Joga lekarstwem na starość

Hobby i pasje

Październik 3, 2018
Joga lekarstwem na starość

Joga według mitologii indyjskiej została stworzona przez boga Śiva dla jego żony, by ukochana mogła zachować radość z życia, wieczną młodość i piękne ciało. Zdaniem ekspertów joga szczególnie korzystnie wpływa na kobiety. Wykonywanie asanów (ćwiczeń) przynosi wielkie korzyści dla kobiecego ciała i ducha.

Joga a starość

Zaawansowany wiek powoduje zmiany. Ciało traci sprężystość, staje się słabsze. Utrwalana przez dziesięciolecia niewłaściwa postawa powoduje zmiany w stawach, im mniej się ruszamy, tym szybciej się zużywają.

Żeby poprawić urodę, kondycję, złagodzić stres lub powrócić do dawnej formy możesz codziennie o świcie biegać, jeździć na rowerze, chodzić na basen, lub uprawiać jogę. Nie jest dyscypliną sportu, nie jest religią, może być stylem życia. Kora, wokalistka Maanamu, była wielką propagatorką jogi, uważając, że pozwala zachować młodość ducha i ciała.

Joga jest też programem sprawnościowym obejmującym umysł i ciało. Poprzez ćwiczenia (asany) zwiększamy siłę, równowagę i pewność siebie. Mięśnie nabierają elastyczności. Asany pozytywnie wpływają na cały organizm. Poprawiają pracę wszystkich narządów (mają zbawienny wpływ na układ kostny, trawienny, moczowo-płciowy, oddechowy, chłonny, nerwowy, krążenia). Uprawianie jogi zapewnia lepsze zdrowie i większą witalność na długie lata, niektórzy twierdzą, że przedłuża młodość.


Systematyczne ćwiczenia sprawią, że na starość życie jest łatwiejsze. Jak wynika ze statystyk kobiety po 60-ce uprawiające jogę nie mają problemów z pokonaniem schodów, czy górskich szlaków.

Korzyści z uprawiania jogi:

- Wzmocnienie mięśni.
- Utrata wagi.
- Elastyczne ciało do późnej starości.
- Poprawienie równowagi ciała.
- Ogólne wzmocnienie organizmu.
- Łagodzenie dolegliwości bólowych.

Chcąc osiągnąć wyżej wymienione rezultaty, jedynie co musisz zrobić, to regularnie ćwiczyć. Asany wykonuj we własnym tempie, rób te, które ci odpowiadają, zatrzymuj się, jak poczujesz ból. Możesz praktykować w maksymalnym lub minimalnym zakresie. Możesz zapisać się na kurs, uczyć się z książki czy skorzystać z Internetu.

Podstawowe elementy jogi to: kontrola nad ciałem, kontrola oddechu, wycofanie — oddzielenie od bodźców zewnętrznych, koncentracja, medytacja.

Joga na poprawę figury

Systematyczne ćwiczenia jogi zasadniczo wpływają na opóźnienie starzenia się. Joga odmładza, co do tego prawie nikt nie ma wątpliwości. Kobiety uprawiające jogę twierdzą, że pierwsze zmiany w wyglądzie zauważyły już po kilku tygodniach. U kobiet 60 plus znikają obwisłe pośladki, uda staja się smuklejsze.

Joga na zmarszczki

Joga twarzy to doskonały sposób na pozbycie się zmarszczek, poprawienie owalu twarzy i odjęcie sobie lat. Czy wiesz, że mięśnie twarzy, których jest ponad 50, można wymodelować jak każde inne?. Wykonując codziennie przez 5 minut masaż i odpowiednie ćwiczenia po 2 tygodniach osiągniesz efekt podobny do liftingu, zapobiegniesz tzw. chomiczkom i zmarszczkom na szyi. Ćwiczenia te spowodują, że będziesz wyglądać o parę lat młodziej. Spokój, relaks i zadowolenie, odczujesz od razu po ćwiczeniach, stan ten będzie również widoczny na twojej twarzy. Zrelaksowana, wypoczęta i zadowolona jak za dawnych lat. Z biegiem czasu już na pierwszy rzut oka będziesz wyglądała na piękną, pozbawianą kompleksów, spokojną i pewną siebie kobietę.

Przeciwzmarszczkowe asany

Jak pozbyć się kurzych łapek
- Przy nieruchomej twarzy gałkami oczu wykonuj kwadraty.
- Palce wskazujące przyłóż do zewnętrznych kącików oczu i patrząc przed siebie, mocno mruż powieki.
- Ćwiczenia powtarzaj, wykonuj przez kilka sekund, po czym rozluźniaj mięśnie.

Na opadające kąciki ust
- Nabierając powietrza do ust, postaraj się je przepychać z lewego do prawego policzka.
- Policzki wciągnij, a usta ułóż w dzióbek, jest to tzw. rybka.
- Palce wskazujące umieść na kącikach ust, unieś je i wypychaj jak do pocałunku.
- Unosząc kąciki ust podczas uśmiechu, uruchamiamy pracę mięśni, dzięki czemu są napięte i zyskują jędrność, dlatego często się uśmiechaj.

Joga hormonalna

Na jogę hormonalną składa się cykl ćwiczeń połączonych z odpowiednim oddychaniem. Asany te pobudzają żeńskie gruczoły, normując gospodarkę hormonalną. Minimalizują objawy napięcia przedmiesiączkowego i łagodzą typowe objawy menopauzy, takie jak: zaburzenia snu, uderzenia gorąca, kołatanie serca czy obniżone libido.

Podstawowe pozycje w jodze

Podstawowe pozycje to: pozycja stojąca, siedząca i skrętna
Pozycja stojąca ma działanie wzmacniające nogi, nadaje ciału elastyczności, rozgrzewa mięśnie.
W pozycji stojącej główną rolę odgrywa sposób połączenia stóp z podłożem i napięcie nóg. Im mocniej i równomierniej pracują mięśnie nóg, tym lepiej funkcjonują stawy kolan i bioder. Zapobiega to ich zwyrodnieniu lub całkowicie eliminuje te schorzenia.
Pozycja siedząca odblokowuje biodra, kolana i pachwiny uelastyczniając je.
Siedzenie prosto sprzyja ruchomości bioder, pachwin, kolan i stawów skokowych. Ponadto wpływa stabilizująco na kręgosłup i usuwa napięcie w przeponie. Skłony do przodu odciążają narządy podbrzusza i serca. Obniżają ciśnienie krwi, puls.
Skrętne pozycje jogi docierają do mięśni głębokich kręgosłupa i poruszają poszczególne kręgi. Skręty mają wpływ na krążenie krwi w miednicy i brzuchu. Żołądek, jelito cienkie i grube są masowane, poprawia się trawienie i wydalanie. Zapobiegają dolegliwościom artretycznym kolan i kostek.
Pozycje odwrócone ułatwiają przepływ powrotny krwi z nóg i odciążają żylaki. Asany te przeciwdziałają także obniżaniu się narządów, działają rozluźniająco, korzystnie wpływają na system nerwowy. Wygięcia do tyłu „odżywiają” kręgosłup.

Jak się zrelaksować

- Weź głęboki wdech, wstrzymaj powietrze, naprężając mięśnie szyi i twarzy, równocześnie zaciśnij pięści.
- Wydychając powietrze, maksymalnie wysuń język, szeroko otwórz oczy, pięści rozluźnij.
Ćwiczenia wykonuj systematycznie.

 

Zofia Klasik

Październik 3, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły