Trycholog radzi jak właściwie pielęgnować włosy

Porady

Czerwiec 28, 2019
Trycholog radzi jak właściwie pielęgnować włosy

Podstawową rzeczą o jakiej należy pamiętać przy pielęgnacji włosów jest dobór odpowiednich produktów. Wybierając je musimy kierować się przede wszystkim stanem włosów. Im włosy starsze i bardziej zniszczone tym preparaty powinny być bardziej specjalistyczne. Z włosami zdrowymi i nie sprawiającymi problemów postępuje się inaczej, jednak również w ich wypadku warto zadbać o odpowiedni dobór produktów pielęgnacyjnych, tak aby ochronić je przed potencjalnymi uszkodzeniami.

Rodzaje zniszczeń jakie mogą przytrafić się naszym włosom.

Uszkodzenia włosów najprościej podzielić ze względu na charakter powstawania uszkodzeń. Z tego względu dzieli się je więc na uszkodzenia: mechaniczne, chemiczne oraz fizyczne.

Uszkodzenia mechaniczne, jak sama nazwa wskazuje, są skutkiem działań mechanicznych. Dochodzi do nich najczęściej podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych. Warto zwrócić uwagę, by czynności te wykonywać prawidłowo i w miarę możliwości delikatnie. Warto również zadbać o dobór odpowiednich narzędzi. Energiczne szczotkowanie mokrych, splątanych po myciu włosów za pomocą ostrego, metalowego grzebienia czy szczotki, to groźba bardzo poważnych uszkodzeń struktury poszczególnych włosów. Suszenie, prostowanie, lokowanie włosów, to również czynności, które ze względu na stosowanie wysokiej temperatury, nie są obojętne naszym włosom.

Kolejnym często występującym rodzajem uszkodzeń są uszkodzenia chemiczne. Dochodzi do nich podczas zabiegów jakim poddajemy włosy w gabinetach fryzjerskich i domowych zaciszach. Mowa oczywiście o farbowaniu włosów, ondulowaniu ich oraz nakładaniu produktów do stylizacji. Zdaniem Trycholog Magdaleny Czwartek aby dotrzeć do wnętrza włosa, farby muszą naruszyć integralność zewnętrznych - ochronnych powłok. Stosowany w nich zasadniczy odczyn sprawia, że łuski osłony unoszą się, a farba może dotrzeć do głębszych warstw. Jeśli łuski nie zostaną po takim zabiegu zamknięte może dojść do ich uszkodzenia. Trwałe uniesienie łusek osłony sprawia, że włosy nadmiernie tracą wodę, a to powoduje ich przesuszenie. Substancje rozjaśniające dodatkowo niszczą tak zwane mosty dwusiarczanowe w keratynie włosów, co prowadzi do ich nadmiernej łamliwości. Wybierając preparaty pielęgnacyjne po takich zabiegach warto zwrócić uwagę czy jedną z ich funkcji jest właśnie zamykanie łusek osłonki.

Uszkodzenia fizyczne to z kolei grupa uszkodzeń powodowanych przez otaczające nas zjawiska fizyczne. Należą do nich: promieniowanie ultrafioletowe, działanie soli morskiej oraz wysoka temperatura. Połączenie tych zjawisk, tak częste podczas wakacyjnych przygód, uszkadza osłonkę oraz korę włosa.

Starzenie się włosów.

Włosy, tak samo jak nasze ciała, starzeją się. Z wiekiem stają się bardziej suche i łamliwe. Bez względu na wiek biologiczny włosy mają również tak zwany wiek kosmetyczny. Nawet całkiem młoda osoba może mieć poważnie uszkodzone włosy na skutek zbyt intensywnych i zbyt często powtarzanych zabiegów kosmetycznych.

Zabiegi pielęgnacyjne.

Oprócz stosowania odżywek i szamponów nasze włosy możemy pobudzić za pomocą mezoterapii skóry owłosionej z zastosowaniem specjalnych koktajli odżywczych lub osoczem PRP.

Redakcja

Czerwiec 28, 2019

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły