Słodki azyl - dom na zgłoszenie do 35 m2 powierzchni zabudowy

Aranżacje

Grudzień 3, 2019
Słodki azyl - dom na zgłoszenie do 35 m2 powierzchni zabudowy

Marzysz o zacisznej przystani, w której można odpocząć od zgiełku miasta, uciążliwych rodzinnych tarć, obowiązków, których wzięłaś na siebie za dużo? Mamy rozwiązanie, to dom na zgłoszenie do 35 metrów kwadratowych powierzchni zabudowy.

O co w tym chodzi?

Od 2015 roku uproszczono procedury administracyjne związane z pozwoleniem na budowę. Dla małych budynków do 35 m2 powierzchni zabudowy, mierzonej po zewnętrznym obrysie ścian, takich jak garaże, budynki gospodarcze oraz domki rekreacji indywidualnej dopuszcza się zgłoszenie na podstawie formularza zgłoszenia, projektu na zgłoszenie oraz usytuowania planowanej inwestycji na wyrysie z mapy zasadniczej. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia i nieoprotestowania go jest odpowiednie usytuowanie budynku na działce, zachowując odstępy od granicy (3 m, gdy nie ma drzwi i okien w ścianie skierowanej do granicy oraz 4 m gdy otwory są). 

 

Co można postawić na zgłoszenie?

Na podstawie zgłoszenia można postawić garaż, budynek gospodarczy lub budynek rekreacji indywidualnej, czyli dom letniskowy. I ta ostatnia opcja powinna najbardziej zainteresować Czytelniczki KobietyPo60. Stosunkowo niedużym kosztem ok. 100 000 zł a nawet 75 000 metodą gospodarczą można uwić sobie wymarzone gniazdko. 

Jaki ma być dom na zgłoszenie? 

Musi być parterowy i wolno stojący. Nie może mieć użytkowego poddasza, na które wiodą pełne schody zabiegowe. Nie może mieć piwnicy. Do zagospodarowania pozostaje tylko parter. Pewnym wybiegiem pozostaje antresola, której status w prawodawstwie nie jest unormowany. Nie jest zaliczana do kondygnacji, ale nie mogą na nią prowadzić pełne schody. Warunkiem uznania częściowego stropu za antresolę jest jej rozmiar, nie mogący w pełni pokrywać się z powierzchnią parteru. Taki dom może być ocieplony, wszystkie przegrody budowlane takie jak dach, ściany zewnętrzne mogą zostać docieplone wełną mineralną i styropianem lub innym materiałem termoizolacyjnym. Dowolna pozostaje również technologia wykonania murowana, szkieletowa drewniana, z bali drewnianych lub modułowych ścian. Często na stronach podawana jest też błędna informacja, że budynek musi mieć do 5 m wysokości. Taki zapis obowiązuje tylko w Rodzinnych Ogródkach Działkowych, a dla działek budowlanych istotne są warunki zabudowy lub plan miejscowy.

Jaka jest kolejność działań?

1. Trzeba mieć działkę budowlaną na wyłączność.

2. Trzeba zapoznać się z planem miejscowym lub wystąpić o warunki zabudowy. Zdarza się, że  plan miejscowy nie dopuszcza lokowania na działce domków letniskowych. Występujemy wtedy  w Wydziale Geodezji i Architektury lub innym, do którego obowiązków należy kartografia i ewidencja gminy o wyrys z mapy zasadniczej. To koszt ok. 30-50 zł.

3. Szukamy projektu. Redakcja poleca kolekcję projektów domów letniskowych na zgłoszenie do 35 metrów kwadratowych z serii LIDO z pracowni projektowej PRO-ARTE. Do zgłoszenia nadają się wersje LIDO A, LIDO A OC, LIDO 2 A, LIDO 2 A OC, LIDO 3 A, LIDO 3 A OC. Warianty A są pozbawione dodatkowego docieplenia, a wersje OC są w nie wyposażone. Poza tym projekty można zamówić zarówno w technologii murowanej jak i szkieletowej. Więcej o projektach domków dowiesz się na stronie pracowni PRO-ARTE. 

4. Udajemy się do urzędu z formularzem, wyrysem z mapy z naniesionym usytuowaniem planowanej inwestycji i projektem, by dokonać zgłoszenia. 

5. Czekamy miesiąc, jeśli w tym czasie nie przyjdzie z urzędu/starostwa pismo z protestem w sprawie zgłoszenia, to możemy budować. 

Redakcja

Grudzień 3, 2019

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły