Poradnik perfekcyjnej gospodyni - domowe triki i porady w pigułce cz II

Porady

Maj 29, 2018
Poradnik perfekcyjnej gospodyni - domowe triki i porady w pigułce cz II

Czy wiesz, że większą część chemii domowej możesz zastąpić naturalnymi środkami, które posiadasz w domu? Żeby mieć czysty, wolny od bakterii i lśniący dom nie musisz korzystać z drogich środków do czyszczenia, które nie tylko niejednokrotnie niszczą dłonie, mają też niekorzystny wpływ na zdrowie i środowisko. Poniżej przedstawiamy kilka domowych trików, dzięki którym szybko i skutecznie wyczyścisz kamień, rdzę i zacieki, a także poprawisz kondycję mebli.

Kamień i rdzę usuniesz bez szorowania

Poniżej przedstawiamy dwa sposoby na pozbycie się kamienia i rdzy bez szorowania

 - wystarczy pomieszać 4 łyżeczki sody oczyszczonej z 5 łyżkami octu.
 - wusującą tabletkę do czyszczenia protez rozpuszczoną w szklance wody

Bateria w kuchni i łazience 

Nasącz w przygotowanym roztworze płatki kosmetyczne i owiń nimi miejsce pokryte kamieniem i rdzą. Pozostaw na 15- 20 minut, a potem spłucz, jeśli nadal widzisz osad,  przetrzyj to miejsce gąbką z wodą, a otrzymasz pięknie lśniącą powierzchnię.

Słuchawka prysznicowa

Będzie lśnić jak nowa, jeśli wlejesz do woreczka plastikowego podany powyżej roztwór, zamieścisz w nim słuchawkę, szczelnie owiniesz gumką, lub sznurkiem i pozostawisz na 2 godziny. Po tym czasie najpierw przetrzyj całą słuchawkę wilgotną gąbką, a następnie dokładnie spłucz pod kranem. Ostatni krok to oczyszczenie otworów, przez które leci wody, wystarczy odkręcić wodę i poczekać aż ciśnienie pozbędzie się resztek kamienia.

Rdzawe zacieki na wannie i umywalce

Usuniesz w podobny sposób jak te na armaturze, oczywiście nie rób całej kąpieli z podanych powyżej roztworów, wystarczy nałożyć wybraną mieszankę za pomocą miękkiej szmatki na rdzawe zacieki i pozostawić na 60 min.

 

Brudne Fugi 

 Jasne fugi w kuchni i łazience bardzo często ciemnieją, po części za sprawą kurzu, po części za sprawą wilgoci. Warto je od czasu do czasu wyczyścić, po pierwsze ze względu na walory estetyczne, po drugie możesz być pewna, że kolonizują je grzyby i różne bakterie. Fugi również wyczyścisz jednym z podanych roztworów. Pamiętaj jednak, że w przypadku tych na ścianie nie ominie Cię praca. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie gęstego roztworu i wcieranie go w fugi szczoteczką do zębów. Po kilkunastu minutach tą samą szczoteczką bez użycia siły pozbędziesz się całego nalotu z kurzu, wilgoci i ewentualnych kolonii bakterii i grzybów.

Lustro i kabina prysznicowa 

Wyczyścisz w kilka minut, jeśli zamiast tradycyjnego płynu do okien użyjesz wody z octem, w proporcji 1:1. Nasącz ręcznik papierowy roztworem i nałóż go na powierzchnię do mycia. Po kilkunastu sekundach tym samym ręcznikiem zbierz cały brud i ewentualne tłuste plamy. Teraz kolejnym nasączony ręcznikiem ponownie przetrzyj lustro, bądź kabinę. Ostatni krok to spłukanie, tym razem nasączonym czystą wodą ręcznikiem i wytarcie do sucha. 

Kuchenka i okap

Płyta do gotowania, okap i piekarnik ze stali nierdzewnej i szkła również szybko i skutecznie umyjesz octem. Pozbędziesz się w ten sposób zacieków, tłustych plam i zaschniętych resztek z gotowania. Jeśli na okapie ze stali nierdzewnej po każdorazowym użyciu detergentu i octu pojawiają się smugi, możesz je zamaskować oliwką kosmetyczną, lub jadalną. Wystarczy, że nasączoną bawełnianą szmatką przetrzesz okap. Tak pielęgnowany będzie lśnił jak nowy.

Stosując ocet do sprzątania  nie zapominaj by wszystkie czynności wykonywać w rękawiczkach, w przeciwnym razie przesuszysz skórę na dłoniach.

Super porada

Jak usunąć rysy z mebli

Jeśli na drewnianych meblach pojawiło się zarysowanie, lub małe obicie, należy natrzeć je orzechem włoskim bez łupinki ale z cienką brązową skórką. W ten sposób sprawisz, że będzie niewidoczne.  Jeśli masz w domu antyczny drewniany mebel przywrócisz mu dawną świetność przemywając od czasu do czasu niesłodzoną kawą rozpuszczalną. Rysy na meblach lakierowanych na wysoki połysk bez problemu zlikwidujesz samochodową pastą polerską. Pamiętaj jednak, by tego zabiegu nie wykonywać zbyt często, warstwa lakieru na płycie MDF jest znacznie cieńsza niż na karoserii. Natomiast obić i odprysków pozbędziesz się za pomocą zwykłego lakieru do paznokci w odpowiednio dobranym kolorze. Jeśli masz meble na wysoki połysk wybierz lakier z połyskiem, natomiast do matowych matowy.

Super porada

Plamy z żywicy i trawy

Żywicę z ubrań możesz usunąć na kilka sposobów:

  •  żelazko - za pomocą żelazka i pergaminu (papieru do pieczenia, w ostateczności zwykła kartka też wystarczy). Pergamin przyłóż do żywicy, odwrócone na lewą stronę ubranie prasuj, aż do całkowitego zniknięcia żywicy,
  • masło -  posmaruj masłem żywicę, odczekaj parę minut aż się rozpuści, przyłóż pergamin, który wciągnie żywicę i masło, a następnie zapierz płynem do naczyń, w celu usunięcia tłustej plamy po maśle

  • zamrażanie -  włóż na 15- 20  minut ubranie z żywicą do zamrażalnika, jeśli nie masz  takiej możliwości zamroź żywicę kostkami lodu, kiedy stwardnieje zdrap paznokciem,

  •  olejek z drzewa herbacianego jest doskonałym rozpuszczalnikiem żywicy, należy go zaaplikować na plamę i czekać aż się rozpuści, a następnie przyłożyć pergamin, lub ściągnąć nożem, potem przetrzyj taninę bezbarwnym alkoholem, by nie pozostała plama po olejku.

Plamy z trawy

  • mleko - Plamy z trawy usuniesz mocząc w zimnym mleku (z lodówki) zabrudzone     ubranie. Najlepszy efekt osiągniesz jeśli najpierw pojesz bez pośrednio na plamę mleko,     odczekaj chwilę, spłucz zimną wodą i czynność powtórz, tym razem pozostawiając na     godzinę ubranie w mleku. Potem jeśli plama nadal jest widoczna potrzyj ją zamoczoną w     mleku szczoteczką.
  • Spirytus 75 % - polej na plamę i pozostaw na kilka minut, potem spłucz

  • kwasek cytrynowy – posyp, lub polej na plamę i pocieraj aż zniknie, potem spłucz wodą

Przy usuwaniu plam z barwnika, takich jak trwa nigdy nie zapieraj gorącą wodą, gdyż po pierwsze utrwalisz barwnik, po drugie zmiękczone ciepłą wodą włókna tkaniny wchłoną go głębiej, a plama będzie trudniejsza do usunięcia.

Za tydzień porady jak prać meble tapicerowane, szybko myć okna, zapobiegać parowaniu lustra w łazience i szyb samochodowych, oraz wiele innych. Zapraszamy.

Redakcja

Maj 29, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły