Rozwój osobisty kobiet dojrzałych. Od czego zacząć?

Hobby i pasje

Styczeń 28, 2022
Rozwój osobisty kobiet dojrzałych. Od czego zacząć?

Po przejściu na emeryturę wiele kobiet ma problem z zagospodarowaniem wolnego czasu. Brak wyzwań zawodowych oraz zmniejszenie kontaktów międzyludzkich powodują wycofanie się z życia społecznego i nie pomagają w odnalezieniu się w nowej roli. Emerytura jednak nie musi oznaczać bierności, warto więc zadbać o rozwój osobisty i wypróbować wielu sposobów aktywności. Jak to zrobić? O tym w artykule.

Pułapka czasu wolnego na emeryturze

Zależność między aktywnością ludzi dojrzałych i starszych a ich poczuciem szczęścia jest bardzo duża. Osoby, które wykorzystują czas wolny w sposób twórczy, wysoko oceniają swoje zadowolenie z życia i jego jakość. Realizacja zainteresowań i pasji, na które dotąd nie miały czasu, cieszy teraz szczególnie. Chęć działania i poczucie szczęścia wzajemnie się uzupełniają, przynosząc wyciszenie i dobry nastrój oraz poczucie spełnienia.

Choć pielęgnowanie zainteresowań i rozwój pasji na emeryturze są bardzo istotne przy zachowaniu dobrostanu, to jednak nie każda osoba starsza ma tego świadomość. Raport Jakość życia osób starszych w Polsce przygotowany przez Główny Urząd Statystyczny pokazuje, że niewiele osób korzysta z aktywnych form spędzania wolnego czasu. Aż 93% seniorów codziennie ogląda telewizję, a tylko 57% wolny czas spędza na świeżym powietrzu. Niewielki odsetek stanowią osoby korzystające oferty kulturalnej, a tylko co drugi senior w ciągu ostatnich 12 miesięcy miał w dłoni książkę. Lepiej rzecz ma się do czytania prasy, którą kilka razy w tygodniu miała połowa badanych. Pandemia ograniczyła aktywności towarzyskie, kulturalne i edukacyjne. Dlatego szczególnie dziś ważne jest, aby osoby po 60. roku życia miały świadomość, że warto postawić na rozwój osobisty na emeryturze.

Kobieta aktywna to kobieta szczęśliwa

Mając do dyspozycji dużo wolnego czasu, warto go przeznaczyć tylko dla siebie. Bierne oglądanie telewizji zabiera czas i podcina skrzydła wielu kobietom. Jak zatem poczynić pierwsze kroki w kierunku rozwoju osobistego? Najlepiej małymi krokami!

 

Stwórz planer i zarezerwuj czas dla siebie

Zaplanuj sobie najbliższy tydzień. Wpisz swoje stałe zajęcia w rubryki planera. Pomyśl, co warto w nim zmodyfikować, abyś miała więcej czasu dla siebie. Jeśli okaże się, że oglądnie seriali zabiera Ci cały wieczór – spróbuj zrezygnować z jednego z nich na rzecz dowolnej formy aktywności. A może zbyt wiele czasu poświęcasz swoim bliskim, a zapominasz o sobie? Bądź zatem asertywna i powiadom rodzinę, że jeden wieczór masz wyłącznie dla siebie. Powinni to zrozumieć.

 

Wróć do pasji sprzed lat

Malowanie, fotografia, szycie, makrama, a może pisanie wierszy? W młodości miałaś wiele hobby, ale praca i prowadzenie domu pochłonęły Cię bez reszty… Emerytura to doskonały moment na powrót do pasji sprzed lat! Sięgnij do swojej szuflady i przypomnij sobie, ile radości dawały Ci te małe-wielkie stworzone dzieła. Teraz, po latach, Twoja pasja znów doda Ci skrzydeł – będzie odskocznią od codzienności, na nowo zbuduje wiarę we własne możliwości, poprawi nastrój i wspaniale zrelaksuje. Z każdym dniem poczujesz większą pewność siebie, powiew młodości oraz wigor. Czy to nie pięknie oddać się bez reszty temu, co tak bardzo kochałaś?

 

Korzystaj z różnych propozycji aktywności

Jeśli dotąd nie miałaś hobby, zapoznaj się z lokalną ofertą kulturalną. Zapisz się na Uniwersytet Trzeciego Wieku, odwiedź Klub Seniora, zapytaj o ofertę dla osób 60+ w miejscowym domu kultury. Takie jednostki prowadzą działalność edukacyjną, aktywizacyjną, rozrywkową, a nawet terapeutyczną. Jeśli w Twojej miejscowości nie ma ofert dedykowanych seniorom, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś korzystała z zajęć dostępnych dla wszystkich, np. warsztatów fotograficznych. Gdy masz obawy związane z pandemią, korzystaj z propozycji online. Zapisz się na ciekawy kurs, obejrzyj otwarty wykład, wybierz się do wirtualnego muzeum… Jest tyle możliwości, więc śmiało z nich korzystaj!

 

Bądź aktywna i kreatywna w domu

Wiele osób starszych świadomie wycofuje się z życia społecznego i towarzyskiego. Pandemia jeszcze bardziej nasiliła ten proces. Izolacja domowa nie musi oznaczać bierności i nudy! We własnym mieszkaniu można przecież rozwijać swoje zainteresowania, organizować sobie zajęcia manualne czy przeprowadzać trening sprawności umysłu. Warto wówczas korzystać ze sprawdzonych pomocy, przygotowanych specjalnie z myślą o domowej aktywizacji, takich jak np. publikacje z linii Super Senior, dostępnie w wersji książek, jak i materiałów do druku. Dzięki nim można m.in. rozwijać talent plastyczny, kolorować wyciszające mandale, ćwiczyć koordynację ręka-oko oraz pamięć. Lekka, zabawowa formuła publikacji sprawia, że zadowoleniem korzysta już z nich tysiące osób w całej Polsce.

 

Podsumowanie

Przejście na emeryturę nie musi oznaczać bierności, dlatego dla zachowania dobrostanu należy zadbać o swój rozwój osobisty. Nigdy nie jest za późno na rozwijanie swoich zainteresowań, a życie z pasją daje wiele satysfakcji i ma realny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie oraz kondycję psychiczną. Warto więc zagospodarować czas wyłącznie dla siebie i wrócić do pasji sprzed lat oraz korzystać z lokalnej oferty kulturalnej. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby rozwijać się w domu. Z odpowiednimi materiałami będzie to z pewnością łatwe i satysfakcjonujące.

 

Fot. freepik.com

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz

Styczeń 28, 2022

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły