W czym może pomóc Ci seksuolog?

Styl życia

Październik 7, 2024
W czym może pomóc Ci seksuolog?

Seksuolog okaże Ci troskę i zrozumienie

Seks jest bardzo ważną sferą życia, dlatego nie zaniedbujmy jej. Potrzeby erotyczne Abraham Maslow zaliczył do fizjologicznych. Oznacza to, że ich niezaspokojenie utrudnia realizację kolejnych, które znajdują się nad nimi w słynnej piramidzie. Potrzeby fizjologiczne mają bowiem najbardziej elementarny charakter. Seksuolog w Empatio pomoże Ci ustalić przyczynę zaniku życia seksualnego lub trudności podczas odbywania stosunku płciowego. Rozmowa na intymne tematy wzbudza skrępowanie, ale specjalista zadba o Twój komfort i poczucie bezpieczeństwa. Możesz z nim otwarcie i szczerze porozmawiać na interesujące Cię tematy, jest bowiem zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej.

Brak libido – czy zawsze stanowi powód do niepokoju?

Warto zaznaczyć, że wszyscy różnimy się libido, które kształtują różne czynniki – genetyczne, hormonalne, środowiskowe i związane z ogólnym stanem zdrowia. Oznacza to, że na danym etapie możemy odczuwać zanik popędu płciowego. Dopóki nam to nie przeszkadza i nie rodzi żadnych trudności, nie mamy powodów do niepokoju. Jeśli jednak rzutuje negatywnie na nasz związek, to warto przyjrzeć się temu zagadnieniu. Istnieją także ludzie aseksualni, którzy nie odczuwają popędu seksualnego. W ich przypadku jest to stan trwały i całkowicie normalny. Nie wymaga zatem podejmowania leczenia. 

Udane życie seksualne przekłada się na nasz dobrostan. Wykazano, że podnosi samoocenę, przyczynia się do budowania bliskościowej relacji z partnerem i pomaga rozładować stres.  Poza tym zwiększa odporność, poprawia przepływ krwi i przeciwdziała chorobom układu krążenia.

Osoby, które wcześniej odczuwały popęd płciowy, ale nagle go utraciły, powinny skonsultować się z seksuologiem.

Jak wygląda konsultacja z seksuologiem?

Wielu z nas trudno mówić o problemach seksualnych, których doświadczamy podczas zbliżeń z partnerem. Rozmowa na ten temat wydaje się niezwykle krępująca i obnażająca. Niestety, trudności rzadko znikają samoistnie. Zazwyczaj potrzebujemy wsparcia doświadczonego specjalisty, aby stawić im czoła. Seksuolog pomaga określić źródło zgłaszanych trudności i opracować odpowiedni plan leczenia. Pamiętaj, że specjalistę obowiązuje tajemnica zawodowa. Musi zatem zachować dyskrecję. Poza tym w żaden sposób Cię nie ocenia i nie wyśmiewa. Zadaje Ci pytania, niekiedy trudne i krępujące, aby ustalić źródło zgłaszanych trudności i udzielić Ci wsparcia. Seksuolog w Empatio dba o życzliwą atmosferę i z empatią podchodzi do każdego z klientów, okazując mu zrozumienie.

Seksuologia to gałąź nauki, która czerpie z osiągnięć medycyny, psychologii i nauk społecznych. Osoby, które kształciły się w tym zakresie, podchodzą holistycznie do pacjenta. Starają się ustalić, co powoduje u niego zgłaszane problemy. Czy stoją za tym czynniki fizjologiczne, anatomiczne, hormonalne, a może blokada emocjonalna lub uwarunkowania religijne. Inaczej pracuje się z mężczyzną, który nie ma erekcji z powodu niedoboru testosteronu, a inaczej z człowiekiem straumatyzowanym.

Seksuolog najpierw przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad. Poprosi Cię, abyś opisał/-a swój problem. Następnie zada Ci pytania, aby zdobyć przydatne informacje, które posłużą mu przy stawianiu diagnozy. Niektóre kwestie mogą okazać się dla Ciebie bardzo trudne. Pamiętaj jednak, że specjalista drąży temat nie po to, aby zrobić Ci przykrość lub wykazać się wścibskością, lecz z chęci udzielenia Ci pomocy.  Bardzo często szereg czynników wywołuje ten sam problem seksualny. Warto ustalić, który z nich ma decydujące znaczenie w Twoim przypadku. 

Przygotuj się na to, że seksuolog może zapytać Cię o Twój pierwszy raz i poprzednich partnerów seksualnych. Zapewne zainteresuje go również Twój stan zdrowia, w tym choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia hormonalne. Niewykluczone, że zapyta Cię o traumy, w tym molestowanie seksualne i gwałt. Nie lekceważ żadnego zdarzenia ani sygnału wysyłanego przez Twoje ciało. Postaw na szczerość w rozmowie ze specjalistą. Tylko ona pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia skrojonego na miarę Twoich potrzeb.

Seksuolog może zadawać Ci trudne pytania, ale nie wynikają one ze wścibstwa, lecz chęci udzielenia Ci pomocy.

Na czym polega leczenie problemów seksualnych?

Leczenie problemów seksualnych cechuje spora różnorodność. Niektórym pacjentom rekomenduje się psychoterapię. Innym farmakoterapię, np. wdrożenie leków na potencję czy pigułek antykoncepcyjnych, które wyrównają stężenie hormonów płciowych. Czasem konieczna okazuje się operacja, która np. usunie z kanału rodnego zrosty wynikające z endometriozy odpowiedzialne za ból podczas stosunku. Seksuolog współpracuje z różnymi specjalistami – psychoterapeutami, endokrynologami, ginekologiami, fizjoterapeutami uroginekologicznymi. Wszystko po to, aby zapewnić swoim pacjentom profesjonalną pomoc, której potrzebują.

Leczenie problemów seksualnych dobiera się do potrzeb konkretnego pacjenta.

W czym może pomóc Ci seksuolog?

Zaleca się, aby odbyć konsultację z seksuologiem w przypadku takich trudności jak:

  • problemy z erekcją – brak wzwodu uniemożliwia mężczyźnie odbycie stosunku opartego na penetracji partnera/partnerki. Kiedy prącie nie chce napełnić się krwią i zesztywnieć, warto rozważyć czynniki fizyczne i psychiczne. W pierwszej kolejności wyklucza się choroby układu krążenia. Następnie przygląda się stężeniu hormonów płciowych we krwi. Gdy wyniki nie przynoszą rozwiązania, dobrym pomysłem wydaje się określenie koncentracji witamin i minerałów we krwi. W przypadku otyłości zaleca się zrzucenie zbędnych kilogramów, ponieważ tkanka tłuszczowa powoduje wzrost poziomu żeńskich hormonów płciowych. Niekiedy jednak problemy z erekcją powoduje stres lub trauma. W pierwszym przypadku kortyzol obniża poziom testosteronu, przez co członek nie chce zesztywnieć. W drugim krytyczna postawa partnerki indukuje lęk przed oceną, który z kolei przekłada się na brak wzwodu. Trudności natury psychicznej można przezwyciężyć, uczęszczając na psychoterapię,
  • problem z osiągnięciem orgazmu – dotyczy przedstawicieli obu płci. Najczęściej ma podłoże psychiczne. Kiedy w związku źle się dzieje i pojawia się brak zaufania, trudno czerpać przyjemność z erotycznych igraszek. Ponadto stres nie służy rozkoszy, ponieważ sprawia, że nasze ciało pozostaje napięte niczym struna. Jeśli chcesz przeżyć orgazm, rozluźnij się i przestań myśleć m.in. o tym, jak wygląda Twój brzuch. Zdarza się, że za problem z osiągnięciem orgazmu odpowiada przekaz rodziców, w których seks był przedstawiany jako brudny i grzeszny. W przypadku kobiet w grę wchodzą także zaburzenia lubrykacji pochwy,
  • zaburzenia popędu seksualnego – warto skonsultować ze specjalistą zarówno zbyt wysokie libido, które prowadzi do uzależnienia, jak i zbyt niskie skutkujące zanikiem współżycia,
  • problem z tożsamością seksualną lub płciową – płeć psychologiczna nie zawsze pozostaje zgodna z płcią biologiczną. Poza tym część społeczeństwa odczuwa popęd seksualny skierowany do osób tej samej płci. Niestety, wciąż można spotkać się ze słowami potępienia i braku akceptacji. Utrudnia to identyfikację ze swoją prawdziwą tożsamością i nierzadko wywołuje ból emocjonalny. Osobom, które odkrywają swoją orientację i rozbieżność między płcią psychologiczną a biologiczną, zaleca się konsultację z seksuologiem,
  • ból podczas stosunku – może wynikać z wad anatomicznych, stresu, niedostatecznej lubrykacji pochwy, traumy seksualnej i endometriozy.

Jeśli dostrzegasz u siebie któryś z powyższych problemów, zgłoś się do seksuologa z Empatio. Udzieli Ci profesjonalnego wsparcia w życzliwej i pełnej zrozumienia atmosferze.

 

EMPATIO Magdalena Senderowska
Al. Architektów 10/3
ul. Kłodnicka 2, wejście H
Wrocław

Rejestracja telefoniczna: 535 989 536
https://psycholog-ms.pl/kontakt/

 

 

Redakcja

Październik 7, 2024

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły