostosować przede wszystkim do indywidualnych potrzeb cery. 

Sprawdź produkty idealne do pielęgnacji suchej skóry na: https://www.sesderma.pl/blog/post/masz-sucha-skore-przyczyny-objawy-i-pielegnacja

 

Redakcja

Luty 4, 2019

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły