Kolorowanki dla dorosłych. Hit czy kit?

Hobby i pasje

Marzec 2, 2022
Kolorowanki dla dorosłych. Hit czy kit?

Coraz większą popularnością cieszą się dziś kolorowanki dla dorosłych. Chociaż wiele osób z nich korzysta, nie brakuje również i takich, którzy nastawieni sią sceptycznie. Szczególnie seniorom wydaje się, że tego typu rozrywka zarezerwowana jest wyłącznie dla dzieci. Jak jest naprawdę? Rozwiewamy wątpliwości razem z dr Barbarą Górnicką-Naszkiewicz, terapeutą zajęciowym i autorką publikacji aktywizacyjnych z serii Super Senior.

 

Kolorowanie to czynność, która kojarzy nam się z najmłodszymi. To oni, nabywając sprawności małej motoryki, w ten sposób przygotowują się do nauki pisania. Przeglądając się bliżej dzieciom widzimy jednak, że ćwiczenie ręki nie jest z ich punktu widzenia najważniejsze, ale dobra zabawa i satysfakcja z ukończonego obrazka. Rzeczywiście, tak zwyczajna czynność jak kolorowanie przynosi więcej korzyści niż się może na pierwszy rzut oka wydawać. Dlaczego zatem nie wykorzystać tego faktu do podniesienia jakości życia seniorów?!

–  Kolorowanie to dobra stymulacja mózgu, koncentracji i doskonały sposób na utrzymanie dobrej sprawności małej motoryki i koordynacji ręka-oko – wyjaśnia dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, autorka publikacji aktywizacyjnych, propagatorka kreatywnego spędzania czasu na emeryturze. – Kolorowanki to jednak coś więcej niż podtrzymywanie najważniejszych dla seniorów sprawności. To przede wszystkim sposób na rozładowanie negatywnych emocji, a co za tym idzie podniesienie jakości życia – dodaje terapeutka.

Nie od dziś wiadomo, że kolorowanie poprawia samopoczucie. Dla osób po 60. roku życia ta forma aktywności daje najwięcej korzyści. Mówi się nawet, że jest to medytacja umysłu, bo mózg wytwarza wówczas fale afla. To oznacza wprowadzenie w stan błogości i uspokojenia. Warto również podkreślić, że kolorowanie daje możliwość rozwoju pasji nawet osobom mocno ograniczonym zdrowotnie czy ruchowo. Kolorowanki pomagają zagospodarować czas seniorom zależnym, leżącym czy izolującym się w domach. Dają im zawsze gwarancję sukcesu, co wzmacnia poczucie kontroli nad własnym życiem. Uczą cierpliwości i są doskonałe nawet dla osób, które nigdy nie rysowały, uważając że nie mają talentu. Jednak nie każda kolorowanka sprawdzi się w przypadku osób na emeryturze.

– Kolorowanki, tak jak wszystkie materiały dla osób starszych, muszą być dostosowane do możliwości seniorów – podkreśla dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz. – Gruby kontur, prosta szata graficzna, poręczny format, ale również uwzględnienie zainteresowań seniorów są bardzo ważne przy doborze odpowiedniej kolorowanki – dodaje.

mandala kolorowanka dla seniorów

 

To właśnie z myślą o możliwościach i potrzebach osób 60+ powstała publikacja „Mandala. Kolorowanka z cytatami motywującymi”. Jest to 100% materiał aktywizacyjny, który ma nie tylko zachęcać do podejmowania kreatywności, ale również motywować do działania, poprzez odpowiednie cytaty.

Publikacja ta jest jedną z części serii Super Senior, o której więcej dowiecie się po kliknięciu w obrazek. Można ją kupić tutaj.Super senior

Materiał Partnera

Marzec 2, 2022

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły