Kuchnia w stylu prowansalskim, czyli sielska elegancja

Aranżacje

Czerwiec 26, 2018
Kuchnia w stylu prowansalskim, czyli sielska elegancja

Czar i urok prowansalskiej kuchni nie przemija od czasów, kiedy była sercem domu. To właśnie w kuchni spotykali się najbliżsi, aby wspólnie się posilić, pracować i odpoczywać. Sąsiadowały tu ze sobą, topornie obrobiony kamień kominka, pociemniałe drewno mebli, lśniąca porcelana w jasnych odcieniach słonecznej żółci, czy szmaragdowej zieleni, oraz mocno zdobione tekstylia. Wrażenie przytulności, jakie sprawia kuchnia urządzona w stylu prowansalskim, nie wynika wyłącznie z kultywowania dawnych tradycji. Współczesne sprzęty i urządzenia pasują do wiejskiego stylu, spełniając jednocześnie wymogi nowoczesności.

Kuchnia w stylu prowansalskim jest połączeniem sielskiego klimatu francuskiej wsi, funkcjonalności, oraz wyszukanej elegancji tworzonej za pomocą przytulnych tkanin, bibelotów
i sprzętów codziennego użytku

Ściany w stylu prowansalskim

kuchnia w stylu prowansalskim

 

Ściany to element architektoniczny decydujący o tym, czy wnętrzu można przypisać cechy rustykalne. Tło, czyli kolor i faktura ścian, budują atmosferę. W kuchni prowansalskiej dostrzega się wpływ barw pejzażu, które tworzą atmosferę ciepła i przytulności. Z kamieniołomów francuskiej miejscowości Roussillon pochodzi naturalny barwnik, ochra, w odcieniach od jasnożółtego do oranżu. Nanosi się go na wysokie sufity, grube, nierówne i porowate ściany, które często przecierane  są wapnem, dzięki czemu  kolory jaśnieją. Bywa, że ściany są tylko pobielone.

Charakterystyczne dla kuchni prowansalskiej są rozmaite, błyszczące kafle, wykonywane z gliny szamotowej, w kolorze beżowym, szkarłatnym, lub cytrynowym. Pokrywa się nimi ściany nad blatem kuchennym, natomiast kafelki we wzory, występują pojedynczo rozrzucone w charakterystycznym artystycznym nieładzie. Liczący sto lat prowansalski wiejski styl nie traci na popularności. Chcesz uzyskać sielską atmosferę wnętrza - połącz nowoczesne materiały, faktury i kolory z tradycyjnymi. Drewniana belka doskonale współgra z cementowymi, pobielonymi  ścianami i przygaszonymi kolorami.

Podłoga w kuchni prowansalskiej

czy to jeszcze Prowansja?

 

Podłogi mogą być wyłożone rudą terakotą o rozmaitej teksturze, w zielono-czerwoną szachownicę, lub kamieniem o różnych rozmiarach. Podłoga w stylu prowansalskim to również naturalne, czasem bielone, długie, nierówno heblowane deski, ze skazami i sękami. Nie muszą błyszczeć, więc najlepiej je natrzeć olejem, który uwydatnia strukturę drewna, jest to również doskonała metoda impregnacji. Chcesz, by podłoga w kuchni przypominała tę z Prowansji, zastąp drewno dobrze dobraną imitacją laminowanych paneli w kolorze np. jesionu czy dębu w jak najjaśniejszych odcieniach. 

Meble w stylu prowansalskim

w stylu prowansalskim

 

Urok prowansalskiej kuchni polega na prostych meblach przeznaczonych do przechowywania żywności, oraz dużej  ilości otwartych półek eksponujących sprzęty i zastawę kuchenną. Meble kuchenne - kredensy, krzesła, bufety na ogół są z dębu, sosny, lub brzozy, a szafy z drewna orzechowego - często ozdobione reliefem przedstawiającym owoce, lub liście. W tańszej wersji, sprzęty malowane są w kwiaty, kokardy, owoce, a umeblowanie uzupełniane prostymi kuchennymi stołami, oraz ławami. Na stołach stawiane są świeże kwiaty, a stojące przy nich krzesła mają wyplatane siedzenia. W kredensach gości  lśniąca porcelana. Na parapetach w starych donicach rosną świeże zioła, a suszone, przewiązane kokardką wieszane są na kuchennych ścianach. Domowe sprzęty z drewna owocowego, lub orzechowego nierzadko zdobione na żółto, zielono, lub niebiesko.

Efekt kuchni w stylu prowansalskim możesz osiągnąć jeżeli  lśniące garnki i patelnie ze stali nierdzewnej, gładkie lodówki i nowoczesne kuchenki zestawisz z ciepłymi barwami ścian i podłóg, dekoracyjnymi kafelkami, oraz drewnianymi jasnymi frontami mebli. Możesz przetrzeć je na biało, niebiesko, lub w łagodnym odcieniu turkusu.  Stare, wyszukane na strychu stoły, czy drzwi, dobrze wyglądają w sąsiedztwie mebli  pokrytych. Nie zagracaj kuchni, bibelotom wyznacz jedno miejsce i dokładnie przemyśl ich usytuowanie, niech nie będzie przypadkowe, w przeciwnym razie stworzysz męczący chaos. Nie zapominaj o oryginalnych dodatkach, które możesz samodzielnie personalizować, ozdabiać osobistymi wzorami, czy drobiazgami. Jeżeli twoja kuchnia będzie miała duszę to osiągniesz zamierzony efekt. 

 

Tkaniny w kuchni prowansalskiej 

Kuchnia prowansalska nie mogłaby istnieć bez pięknych tekstyliów. Len, wełna, kreton, żakardy są inspirowane naturą i świetnie harmonizują z drewnem o surowej fakturze. Zapewniają ciepłą atmosferę wnętrza. Z lnu powstają pokrowce na krzesła, serwetki, zasłony, czy rolety. Kretony to bawełniane tkaniny o płóciennym splocie, farbowane w kolorowe wzory. Przyozdabia się nimi okna kuchenne. Narzuty wykonywane są z boutis, (jest to pikowana tkanina, która wywodzi się z Prowansji, często zdobiona haftami kwiatów lawendy i róż). Materiały te utrzymywane są w różnych odcieniach fioletu, różu, zieleni, kobaltu, błękitu i żółtego, a także bieli zgaszonej beżem. We wnętrzach prowansalskich często też spotykamy małe geometryczne wzory jak groszki, lub drobne paski. Na poduszkach i obrusach pojawiają się francuskie cytaty napisane ozdobną, romantyczną czcionką.

współczesne meble prowansalskie

 

Kolory w kuchni prowansalskiej 

Ściany malowane zgaszoną bielą, lub na błękitem dobrze współgrają z białymi, oraz fioletami bibelotami. W podobnej gamie kolorystycznej powinna być utrzymana ceramika. Równie często spotykany w Prowansji jest kolor szary, który harmonizuje z kamiennymi ścianami i posadzkami, oraz stanowi doskonałe tło dla bielonych mebli. Ściany maluje się również zielenią oliwkową, która nawiązuje do gajów oliwnych, będących jednym z symboli Prowansji. Przykładem rozmaitości kolorystycznej w prowansalskiej kuchni, jest zestawienie błyszczących kafelków żółtych, zielonych i purpurowych. Kaflami w tej kolorystyce wykleja się przestrzeń, wokół kominka. Kolejnym wielobarwnym elementem w prowansalskiej kuchni jest wspomniana wcześniej podłoga, oraz tkaniny.

Zofia Klasik

Czerwiec 26, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły