Co robić na emeryturze? Czas wolny kobiety po 60.

Hobby i pasje

Czerwiec 14, 2022
Co robić na emeryturze? Czas wolny kobiety po 60.

Na emeryturze możesz cieszyć się życiem i robić to, co lubisz. Nie musisz już pracować, więc masz wreszcie czas na relaks i rozrywkę. Kobiety po 60-tce korzystają z różnych aktywności. Jakich? O tym w artykule.

Jak Polacy na emeryturze spędzają czas wolny?

Pielęgnowanie zainteresowań i rozwój pasji na emeryturze jest konieczne dla zadowolenia z życia. Niestety badania Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że niewiele osób korzysta z aktywnych form spędzania wolnego czasu. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, ale głównym czynnikiem jest brak społecznej świadomości. Niska aktywność seniorów wynika również z niedostosowania oferty kulturalnej do możliwości i potrzeb osób starszych. Kobiety z reguły chcą jednak być aktywne, ale nie zawsze wiedzą, jak zacząć. Zwłaszcza te, które właśnie przeszły na emeryturę i układają swoje życie „na nowo”. Na szczęście, istnieje wiele różnych sposobów na to, jak można aktywnie spędzać czas na emeryturze. Poniżej kilka ciekawych pomysłów.

Co robić na emeryturze? Propozycje dla kobiet po 60.

Kobiety z reguły mają tendencję do poświęcania się na rzecz innych osób. Emerytura to doskonały moment, by to zmienić. Najważniejsze, by wolną chwilę potrafiły wykorzystać do własnego rozwoju, a realizacja pasji sprawiła im radość. Warto wprowadzić w życie najważniejsze cztery propozycje. 

Zaplanuj czas wolny tylko dla siebie jako kobiety 

Dla wielu kobiet po 60-tce odpoczynek jest najważniejszy. Teraz możesz się wysypiać, a także cieszyć się większymi lub mniejszymi przyjemnościami. Nie przesadzaj ze swoimi obowiązkami. Pamiętaj, że to Twój czas wolny i powinnaś go spędzać tak, jak lubisz najbardziej. Poświęć większą uwagę pielęgnacji swojego ciała, zainteresuj się modą. Nowa stylizacja i kolorowa sukienka podkreślająca Twoją sylwetkę nie tylko odejmą Ci lat, ale dodadzą pewności siebie i kobiecości. A może zdecydujesz się na metamorfozę?

Prowadź życie towarzyskie na emeryturze 

Umów się ze znajomymi na spacer lub spotkanie w kawiarni. Możesz także spróbować czegoś nowego. Nawet jeśli nie masz ochoty na rozmowy, warto pomyśleć o aktywnościach, które sprawiają Ci przyjemność, takich jak warsztaty i zajęcia hobbystyczne (wokalne, plastyczne, muzyczne, sportowe). Namów bliskich na wspólne gry planszowe lub wyprawy z kijkami nordic walking. Korzystaj z zajęć i propozycji kulturalnych skierowanych do osób starszych w swoim mieście. Emerytura to również dobry moment na odnowienie starych znajomości. 

Otwórz się na świat

Niezależnie od tego ile masz lat, bądź otwarta to, co przynosi dzień. Warto pamiętać, by na emeryturze realizować swoje marzenia. Pomyśl o celu, który trudno było ci zrealizować przez nadmiar obowiązków. Teraz gdy jesteś na emeryturze, masz na to czas! Podróżuj w miejsca nowe i bliskie Twojemu sercu. Poznawaj ciekawych ludzi i ich kulturę. Uwieczniaj piękne chwile na fotografiach. To pozwoli Ci doceniać każdy dzień. 

Zaprzyjaźnij się z nowymi technologiami

Może zaczniesz pisać bloga albo dasz się namówić na gry komputerowe? Wiele kobiet na emeryturze nie wyobraża sobie życia bez smartfona i komputera. W sieci możesz rozwijać swoje zainteresowania, uczestniczyć w różnych kursach i webinarach. Dzięki mediom społecznościowym łatwo jest utrzymywać kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Choć spotkania online nie zastąpią nigdy tych twarzą w twarz, dają możliwość spotkań z osobami z różnych stron świata. Korzystaj z tych dobrodziejstw!

Kobieta na emeryturze w modnej stylizacji gra z emerytami w jengę

Jak kobiety mogą aktywnie spędzać czas na emeryturze? Najczęściej wybierane hobby po 60-tce

Każda z pań ma swoje ulubione zajęcie. Jeśli jednak poszukujesz hobby dla siebie, zobacz co robią kobiety dojrzałe na emeryturze. Najczęściej emerytki wybierają takie aktywności jak:

 • pływanie,
 • nordic walking,
 • spacery,
 • podróże,
 • czytanie,
 • fotografia,
 • kolorowanki,
 • moda i pielęgnacja,
 • zielarstwo,
 • taniec towarzyski,
 • dekorowanie ciast,
 • florystyka,
 • malowanie, szkicowanie,
 • zajęcia manualne i tworzenie dekoracji.

Podsumowanie

Kobiety po 60-tce mają możliwość brania udziału w różnych aktywnościach. Mogą chodzić na spacery, uprawiać sporty, grać w gry zespołowe, czytać książki, pisać bloga, oglądać filmy i seriale, interesować się modą. Wszystko zależy od tego, co lubią. Ważne, by kobiety nie zważały na fakt, ile mają lat, ale po prostu cieszyły się życiem. Emerytura to idealny czas na rozwój pasji i zainteresowań! 

Fot. freepik

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz

Czerwiec 14, 2022

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły