Implanty czy proteza? Wady i zalety implantów zębowych

Styl życia

Styczeń 18, 2024
Implanty czy proteza? Wady i zalety implantów zębowych

Rozważasz wszczepienie implantów zębowych? Czy różnią się one od popularnych rozwiązań stosowanych w protetyce? Podpowiemy Ci, jakie są wady i zalety implantów, a dzięki temu przekonasz się, czy taka inwestycja w piękny uśmiech może być opłacalna.

 

Czym różnią się implanty od protezy?

Implanty i protezy to dwie metody stosowane przy odbudowie brakującego uzębienia. Różnią się one sposobem, w jaki są umieszczane w jamie ustnej pacjenta. Implanty zębowe stosowane w klinice Rewadent.pl to niewielkie śruby wykonane z tytanu, które wszczepia się chirurgicznie w kości szczęki i żuchwy. Z powodzeniem mogą one imitować naturalne korzenie zębów. Warto jednak pamiętać, że do wszczepienia implantów pacjent musi mieć zdrowe kości i dziąsła, dlatego nie zawsze możliwe jest przeprowadzenie tego zabiegu. W takim przypadku często stosuje się protezy zębowe, czyli ruchome uzupełnienia, które mocuje się do dziąseł i istniejących zębów. Sprawia to, że mogą one mniej stabilnie trzymać się w jamie ustnej.

Jakie są zalety implantów zębowych?

Implanty zębowe są zakotwiczone bezpośrednio w kości szczęki, dzięki temu korzystające z nich osoby mogą cieszyć się komfortem podczas jedzenia czy też mówienia. Pozwalają one zachować strukturę kości szczęki, zapobiegając jej zanikowi, co jest częstym problemem po utracie uzębienia. Implanty prezentują się bardzo estetycznie w jamie ustnej, ponieważ wyglądają jak naturalne zęby. Odznaczają się one wyjątkową trwałością, dlatego przy odpowiedniej pielęgnacji mogą służyć pacjentowi przez wiele lat, a nawet całe życie. Zaletą wszczepienia implantów jest również to, że zabieg ten nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów, co czasami bywa konieczne przy stosowaniu niektórych metod protetycznych. Rozwiązanie to może także przyczyniać się do ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej, ponieważ nie wpływa negatywnie na pozostałe uzębienie.

Jakie wady mają implanty zębowe?

Należy pamiętać, że proces umieszczenia implantów w jamie ustnej trwa zazwyczaj dłuższej i jest bardziej skomplikowany niż zastosowanie tradycyjnych protez zębowych. Dopasowanie planu leczenia do potrzeb pacjenta wymaga konsultacji ze stomatologiem i przeprowadzenia diagnostyki stanu uzębienia. Po wszczepieniu implantów dziąsła muszą się zagoić, co może trwać nawet kilka miesięcy. Należy również pamiętać, że zazwyczaj koszt tej metody odbudowy uzębienia jest znacznie wyższy w porównaniu do protez. Zabieg implantacji może nie być właściwym rozwiązaniem dla każdego pacjenta, ponieważ do jego wykonania wymagany jest dobry stan zdrowia, a także odpowiednio zachowane kości szczęki i dziąsła. Choroby nowotworowe, zaburzenia krzepliwości krwi czy też cukrzyca źle wpływają na gojenie wszczepu i ran.

Implanty zębowe nie tylko pozwalają uzyskać estetyczny uśmiech, ale także mogą podnosić pewność siebie. W naszym odczuciu zastosowanie tej metody odbudowy uzębienia może poprawić codzienne funkcjonowanie, wpływając na komfort jedzenia. Co sądzisz o implantach zębowych? Czy rzeczywiście warto zdecydować się na ich wszczepienie? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Redakcja

Styczeń 18, 2024

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły