Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Aranżacje

Maj 30, 2018
Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski od lat jest ceniony za prostą formę i harmonię. Ekologiczne materiały, wszechobecna bieli i minimalizm sprawiają, że króluje w trendach wnętrzarskich niezmiennie od kilku lat. Pokochaliśmy go również za wygodę, elegancję i harmonię. A czy wiesz jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim

 

Sufit, ściany i podłoga

Sufit w stylu skandynawskim jest najczęściej malowany na biało. Jednak w tegorocznych trendach pojawiają się odważne aranżacje sufitu, zaś dekoratorzy traktują go jak piątą ścianę do dekoracji. Dlaczego, by więc nie zaszaleć i nie stworzyć sufitu mieszczącego się w skandynawskich ramach, ale podążającego za wnętrzarskimi trendami 2018.

Modny sufit w stylu skandynawskim

Dekoracja sufitu w stylu skandynawskim nie powinna być zbyt wyszukana i krzycząca, postawmy więc na kolorowe belki sufitowe. Do wyboru mamy wszystkie barwy ziemi i ich pochodne. Nasze belki będą w kilku kolorach: jasny popiel, beż jednak w zimnej tonacji, tradycyjną zieleń zamienimy na przybrudzony turkus, ponownie popiel, jasny odcień grafitu. W tej aranżacji cały sufit malujemy na biało, najlepiej sprawdzi się farba matowa, która nie będzie odbijać kolorowych belek. Kolor ścian to również biel, na dużym metrażu możemy się pokusić o przyklejenie tapety w pasy na jednej ze ścian, jednak kolory nie powinny się różnić od tych na suficie. Podłoga w stylu skandynawskim jest najczęściej drewniana, a deski woskowane. Na podłodze w naszej aranżacji znajdą się laminowane panele podłogowe w odcieniu naturalnego drewna. Osoby ceniące luksus i naturalne materiały zachęcamy do położenia korkowych paneli podłogowych, które dostępne są w wielu wzorach i kolorach, oraz znacznie trwalsze od laminowanych.

Modne meble w stylu skandynawskim

 

Meble w stylu skandynawskim zachwycają prostą formą i brakiem wyszukanych dodatków. Ich główną zaletą jest funkcjonalność. W naszej aranżacji znajdzie się biały, lakierowany stolik RTV z pogrubionym blatem imitującym drewno, na nóżkach przypominających masywne kwadratowe, drewniane klocki. Połączenie bieli z pogrubionymi elementami drewna jest ukłonem w kierunku tegorocznych trendów w aranżacji wnętrz. Na przeciwnej ścianie ustawimy dwie nowoczesne komody z białego lakieru, z kwadratowymi drzwiczkami nieco wystającymi przed ramiona skrzyni. Blat, oraz skrzynia są wykonane z białej, lakierowanej płyty MDF, natomiast szafki z tej imitującej drewno.  Uzupełnieniem całości jest duża, wygodna biała, albo popielata kanapa z ozdobnymi poduszkami. Stolik kawowy w naszym salonie będzie wykonany w całości z naturalnego drewna, lub płyty MDF imitującej ten materiał. Jeśli powierzchnia na to pozwala, warto wydzielić strefę jadalnianą. W tej części salonu znajdzie się biały stół na wysoki połysk i krzesła nawiązujące do tych z PRL- u z białymi siedziskami z tworzywa sztucznego i drewnianymi nogami. Wybór krzeseł nie jest przypadkowy, gdyż to właśnie ten model triumfuje w 2018 roku na portalu Printerest. Aranżując kącik jadalniany należy pamiętać o odrębnym oświetleniu, które powinno znajdować się nad stołem. W tym wypadku również polecamy wiszącą, prostą w formie lampę z białym, lub stalowym abażurem.

Oświetlenie w stylu skandynawskim

Oświetlenie w skandynawskim salonie, również nie powinno być zbyt ozdobne. Jako, że nasz salon został podzielony na dwie strefy powinny znaleźć się w nim dwa rodzaje oświetlenia. Jedno w strefie wypoczynkowej. W tym wypadku polecamy gustowny plafon utrzymany w stylu skandynawskim, lub halogeny montowane pomiędzy belkami podsufitowymi. W strefie jadalnianej oświetlenie powinno znajdować się nad centralnym punktem stołu. Światło nie musi być rozproszone na boki, wystarczy by dobrze oświetlało stół i znajdujące się na nim potrawy.

 

Tkaniny w stylu skandynawskim

Odpowiedni wybór tkanin ma w tym stylu kluczowe znaczenie, najlepiej więc sprawdzą się naturalne materiały typu, len grubo pleciony, płótno. Jako, że w aranżacjach w stylu skandynawskim królują barwy ziemi, proponujemy powtórzenie kolorów tych zastosowanych na belkach podsufitowych. Przy czym kolor zasłon powinien być uzależniony od stopnia nasłonecznienia salonu. Jeśli do pomieszczenia wpada dużo światła dziennego zasłony mogą być połączeniem zimnego brązu, beżu i ciemnego turkusu. Jednak uwaga, w stylu skandy nie wybieramy tych o kwiecistym wzorze, stawiamy na prostotę, dlatego pasy lepiej wpiszą się w całą aranżację. W ciemniejszym pomieszczeniu sprawdzą się jasne zasłony beżowe, lub białe, które dodatkowo rozjaśnią pomieszczenie. W kąciku jadalnianym również możemy dodać prosty obrus, lub bieżnik, tym bardziej, że proponowane krzesła i stół są dosyć surowe. Ocieplić tą strefę może więc tkanina na stole. Jeśli bieżnik to prosty, grubo pleciony w barwach ziemi. Obrus, w tym wypadku możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa, jednak nie przesadzajmy w końcu to styl skandynawski. Jeśli kwiaty to te proste i w nowoczesnym wzornictwie na gładkim tle. Kolorystyka również powinna być utrzymana w barwach ziemi. Dywan, albo chodnik, który zdecydowanie bardziej pasuje do tego trendu wnętrzarskiego również powinien mieć gruby splot. Wzór pasy, lub gładki. Jednak uwaga, jeżeli w pomieszczeniu znalazła się tapeta w pasy i takie też zasłony chodnik niech będzie gładki w neutralnej barwie. Nie obawiajcie się, że pozbawiona koloru tkanina na podłodze będzie nijaka i brzydka. Całą urodą takiego chodnika jest faktura, czasy kwiecistych, wełnianych dywanów  minęły. Natomiast w salonie z gładkimi zasłonami i ścianami możemy zaszaleć i powtórzyć kolory z belek podsufitowych. A nawet więcej zastosować mocniejszy i nieco żywszy turkus, który ożywi pomieszczenie.

 

Dodatki w stylu skandynawskim

Dodatki w stylu skandynawskim powinna charakteryzować prosta forma, brak wyszukanych kształtów i wielobarwności. W takiej aranżacji najlepiej sprawdzą się białe, szare i turkusowe, masywne ramki na zdjęcia. Mogą zostać zawieszone na ścianie w strefie jadalnianej, a także poustawiane na komodach. Doskonałym pomysłem są również ozdobne poduszki rattanowe lub wiklinowe koszyki z na drobiazgi i ozdoby wykonane z korka.

Redakcja

Maj 30, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły