Kiedy nadmiar tkanki tłuszczowej powinien niepokoić? Cz I

Beauty ekspert radzi

Listopad 20, 2018
Kiedy nadmiar tkanki tłuszczowej powinien niepokoić? Cz I

Czy wiesz, że nadwaga to nie tylko problem natury estetycznej ? Odkładanie się tkanki tłuszczowej najczęściej związane jest z groźnymi dla zdrowia zmianami jakie zachodzą w naszym organizmie. Sprawdź, który rodzaj otyłości powinien Cię zaniepokoić i zmobilizować do wizyty u lekarza.

Objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Wraz z wiekiem, szczególnie po menopauzie dochodzi zazwyczaj do niekorzystnych zmian  sylwetki, szczególnie, gdy pojawia się nadwaga. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha jest często przypisywany mniej aktywnemu trybowi życia lub przyjmowaniu leków hormonalnych - w rzeczywistości przyczyny mogą być o wiele poważniejsze. Najgroźniejszą z nich jest bezsprzecznie stłuszczenie wątroby, organu, który jest wyjątkowo obciążony z racji skomplikowanej funkcji jaką pełni w organizmie, polegającej na przetwarzaniu substancji i usuwaniu toksyn. Pogarszający się stan wątroby może prowadzić do jej marskości, a ta z kolei, w skrajnych przypadkach, nawet do śmierci. Przez lata przyjęło się uważać, że powodem tego schorzenia jest długotrwałe nadużywanie alkoholu, ale obecnie coraz częściej diagnozowane jest niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Zamiast spalać tłuszcz organ gromadzi go w swoich komórkach, hepatocytach, powiększając tym samym swoja wielkość.

Niepokoić, a nawet alarmować, powinny współistniejące objawy:

⦁ problemy trawienne i częste zaparcia,

⦁ odczuwanie ucisku w prawej, górnej części brzucha, w okolicy łuku żebrowego

⦁ chronicznie złe samopoczucie i zmęczenie,

⦁ brak efektów odchudzania, pomimo ruchu i stosowania diety odchudzającej.

Jeśli powyższe dolegliwości towarzyszą nadmiarowi tkanki tłuszczowej w okolicy brzusznej, lepiej nie ryzykować i poważnie zająć się swoim zdrowiem. Pierwszym krokiem powinno być zwiększenie aktywności fizycznej. Jeśli zwiększenie wysiłku fizycznego oraz systematyczna aktywność ruchowa nie przynoszą natychmiastowych efektów w postaci obniżających się wskazań wagi - nie wolno się zniechęcać i z ćwiczeń rezygnować.

Jaki trening wybrać

Codzienny wydatek energetyczny związany z aktywnością fizyczną powinien być nie mniejszy niż 25 % całkowitej energii zużywanej na wszystkie czynności życiowe.

Jakie ćwiczenia wybrać

Przy wyborze ćwiczeń najlepiej kierować się upodobaniami i pamiętać, że niezależnie od formy ćwiczeń na jaką się zdecydujemy - Nordic walking, jazdę na rowerze, pływanie w basenie, czy choćby zwykły marsz – ważne jest tempo i intensywność ruchu. Celem jest  doprowadzenie organizmu do stanu przynajmniej lekkiego zmęczenia będącego nieodzownym elementem nie tylko procesu dodatkowego spalania tłuszczu podczas wysiłkowej przemiany materii, ale również wzrostu poziomu, utrzymującej się po wysiłku, spoczynkowej przemiany materii.

Dieta spalająca tłuszcz

Kolejnym krokiem jest wzięcie pod lupę pokarmów stanowiących  bazę naszej codziennej diety. Zdecydowanie i konsekwentnie trzeba zrezygnować ze spożywania tłuszczów oraz alkoholu. To dwaj najwięksi wrogowie wątroby, utrudniający przetwarzanie i filtrowanie spożywanych składników i  niszczący jej komórki. Na szczęście wątroba posiada zdolność regeneracji, więc im szybciej zajmiemy się jej oczyszczeniem, zamiast bagatelizować problem, tym lepiej.Specjaliści twierdzą, że do odciążenia wątroby wystarczy ograniczenie się do jedzenia ryb, chudego, mięsa, jaj, mleka, warzyw i świeżych soków, przy czym praktyka wskazuje, że taka kuracja jest zwykle  długotrwała. Dietetycy z kolei podpowiadają, że warunkiem skutecznej detoksykacji jest dostarczanie wątrobie najlepszego budulca w postaci bogatych w białko pokarmów, zawierających naturalne składniki o właściwościach regulacyjnych dla organizmu, w tym również dla mechanizmu spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Do tych niezbędnych składników zaliczane są tzw. czynniki lipotropowe – synergizujące spalanie tłuszczu – o których dowiesz się z kolejnego artykułu  Cdn...

Redakcja

Listopad 20, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły