Hobby po sześćdziesiątce. Znajdź pasję zgodną ze swoim typem osobowości!

Hobby i pasje

Maj 6, 2022
Hobby po sześćdziesiątce. Znajdź pasję zgodną ze swoim typem osobowości!

Życie zawodowe i rodzinne nie zawsze pozwala na poświęcanie się hobby. Przejście na emeryturę może być zatem wspaniałą okazją, by znaleźć czas tylko dla siebie. Warto wówczas powrócić do swoich zainteresowań sprzed lat lub spróbować czegoś nowego. Dlaczego należy to zrobić i jakie zajęcia wybrać, gdy dopiero poszukujemy hobby dla siebie? O tym w artykule.

Żyć z pasją znaczy długo i szczęśliwie

Emerytura to doskonały moment na poświęcenie się własnym pasjom. Tego typu aktywność w wieku dojrzałym i starszym przynosi wiele korzyści i satysfakcji. Nie od dziś bowiem wiadomo, że osoby wykorzystujące czas wolny w sposób twórczy, bardzo wysoko oceniają swoje zadowolenie z życia. Szczególnie kobietom hobby daje poczucie szczęścia i spełnienia, a to realnie wpływa na długość i jakość życia. Pasje są doskonałą odskocznią od codzienności i niwelują destrukcyjnie działanie przewlekłego stresu na nasz organizm. Wiele badań wskazuje, że działają przeciwbólowo i są nieocenionym wsparciem w leczeniu chorób, takich jak: nadciśnienie, stany lękowe, nerwica, a nawet depresja.

Niestety, wciąż brakuje społecznej świadomości jak ważny jest to temat. Z raportu Jakość życia osób starszych w Polsce opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że niewiele osób korzysta z aktywnych form spędzania wolnego czasu. Dlatego zachęcam do podejmowania pasji sprzed lat. A jeśli dotąd nie miałaś pasji, ale chciałabyś ją odnaleźć – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

 

Hobby po 60. roku życia a osobowość

Nigdy nie jest za późno na życie z pasją, ale ten pierwszy krok jest najtrudniejszy. Przygotowałam zatem kilka propozycji dla różnych typów osobowości. Wśród nich z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Pamiętaj jednak, że są to tylko sugestie, a wybór powinien zawsze opierać się na Twoich indywidualnych preferencjach.

Melancholik – pasja z głową w chmurach

Jeśli Twoją główną cechą jest refleksyjność i umiłowanie spokoju to hobby dopasowane do Twojej osobowości powinno dawać Ci możliwość rozwoju życia wewnętrznego. Melancholików z reguły pasjonuje podróżowanie i zbieractwo, nierzadko są oni posiadaczami kolekcji pamiątek i bibelotów, do których mają szczególny sentyment. Chętnie też uciekają w świat sztuki – malują, szkicują, grają na instrumentach. Jako osoby wysoce wrażliwe są wspaniałymi artystami i obserwatorami świata, często filozofują. Cenią sobie własny rytm i spokój, dlatego najczęściej rozwijają się w domowym zaciszu. Oglądanie filmów i seriali, pisanie listów, uprawa ogródka, florystyka, zielarstwo czy zwykłe spacerowanie także zaspokoją potrzeby melancholika.

Choleryk i smak rywalizacji

Choleryków cechuje wysoka aktywność, zmienność oraz potrzeba rozładowania emocji. Trzeba podkreślić, że lubią rywalizację i adrenalinę. Idealnym hobby dla nich będzie zatem sport zespołowy, bieganie oraz pływanie. Jeśli jesteś typem choleryka majsterkowanie, remontowanie i renowacja dadzą Ci chwilę wyciszenia i dużą satysfakcję. Z reguły jednak takie osoby wybierają np. strzelectwo, strzelanie z łuku, paintball czy wędrówki po górach. A może dasz się namówić na spróbowanie gier komputerowych, zwłaszcza takich, gdzie dochodzi do rywalizacji między uczestnikami? Z pewnością się wciągniesz!

Puzzle i trening umysłu dla flegmatyka

Jeśli cechuje Cię spokój, opanowanie i bierność najpewniej jesteś typem flegmatyka. Wśród najczęściej wybieranych hobby w tej grupie można wymienić takie, które rozwijają mózg, czyli np. gra w szachy, rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli oraz składanie origami. Flegmatycy nie lubią działać w pośpiechu, dlatego chętnie wędkują, są najlepszymi graczami w golfa, lubią spędzać czas przy stole bilardowym. Doskonale sprawdzi się też czytanie, kolorowanie, rozwiązywanie zagadek, treningi umysłu i łamigłówki.

Sangwinik zawsze w towarzystwie

Towarzyskość, otwartość i przywódczość to najważniejsze cechy sangwinika. Idealne hobby dla niego to takie, podczas którego będzie przebywał wśród innych osób. Doskonale sprawdzą się tu więc zajęcia grupowe przygotowywane przez instytucje kultury: warsztaty teatralne, taniec towarzyski, wspólne gotowanie czy pielgrzymki i wycieczki zorganizowane. Nie bez powodu sangwinicy bardzo chętnie odwiedzają Kluby Seniora i Uniwersytety Trzeciego wieku, gdzie cenią sobie spotkania ze znajomymi. W ich otoczeniu mogą brylować swoją charyzmą, energią i poczuciem humoru. Lubią być w centrum uwagi, więc jak najczęściej chcą wychodzić z domu.

Zobacz także: Rozwój osobisty kobiet dojrzałych. Od czego zacząć?

Podsumowanie

Hobby odgrywa bardzo istotną rolę w życiu każdego człowieka. Życie rodzinne i zawodowe bardzo ogranicza możliwości rozwoju pasji zwłaszcza wśród kobiet, dlatego na emeryturze warto zagospodarować czas wyłącznie dla siebie. Jeśli dotąd nie miałaś pasji, możesz ją łatwo odnaleźć np. na podstawie aktywności pasujących do Twojej osobowości. Pamiętaj jednak, że są to tylko propozycje, a hobby dostosowane powinno być do Twoich możliwości, potrzeb i preferencji. Dopiero wtedy przyniesie dużo radości i satysfakcji.

Fot. freepik.com

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz

Maj 6, 2022

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły