Jak odmłodzić twarz bez skalpela? Najbardziej skuteczne zabiegi medycyny estetycznej

Beauty ekspert radzi

Czerwiec 2, 2022
Jak odmłodzić twarz bez skalpela? Najbardziej skuteczne zabiegi medycyny estetycznej

Skóra po 60 zdecydowanie różni się od tej, którą „noszą na sobie” trzydziestolatki. Ze względu na stopniowy ubytek kolagenu, po 60-tce widoczne są już zmarszczki. Obniżenie poziomu kwasu hialuronowego występującego naturalnie w skórze sprawia, że staje się ona również wiotka. Coraz mniejsza ilość elastyny powoduje opadanie powiek, a także pogłębiające się problemy z nawisami skórnymi. Na szczęście istnieją skuteczne preparaty anti aging oraz zabiegi medycyny estetycznej, które bez użycia skalpela pozwala cofnąć oznaki upływającego czasu.

 

Twarz 60-latki – z jakimi problemami zmaga się cera dojrzała?

Twarz 60-latki ma już nieco inny owal niż twarz choćby 40-latki. Ze względu na to, że policzki opadają i obniżają się kąciki oczu, a zmarszczki stają się coraz głębsze, twarz może wydawać się niekiedy zmęczona lub smutna. Rysy się wyostrzają lub stają się mniej regularne. Zmienia się również faktura skóry: staje się ona bardziej szorstka w dotyku. Pojawiają się przebarwienia, mnożą się piegi, wyraźniejsze stają się znamiona, a u osób z cerą wrażliwą pękają naczynka. Zdarzają się również zażółcone plamki. Pokazują się też zmiany rozrostowe (np. włókniaki i brodawki). W stopień zaawansowany wchodzi fotostarzenie skóry, a rogowacenie słoneczne powoduje, że przybiera ona nieco szarawy odcień. Zmiany tego typu nie są łatwe do zakamuflowania makijażem. Dlatego wiele kobiet w tym wieku trafia do gabinetów medycyny estetycznej lub w ręce chirurga plastycznego.

We znaki dają się zmiany wynikające ze zmniejszającej się gęstości skóry. Widoczne jest to pod oczami, gdzie zmarszczki są głębsze. Coraz szersza siateczka zmarszczek pojawia się również na czole, w okolicach ust, na policzkach i na dekolcie.

Co zmienia się w wyglądzie po 60. roku życia?

Za te zmiany odpowiedzialny jest spadek poziomu estrogenów, który postępuje wraz z wiekiem. Obniża się również poziom wspomnianego kwasu hialuronowego, za to kumulują się zmiany skórne, do których doszło wskutek oddziaływania na skórę promieniowania UVA i UVB oraz ślady po obcowaniu z toksynami (np. z dymu papierosowego). Metabolizm zachodzi wolniej, a skóra regeneruje się znacznie dłużej. Staje się też naturalnie cieńsza. Zmienia się ułożenie tkanki tłuszczowej w naszym ciele, co nie pozostaje bez wpływu na wygląd naszej twarzy. Zapadają się policzki i okolice skroni. Wyraźniej zaznacza się tak zwana dolina łez, a powstające w trakcie życia zaczerwienienia powoli utrwalają się. Zanika również czerwień wargowa.

Pielęgnacja domowa skóry po 60-tce

Poważnie należy podejść do wzmożonej pielęgnacji twarzy już w momencie, gdy zaczyna się ona starzeć, a więc w okolicach 25. roku życia. Sytuacja wtedy oczywiście nie jest alarmująca, jednak dobre nawyki utrwalane przez całe życie procentują na czas pełnej dojrzałości. Proces starzenia postępuje, gdy przychodzi menopauza. Zachodzą wtedy gwałtowne zmiany hormonalne w organizmie: zmniejsza się poziom estrogenów i innych hormonów płciowych oraz tempo odnowy komórkowej. Nie pozostaje to bez wpływu na wygląd skóry. Podstawą w takim okresie powinno być regularne złuszczanie naskórka i używanie dobrej jakości kremu nawilżającego i regenerującego. Na co dzień należy także chronić się przed słońcem: używać preparatów z filtrami oraz zakrywać twarz kapeluszem. Poza nawilżeniem, konieczne jest też porządne natłuszczenie skóry. Warto stosować olejki naturalne, z migdałów, kokosowe lub arganowe. Cienka warstwa takiego olejku, rozprowadzona na skórze zapobiega odparowywaniu nadmiaru wody ze skóry, a także chroni przed chłodem i powiewami wiatru. Kremy, które stosujemy na noc, powinny mieć bogaty skład: ceniona jest szczególnie zawartość żeń-szenia, koenzymu Q10, a także retinolu. Poza kremami, konieczne jest okresowe stosowanie gęstszych maseczek na twarz oraz o tym, aby suplementować witaminę E, która jest prawdziwą strażniczką młodości. Bardzo dobrze na skórę dojrzałą działają również zabiegi rewitalizujące. Maseczki wysycone witaminą C spowoduje, że rozjaśnia się przebarwienia, skóra pozostaje napięta i elastyczna.

Cera dojrzała potrzebuje intensywnego nawilżenia

Nie ma jednak cudów. Samo używanie kremów, osłanianie twarzy przed słońcem i oczyszczenie jej ze zrogowaciałego naskórka nie powoduje znaczących zmian. Chyba że będzie to solidne oczyszczanie twarzy Siedlce wykonywane u kosmetyczki, wsparte zabiegami z kwasami i maseczkami odżywiającymi – w takim wypadku można liczyć na utrzymywanie świeżego, promiennego wyglądu. Jednak samym oczyszczaniem nie osiągniemy efektu odmładzającego. Warto sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej, na początku te mało inwazyjne. Należą do nich przede wszystkim zabiegi nawilżające i intensywnie regenerujące: mezoterapia i dermapen. Mezoterapia polega na podaży preparatów odżywczych wprost do skóry właściwej, a więc tam, gdzie mają trafić. Skład wstrzykiwanego preparatu jest sprawą dowolną i zależy od indywidualnych potrzeb skóry (warto trafić do dobrego lekarza na mezoterapię, aby wybór był trafny!). Warto, aby mezoteriapia dla cery dojrzałej opierała się o podaż kwasu hialuronowego, który wiąże wodę pod skórą, pozwalając na uzyskanie optymalnego nawilżenia tego naturalnego płaszcza ochronnego w naszym ciele.

Powiększanie ust po 60-stce – czy warto?

Gdy o kwasie hialuronowym mowa, warto sięgnąć po niego również w celu punktowego redukowania zmarszczek oraz modelowania kształtu twarzy. Powiększanie ust kwasem hialuronowym również może przysłużyć się znacząco osobie po 60-tym roku życia ze względu na to, że efekt jest bardzo naturalny. Poza samym powiększeniem lub redukcją asymetrii i opadających kącików, kwas hialuronowy na usta działa nawilżająco i podkręca naturalną czerwień wargową. Dzięki temu, że odzyskujemy naturalne wybarwienie ust, wyglądamy bardziej świeżo i promiennie. Powiększenie ust powoduje natomiast, że rysy naszej twarzy stają się bardziej łagodne. Ma to znaczenie nie tylko dla osób, które zmagają się z naturalnym wyostrzeniem rysów twarzy, ale także tych, które wraz z wiekiem obserwują, że nos staje się coraz bardziej spiczasty, a policzki zapadają się.

Usuwanie zmarszczek po 60-tce

Jednak nie poziom nawilżenia, drobne przebarwienia, czy opadanie kącików ust daje nam się jedynie we znaki, gdy przekraczamy 60-stkę. Tak naprawdę bardzo istotna jest również walka ze zmarszczkami. Obecnie istnieje wiele sposobów na to, aby usunąć zmarszczki skutecznie, bez używania skalpela i bez wstrzykiwania kontrowersyjnego botoksu. Chociaż operacja plastyczna i botoks zadziałają najszybciej i najbardziej radykalnie zmienią nam rysy twarzy, to jednak coraz więcej kobiet przekonuje się, że w odmładzaniu niekoniecznie chodzi o radykalne odmłodzenie, ale o uzyskanie jak najlepszej wersji samej siebie. Aby to uzyskać, na skórę trzeba działać wielopoziomowo i nie należy liczyć na to, że wszystko rozegra się w ciągu jednego zabiegu. Do redukcji zmarszczek konieczne będąz zabiegi odmładzające przeprowadzane w seriach. Można robić to przez wspomnianą regularną mezoterapią, czy ostrzykiwanie się kwasem hialuronowym lub osoczem bogatopłytkowym – oba te zabiegi przynoszą nie tylko odświeżenie i odżywienie skóry, ale także pozwolą zawalczyć ze zmarszczkami. W klinikach medycyny estetycznej możemy skorzystać również z zabiegów laserem frakcyjnym.

Termolifting – alternatywa dla liftingu tradycyjnego dla osób po 60-tym roku życia

Sporą popularnością wśród osób po 60-tym roku życia cieszy się obecnie termolifting. Jest to nieinwazyjna alternatywa do liftingu tradycyjnego. Zamiast nacięć i napinania skóry, tutaj działa się urządzeniem wyposażonym w specjalną głowicę, która podgrzewa tkanki do wyższej temperatury, przyspieszając metabolizm w nagrzewanych miejscach. Efektem jest szybsze spalanie tłuszczu. Dzięki termoliftingowi możliwe jest nie tylko wyszczuplenie twarzy i poprawienie jej owalu, ale także zadziałanie na brzuch. Widocznie zmniejsza się wtedy obwód w talii i znikają boczki. Aby jednak uzyskać takie rezultaty, zabieg trzeba powtarzać w seriach i wspomagać się oczywiście dobrą dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Dodatkowym efektem jest zmniejszenie cellulitu oraz zwiększenie elastyczności skóry. Wiele pań decyduje się również na termolifting w celu ujędrnienia zwiotczałej skóry na ramionach oraz aby odchudzić uda lub pozbyć się nadmiaru tłuszczu z okolic nad kolanami. Jest to też bardzo dobra metoda do walki z tak zwanymi nawisami skórnymi pojawiającymi się na plecach.

Bloomea na przebarwienia i pękające naczynka krwionośne

Zamykanie naczynek krwionośnych i poprawienie ich kondycji w obrębie skóry twarzy najskuteczniej zrobimy przy użyciu lasera. Można również stosować specjalne peelingi wzmacniające w tym celu. Świetnie sprawdza się również Bloomea, hit ostatnich sezonów w kosmetologii. Zabieg intensywnie dotlenia skórę, poprawia jej napięcie, nawilża, a także przyczynia się do spłycenia drobnych zmarszczek. Jest pomocny w walce nie tylko z przebarwieniami i pękającymi naczynkami, ale również likwiduje blizny po trądziku i posłoneczne.

Gdzie zrobić zabieg odmładzający na twarz po 60-stce?

W poszukiwaniu dobrego miejsca do odmładzania, warto wybrać klinikę medycyny estetycznej, a wystrzegać się gabinetów kosmetycznych. W klinice przede wszystkim będziemy pod kuratelą lekarza medycyny. To oznacza, że w razie wystąpienia jakichkolwiek reakcji niepożądanych w naszym organizmie po zabiegu, lekarz będzie w stanie zdiagnozować nasz stan i podać lek. Dodatkowo, zdecydowanie warto udać się na konsultacje do specjalisty, który ma szerokie spectrum wiedzy, a nie jest jedynie po kursach obsługiwania urządzeń do zabiegów. Konieczne też należy wybierać dobrze wyposażone kliniki. W cenie są szczególnie te miejsca, w których zabiegi można wykonywać kompleksowo. Oznacza to, że w trakcie jednej wizyty lekarz dokładnie oceni stan i potrzeby naszej skóry, następnie dobierze do niej wyprofilowane, indywidualne zabiegi. Aby kuracja tego typu miała sens i była skuteczna, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi, które dają możliwość zadziałania wielotorowo. Tak jest na przykład z urządzeniem do zabiegu EVO 3D, za pomocą którego można jednocześnie zrobić: krolipolizę, HIFU, fototerapię, masaż próżniowy, diatermię.

Zabiegi odmładzające na twarz po 60-stce: przeciwwskazania

Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek zabieg medycyny estetycznej, dokładnie zapoznajmy się z przeciwwskazaniami do jego wykonania. Wśród wielu z nich jest cukrzyca, choroby nowotworowe w każdym stadium, a także epilepsja i niektóre choroby autoimmunologiczne.

Materiał powstał w ramach współpracy z EST Clinic Siedlce

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz

Czerwiec 2, 2022

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły