Nowoczesna stodoła dla seniora?

Porady

Październik 12, 2022
Nowoczesna stodoła dla seniora?

Po przeczytaniu tego nagłówka można wpaść w osłupienie. Jak to? Seniora do stodoły? Kto to widział? Ale kobietę jeszcze? Wiadomo przecież nie od dziś, że słowo "kobieta" - widoczne chociażby w nazwie naszego serwisu - wywodzi się od kobu, czyli dawniej chlewa. Kobieta - według niektórych źródeł - była tą, która pracowała, przebywała w chlewie, przy kobyłach. Tęgie profesorskie głowy uważały, że te sformułowanie dotyczyło chłopek i było dla pań z wyższych sfer obelżywe i niemoralne. Dziś nikogo nie dziwi, ani nie razi, bo sens słów się zatarł. Inna uczona, już bardziej romantycznie i odczarowując czarną legendę pochodzenia słowa, wywodziła kobietę od prasłowiańskiego wyrażenia oznaczającego wróżenie z lotu ptaków i vjety ("wróżki", jak wiedźmy, czyli tej która wie). Prawdziwe pochodzenie wciąż nie jest jednoznacznie określone. Powrót człowieka do stodoły jest zatem w jakimś sensie powrotem na wieś, realizacją nieuświadomionego pragnienia powrotu do początku, bliskości natury - chociażby w formie architektonicznej nawiązującej do minionych wieków i miejsc pracy i życia przodków. 

 

Jak wygląda nowoczesna stodoła?

Są to obiekty o symetrycznym dwuspadowym dachu, zwykle pokryte zostają blachą panelową o kącie nachylenia dachu minimum 35 stopni i więcej. Posiadają elewację wykończoną naturalnym drewnem lub tynkiem, czasem na elewacji znajdzie także ten sam materiał, który pokrywa dach.  Imponujące przeszklenia znajdują się symetrycznie po oby stronach budynku na jego szerokości, tworząc coś w rodzaju świetlnego korytarza przez cały budynek. Stolarka okienna domu zbiega się pod okapem równolegle do kąta nachylenia dachu, tworząc wrażenie kaplicy lub witryny, za którą gospodarze odgrywają spektakl życia codziennego.

Co jest w środku?

Większe stodoły o powierzchni 70-120 m2 mają zwykle wyraźny podział na strefy: dzienną i nocną. Na pierwszą składa się komunikacja, łazienka z WC, kuchnia, salon z wyjściem na taras. A gdy zapadnie zmierzch swoim życiem zaczyna tętnić poddasze użytkowe z sypialnią gospodarzy, garderobami oraz mniejszymi sypialniami, pokojami. 

Co wynika z tego trendu?

Większa zainteresowanie takim budownictwem wywołało poruszenie w branży projektowej i dzięki temu projekty nowoczesnych stodół znajdziemy w prawie każdej pracowni. A Wam jak się podoba ta moda? Przekonuje Was? 

[Materiały promocyjne partnera]

 

Redakcja

Październik 12, 2022

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły