Kiedy stosować probiotyki dopochwowe? Czy działają na infekcje intymne?
Co to są probiotyki dopochwowej?
Zaburzenia naturalnej flory powodują, że może dojść do stanów zapalnych, które z kolei powodują szereg niekomfortowych następstw takich jak:
- świąd,
- pieczenie,
- upławy,
- suchość pochwy.
Probiotyk dopochwowy to najczęściej globulka o szybkim uwalnianiu, którą stosuje się w celu szybkiej odbudowy mikroflory bakteryjnej przy infekcjach intymnych u kobiet. Globulki dopochwowe niwelują świąd, suchość pochwy, pieczenie, przywracając komfort na co dzień i podczas zbliżeń intymnych. Dostępne są globulki w formie leków, jak i wspomagających/profilaktycznych wyrobów medycznych.
Kiedy wskazane jest stosowanie globulek dopochwowych?
Globulki stosuje się w celu utrzymania lub przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy u dorosłych kobiet. Stosuje się je przy infekcjach i stanach zapalnych jako leki lub substancje wspomagające. Przywracają właściwe warunki w pochwie. Są wskazane profilaktycznie po miesiączce, po antybiotykoterapii lub jako rekonwalestecja po infekcji. Kapsułkę zwykle należy aplikować przed snem.
Różne formy probiotyków ginekologicznych
Probiotyki ginekologiczne różnią się formą – oprócz tabletek dopochwowych, mogą mieć formę tamponów probiotycznych, a także tabletek doustnych. Probiotyk dopochwowy z estrogenem stosuje się przy infekcjach grzybiczych i bakteryjnych, zanikowym zapaleniu pochwy oraz w okresie przekwitania.
Warto pamiętać, że nie każda globulka ma takie samo działanie, dlatego przed zażyciem warto zasięgnąć opinii lekarza. Ginekolog po wykonaniu badań może zdecydować o przepisaniu farmaceutyków na receptę, ponieważ globulka dopochwowa może okazać się niewystarczająca, na przykład przy leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych, zwłaszcza jeśli wyrobem medycznym, a nie lekiem OTC.
Redakcja
Czerwiec 25, 2023
Komentarze