Budowa domu po 60, czy to możliwe w tym wieku?

Aranżacje

Sierpień 13, 2018
Budowa domu po 60, czy to możliwe w tym wieku?

Dom z ogrodem z dala od miejskiego zgiełku, z dużym tarasem i Ty siedząca na wygodnym fotelu z kubkiem kawy i książką. Wokół cisza, spokój, zieleń, woń pachnących róż i lawendy. Pies radośnie merdający ogonem i kot wylegujący się na słońcu. Czyż to nie marzenia wielu kobiet?. Marzenia, które towarzyszą ci od..... zawsze. Czy się mogą urzeczywistnić?. Przecież masz na karku 60 lat. Nikt nie mówi, że będzie łatwo! Budowa to wyzwanie, pot, krew i łzy, ale też fascynująca przygoda.

Jeżeli Masz czas i chęci, jesteś w miarę zdrowa, to plan wypali. Teraz musisz określić potrzeby, ocenić możliwości i przygotować się na podejmowanie niejednokrotnie karkołomnych decyzji.


Emerytura, często uświadamia, że masz dosyć życia w głośnym, pełnym pospiechu mieście. Ucieczka z miasta na jego obrzeża lub na wieś jest częstym rozwiązaniem wśród seniorów na całym świecie, również u nas. Jako kobieta po 60 zastanawiasz się, czy jeszcze coś od życia ci się należy. Miotają Tobą wątpliwości, czy to na pewno odpowiednia pora na realizacje marzeń, ale jak nie teraz, to kiedy?. Wcześniej zajmowała Cię praca, obowiązki domowe, być może dzieci. Przecież masz przed sobą prawie, jeszcze 20 lat życia, które można wspaniale spożytkować i zdążyć nacieszyć się zrealizowanymi marzeniami. Jeżeli taka myśl będzie ci przyświecać, to ci się uda. Zmiany działają stymulująco, więc pora zacząć.
Budowa domu na obrzeżach miasta, czy na wsi kosztuje prawie tyle samo co mieszkanie w mieście. Możesz go budować etapami, zaciągając kredyt, albo sprzedać obecne mieszkanie. Jeżeli jesteś sama, to z jednej strony super, bo męska płeć w większości ceni sobie „święty spokój”, ale z drugiej, każda para rąk jest na wagę złota, a jeżeli do tego Twój partner jest tak zwaną złotą rączką, to wygrałaś los na loterii i połowa sukcesu już za Tobą.

 

Jaka działka dla ciebie
Choć im dalej od centrum to ceny działek niższe, to jednak nie wybieraj całkowitego odludzia. Lokalizacja to najistotniejsze kryterium przy wyborze działki. Wybierz płaski teren, w kształcie kwadratu lub prostokąta, bez drzew zacieniających budynek. Powierzchnia działki od 500 do 1000 m2 będzie idealna. Koniecznie z dostępem do sieci wodociągowej, elektrycznej, kanalizacyjnej czy gazowej oraz blisko drogi publicznej. W pobliżu musi znajdować się apteka, dostęp do lekarza i sklepy. Przed kupnem działki, sprawdź plany zagospodarowania przestrzennego i księgi wieczyste, zwróć uwagę czy nieruchomość nie jest obciążona np. służebnością albo hipoteką. Umowę kupna- sprzedaży będziesz podpisywała u notariusza.

Zrób kosztorys
Możesz kupić gotowy projekt domu w dowolnej technologii: tradycyjnej, szkieletowej, drewnianej czy z bali. Dzięki kosztorysowi ocenisz możliwości finansowe. Szacunkowo za jeden metr kwadratowy budowy musimy zapłacić od 2,5 do 3 tys. zł netto. Dla przykładu dom parterowy z poddaszem o powierzchni niecałe 100 m2 może kosztować 163 tys. zł.

Kredyt

To ile kredytu zaproponuje ci bank, zależy od wieku, wysokości i regularności wpłat oraz od historii kredytowej. BIG podaje, że seniorzy po 60+ dobrze wywiązują się ze swoich zobowiązań. Po spełnieniu paru warunków większość banków udziela im kredytów. W wieku 70+ również, ale w niezbyt wygórowanej kwocie i maksymalnie na 8 lat (zależy od banku)
Wybierz optymalnie 2 banki i sprawdź, które spełniają twoje potrzeby. W banku uzyskasz informacje o wysokości i warunkach kredytu oraz wymaganej dokumentacji, którą musisz dostarczyć. Decyzję bank powinien podjąć w przeciągu kilku dni.

 

Jaki dom dla ciebie

Jesteś wolna, dzieci odfrunęły, a może masz rozwód za sobą, więc nowy dom dopasuj do nowej sytuacji, w jakiej się znalazłaś.
Powinien być niezbyt duży, ekonomiczny, powinien odzwierciedlać Twoje potrzeby i Twój gust.
Budując dom, weź pod uwagę wygodę, najlepszy będzie dom parterowy, nie trzeba chodzić po schodach, w jednej zwartej bryle z garażem, z którego wchodzisz prosto do domu np. z zakupami. Dobrze jest wydzielić w garażu małą spiżarnię w celu pozostawienia części zakupów. Warto wygospodarować przestrzeń np. w kotłowni na pralnię czy gospodarczą kuchnię. Jako kobieta 60 + starannie oszacuj wielkość domu, biorąc pod uwagę z jednej strony komfort, z drugiej zaś, koszty budowy, a przede wszystkim eksploatacji. Na emeryturze budżet nie jest zbyt duży, a ergonomia na wagę złota.
Duże przeszklenia umieść od strony południowej lub południowo-zachodniej, tam też zaplanuj ogród, taki, żeby mieć jak najmniej pracy. Mając nawet minimalną działkę, znajdziesz miejsce na kwiaty i warzywnik, może odkryjesz w sobie pasje ogrodnika. Pielęgnując ogród, będziesz potrzebowała odpowiedniego sprzętu, mebli ogrodowych, więc na to potrzeba schowka.

Plan domu 

Zwróć uwagę na ergonomię, (dostosowanie możliwości, rozwiązań do potrzeb człowieka) na ewentualne w przyszłości niepełnosprawności, ograniczenia ruchowe. Rozplanuj dom tak, żeby uniknąć różnic w poziomach, progów, czy schodów. Otwory okienne umieść na wysokości 60 cm, wtedy z pozycji siedzącej łatwiej obserwować otoczenie. Przy projektowaniu domu postaraj się, żeby był bezobsługowy, np. elewacja z drewna, choć piękna, wymaga konserwacji, więc zainwestuj w trwałe i solidne materiały wykończeniowe. Praktycznie zagospodaruj otoczenie, z podjazdem do garażu. Maksymalnie zminimalizuj koszty utrzymania, szczególnie ogrzewania, ograniczając straty ciepła. Ciepło ucieka przez kanały wentylacyjne, otwory okienne i drzwiowe. Wybierz rozwiązania energooszczędne. Wszystkie te zabiegi przyczynią się do obniżania rachunków.
Jeżeli zastosujesz ogrzewanie na stałe paliwo, to piec musisz zamontować w kotłowni, natomiast przy np. ogrzewaniu gazowym, kocioł można umieścić w łazience. Rozważ alternatywny sposób ogrzewania, np. panele słoneczne czy kominkowe, a wiatę na drewno umieść zaraz przy garażu. Innym rozwiązaniem, niestety drogim, jest inwestycja w pompę ciepła oraz wentylację mechaniczną, wtedy nie potrzebujesz kotłowni i kominów.

 

Urządzamy wnętrze

Przestrzeń również zaplanuj z myślą o ewentualnych niepełnosprawnościach, które niestety są nabywane z wiekiem. Dobrze zaplanowana powierzchnia mieszkalna pomoże uniknąć wypadków i urazów, samodzielne funkcjonowanie do późnej starości, co podnosi poczucie wartości. Otwory drzwiowe powinny mieć minimum 100 cm, najlepiej bez progów albo nie wyższe niż 2 cm. Przejścia między ścianami a meblami to minimum 90 cm a najlepiej do 120 – gwarantuje to poruszanie się np. na wózku. Kuchnia ergonomiczna niech będzie z podziałem na strefy. Szafki najlepiej typu cargo (nie trzeba się schylać). Stół postaw w kuchni, umożliwi ci to przygotowywanie posiłków na siedząco. Pamiętaj o antypoślizgowej podłodze. W łazience w celu łatwiejszego poruszania się, zamiast brodzika wyprofiluj podłogę w stronę ścieku, a prysznic oddziel szybą hartowaną. Zamontuj uchwyty w łazience i siedzisko pod prysznicem. Zwróć uwagę na to, żeby łazienka znalazła się przy twojej sypialni, a druga niech będzie ogólnie dostępna.


Budując dom, masz możliwości oszczędzania, począwszy od projektu domu, przez wybrane technologie czy materiały budowane. Spore oszczędności możesz uzyskać, budując systemem gospodarczym.

 

Zofia Klasik

Sierpień 13, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły