Kiedy stosować probiotyki dopochwowe? Czy działają na infekcje intymne?

Beauty ekspert radzi

Czerwiec 25, 2023
Kiedy stosować probiotyki dopochwowe? Czy działają na infekcje intymne?

Co to są probiotyki dopochwowej?

Zaburzenia naturalnej flory powodują, że może dojść do stanów zapalnych, które z kolei powodują szereg  niekomfortowych następstw takich jak:

  • świąd,
  • pieczenie,
  • upławy,
  • suchość pochwy.

Probiotyk dopochwowy to najczęściej globulka o szybkim uwalnianiu, którą stosuje się w celu szybkiej odbudowy mikroflory bakteryjnej przy infekcjach intymnych u kobiet. Globulki dopochwowe niwelują świąd, suchość pochwy, pieczenie, przywracając komfort na co dzień i podczas zbliżeń intymnych. Dostępne są globulki w formie leków, jak i wspomagających/profilaktycznych wyrobów medycznych.

Kiedy wskazane jest stosowanie globulek dopochwowych?

Globulki stosuje się w celu utrzymania lub przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy u dorosłych kobiet. Stosuje się je przy infekcjach i stanach zapalnych jako leki lub substancje wspomagające. Przywracają właściwe warunki w pochwie. Są wskazane profilaktycznie po miesiączce, po antybiotykoterapii lub jako rekonwalestecja po infekcji. Kapsułkę zwykle należy aplikować przed snem.

Różne formy probiotyków ginekologicznych

Probiotyki ginekologiczne różnią się formą – oprócz tabletek dopochwowych, mogą mieć formę tamponów probiotycznych, a także tabletek doustnych. Probiotyk dopochwowy z estrogenem stosuje się przy infekcjach grzybiczych i bakteryjnych, zanikowym zapaleniu pochwy oraz w okresie przekwitania.

Warto pamiętać, że nie każda globulka ma takie samo działanie, dlatego przed zażyciem warto zasięgnąć opinii lekarza. Ginekolog po wykonaniu badań może zdecydować o przepisaniu farmaceutyków na receptę, ponieważ globulka dopochwowa może okazać się niewystarczająca, na przykład przy leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych, zwłaszcza jeśli wyrobem medycznym, a nie lekiem OTC.

 

 

Redakcja

Czerwiec 25, 2023

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły